Soru Her şeyin patladığı zamanki için kontrol listeniz nedir?


Kullanıcılar e-postalarına ulaşamıyor, CEO şirketin ana sayfasına gidemiyor ve çağrı cihazınız "911" koduyla çıktı. Her şey patladığında ne yaparsın?


40
2018-04-30 08:07


Menşei
Cevaplar:


İlk cevap sakin kal! Panik yapmanın zor yolunun genellikle işleri daha da kötüleştirdiğini öğrendim. Bu bir kez elde edildikten sonra, sorunun ne olduğunu anlamak aslında. Kullanıcılardan ve yöneticilerden gelen şikayetler size her açıdan bakacak ve size ne yapacağını değil, sorunun ne olduğunu söyleyecektir.

Sorunu öğrendikten sonra düzeltmek için plana başlayabilir ve öfkeli kullanıcılarınıza bir zaman çizelgesi vermeye başlayabilirsiniz!


35
2018-04-30 08:10Bu reaktif bir plandır. Gerçek bir felaket kurtarma planı zaten her kritik iş süreci için yazılmakta ve test edilmektedir. - spoulson
spaulson emin: Ama yapılacak ilk şey, planın aktif hale getirilmesi gerekiyorsa veya devre kesiciyi çevirmeniz gerekiyorsa hepsini çözecektir. - pjz
Bu aslında yapılacak en iyi şey, mükemmel POST! Yukarıdaki yorumlarda belirtildiği gibi, sırtınızdaki tüm baskıyı tutabildiğinizden sonra, herkes istediği yere gidebileceklerini söylemek için ofise koşar. Aslında kullanıcılar şu anda çoğu zaman gerçekten bencildir ve hiç bir şeyleri anlamak istemezler, sadece bu şeylerin işe yaradığını ve gerisini umursamadıklarını düşünürler ... Bu yüzden yazdığınız yazıya kesinlikle katılıyorum ! - Marc-Andre R.
Belirtilerden "sorunu" ayırt etmek için +1. - bmb


Sakin ol

Çıldırmayın. Nefes! (Diyaframdan, yardımcı olur.) Meditasyon eğitimi aldıysanız, bu da yardımcı olabilir.

Aşırı stresle karşı karşıya kaldığınızda, vücudunuz bir savaş ya da dövüş moduna girecektir, çünkü bedeniniz ölüm ya da ölüm durumunda olduğunu düşünür. Bu sırada vücudunuz aslında beyninizin bazı bölümlerine daha az kan pompalayacak, akıl yürütme gibi işlevleri azaltacaktır. Bu, IQ'nizi içgüdüsel olarak etkin bir şekilde düşürür, akılcılık yerine beyin fonksiyonlarınızı domine etmeye başlar. Isıtılmış bir tartışmaya girmiş veya tanık olsaydınız, bu belirtileri halkların duyguları olarak algılayabilir ve rasyonellik bir tatil geçirir. Daha sonra, insanların soğuma şansları olduğu zaman, bir yanlışlık yaptıklarını veya yanlış olduğunu kabul etmeleri daha muhtemel olurlar ve diğer tarafı görmeyi daha da güçleştirirler, ama o anın sıcağında, daha az.

Sağlığınızı korumak ve zihninizi sizin hakkınızda tutmak, beyninizi tam kapasitede çalışır ve duygu ve korkudan ziyade kanıtlara ve akla dayalı rasyonel kararlar almanızı sağlar.

aciliyetine göre sıralama

En düşük maliyetle en yüksek faydayı elde etmek için sınırlı kaynakların etkin bir şekilde uygulanması burada son derece önemlidir. Kararları mümkün olan en kısa sürede düzeltin. ŞİMDİ DOĞRU, biraz bekleyebilir (saat, gün) ve süresiz bekleyebilir. Ayrıca, bir şeyin kurtarılamayacağı ve kurtarmaya değmeyeceğini (örneğin, yönlendiricinin yarısının sadece bir tane olsa bile, bunu kaydedemediğinizi, yeni bir tane satın almayı ve sitede post-acele etmeyi ya da bir şeyler bulabileceğinizi fark etmeyi öğrenin) boşluğu geçici olarak doldurunuz).

Durumsal Farkındalığı Korumak

Dikkatinizin bazı ilginç sorunlardan ya da henüz tam olarak anlamadığınız bir şeyden etkilenmesine izin vermeyin. Büyük resme odaklanın ve en önemli şeylerin işe yaramasını sağlayın.

Bilimsel Yöntemi Kullanın

Bir hipotez oluşturun. Bu hipotezi nasıl test edeceğinizi belirleyin. Hipotezi test etmek için veri toplayın. Verileri de onaylayarak doğrulayın. Hipotezinizi geliştirin ve harekete geçme hipotezinize yeterli güce sahip oluncaya kadar döngüsü gerektiği kadar tekrarlayın.

Pragmatik ol

Şimdi dogma zamanı değil. Burada felaketten kurtulurken birkaç kısayolun var. Bu aslında teknik borç tahakkuk ediyor. Birçok şirkette, feci başarısızlık, yıkıcı gelir kaybını ifade eder. Titreşimli bir zeminde olsa bile, işlerinizin ilerlemesini sağlamak, şirketinizin geçim kaynağını riske atmaktan daha iyidir. Her zaman olduğu gibi, yargı burada son derece önemlidir. Bazen bir sunucu rafına işaretlenmiş bir kutu fanını desteklemek bazen mantıklıdır.

Kendine iyi bak

Ne kadar zamandır bu acil durum üzerinde çalışıyorsun? En son ne zaman su içtin? En son ne zaman yedin? Ne kadar zamandır uyanıksın? Sadece acil bir durum olduğu için kendinizi yakmayın, hidratlı, beslenmiş ve dinlendirilmiş zaman ayırın (uzun, çok günlük bir günah olması durumunda).

İşe Alım Yardımı

Şirketinizde hem motive hem de yardım etme yeteneğine sahip, neredeyse kesinlikle yetenekli birçok insan var. Etrafta dolaşan ve birbirleri için sorun yaratan çok fazla insan almaktan çekinmeyin. Ayrıca bir "firedrill" ile onları koyarak sinir bozucu insanlara karşı dikkatli olun. Yardım etmek isteyen kişileri bulun, hedeflenen görevlerde çalışın ve insanların birbirleriyle iletişim kurduğundan emin olun.

İletişim kurmak

İletişim çok önemlidir. Hiçbir şey bilinmeyen kadar korkutucu değildir. İnsanlar bir şeylerin kırılmasından başka bir şey bilmediklerinde, X saatte yedeklenecekleri boş bir ifade sadece hafifçe güvence veriyor (X saatin geçmesinden sonra daha az güvence veriyor ve işler hala kırılıyor). Oyundaki baskılar, aşırı iyimser WAG zaman tahminleri vermenize yardımcı olabilir, ancak bu yanlış bir yoldur. Sadece üzerinde çalıştığını söyleme, sadece bir şeylerin X zamanı ile düzelmeyeceğini söyleme. Açık olun, sürecinizi gösterin, ilerlemenizi ve geri yüklemelerinizi detaylandırın. Soruna, takip etme sürecinize ve şeyleri düzeltmeye ilişkin planınıza dair bilgi sağlayın (ancak, insanları minutiada boğmayın). Sorunun inatçı olmadığını, en sonunda olayların doğru bir şekilde yapılacağını, problem konusunda yetkin insanlar olduğunu gösterdiklerini, bu şeylerin temelsiz zaman çizelgesi vaatlerinden daha güven verici olduğunu göster.


59
2018-04-30 11:26Çok iyi - Ben de eklerim yardım almak Eğer mümkünse - Brent
@Brent ah evet, bunu eklemek istedim. Yine de bu bölüm için doğru kelimeleri anlatmadım. - Wedge


Panik yapmayın.


24
2018-04-30 08:23Büyük, dostça kırmızı harflerle. - Spoike
Bu pembenin sakinleştirici bir renk olduğunu duydum. - Sophie Alpert
Bir havlu al ve bir mesaj bırakın "Çok uzun, ve tüm balıklar için teşekkürler". - Jauder Ho
Taupenin çok yatıştırıcı olduğunu söylüyorlar - Glenn Slaven
Yarın oraya oy ver! - Andrew Grimm


Adım 0. Arızadaki izleme sisteminizin olmadığını kontrol edin.


22
2018-04-30 10:39LOL! Güzel! Bu çok zaman oluyor: P - Marc-Andre R.


serverfault'a giriş yap


12
2018-04-30 16:15

Hemen iade edilmeyen bir ülkeye uçuş rezervasyonu yapın


11
2018-04-30 08:15

İlk önce temelleri kontrol edin, aptalca görünüyor, ama gibi şeyler

  1. Sunucuda güç açık mı? (site dışı ev sahipliği yapıyorsanız)
  2. Barındırma sağlayıcınız çalışmıyor mu?

Sorun üstte olduğunda bir çözüm aramanın çok zaman harcanabileceğini biliyorum.


8
2018-04-30 08:23Evet - hepsi aşağı gidiyorsa - veri merkezini ve destek forumlarını kontrol edin. Eğer internette 30 kişi varsa, genellikle 3 olduğunda - hayranı vuruyor. - Alister Bulman


Ben bir şeyler pes ediyorum. Bundan sonra ne olur ping'in sonuçlarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.


6
2018-04-30 08:25Bugün bu yöntemi kullandım. PC'lerin birçoğu basamadı. Veritabanı sunucusuna ping attı, tamam. Yazıcı lisans sunucusuna ping attı, yanıt vermedi. Sonuç = Sunucu hatası! - Swinders
Güzel nokta;) Başka bir şey yapmadan önce günde çok fazla zaman yapıyorum. Bu aslında çok zaman tasarrufu: P - Marc-Andre R.


Üzgünüz, ancak bu soru zaten mükemmel bir şekilde yanıtlandı Favori sysadmin çizgi film:

Disaster recovery plan of Dilbert


6
2018-05-07 18:32