Soru FQDN'nin IPv6 veya IPv4 olarak yorumlanıp yorumlanmadığını belirleyen nedir?


URL çubuğumda bir Tam Nitelikli Etki Alanı Adı (FQDN) yazdığımda, tarayıcı istenen dosyanın nerede barındırıldığını belirleyen bir eşleme tablosuna (bu tablo servis sağlayıcısına? Depolanır?) Bağlanır.

Bu nedenle, IPv6 adreslerinin desteklenip desteklenmediği servis sağlayıcısına (dönüşüm tablosuna sahip olduğumu farz ediyorum) bağlıdır. Bu doğru mu?


9
2017-08-22 19:43


Menşei
Cevaplar:


Bu iptables olarak etiketlendiğinden, bunun bir Linux sorusu olduğunu varsayalım.

Linux'ta, belirli bir hostname için bir programın önce IPv6 adresini (AAAA) veya IPv4 adresini (A) görüp görmediğine karar vermek glibc'ye kalmıştır. Glibc kullanan program getaddrinfo () işlevini kullanır. Getaddrinfo () davranışı /etc/gai.conf dosyasında yapılandırılmıştır.

Sisteminizde muhtemelen /etc/gai.conf'daki her şey yorumlanır. Girişden rahatsızlık duymak:

etiket :: / 0 1

Benim için, AAAA-ilk arama aktivasyonuna yol açmıştır, bu yüzden IPv6 adresleri tercih edilmektedir. Yani istediğin bu olabilir.

Eklenecek güncelleme: Doğru yol gai.conf'daki tüm "etiket" bloğunu 0'dan 7'ye kadar olan değerlerle ayırmak için görünür:

label ::1/128    0
label ::/0     1
label 2002::/16   2
label ::/96     3
label ::ffff:0:0/96 4
label fec0::/10   5
label fc00::/7   6
label 2001:0::/32  7

7
2017-09-03 08:49

IPv4 adresleri, DNS'deki (Etki Alanı Adı Sistemi) bir A (Adres) kaydıyla bir etki alanı adına eşlenir. IPv6 adresleri AAAA Kayıtları kullanılarak eşlenir. Garip görünüyor? IPv4 adresleri 32 bit, IPv6 128 bittir. 128/32 = 4, yani AAAA / A = 4 de. IPv6'nın kimliğini DNS'de tasarlayan kişi tarafından zekice bir hile.

DNS, tüm İnternet genelinde hiyerarşik, dağıtılmış bir sistemdir. Tarayıcınız arama zincirini başlatan bir sistem kitaplığına çağrı yapacak. Öncelikle hafızada saklanan yerel önbelleğini kontrol eder. Ardından, disk ve diskleri arar ve HOSTS dosyasına bakar (çoğu UNIX / Linux üzerinde C / \ / hosts ve Windows'ta C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \ HOSTS). Ardından, hala bir cevap bulamazsa, ağ yapılandırmanıza göre atanan DNS sunucunuza bir çağrı yapar.

Bu DNS sunucusu, daha büyük olan önbelleğini kontrol eder. Bir eşleşme varsa, bir cevap verir. Bir cevap bulamazsa, geri döner ve ISP'nin ISS'si tarafından çalıştırılan daha yüksek düzeyli bir DNS sunucusundan sorar. Bu işlem kök ad sunucularına ulaşana kadar devam eder. a.root-servers.net vasitasiyla m.root-servers.net. DNS sorgularının çoğunluğu, bu kadar uzaklaşmadan önce UZUN çözülür, ancak bazen bir ya da iki tanesi oraya varır. Ancak bir cevap bulunduğunda, bu zinciri tarayıcınıza geri gönderir.

Ancak tarayıcınız nasıl biliyor? hangi kayıt tipi talep etmek için? Bu, sistem ayarlarınıza bağlıdır. IPv4 yığınınıza ayarladıysanız, tarayıcınız yalnızca DNS sorgularında A kayıtları isteyecektir. IPv6 ise, önce bir AAAA kaydı isteyecek ve ardından bir A kaydına geri dönecektir.

Başka kayıt türleri de var. MX kayıtları, bir alanın posta sunucusunun nerede olduğunu belirler. NS kayıtları, bir alanın ad sunucularını tanımlar. SRV kayıtları size belirli bir servisin (örneğin SSH veya Web) nerede olduğunu söyler.

DNS gerçekten internetin hazır telefon rehberi.


4
2018-01-12 12:09

Arama DNS (ve muhtemelen yerel ana dosya) tarafından ele alınacaktır. Belirli bir adın bir IPv6 veya IPv4 adresi olarak çözülüp çözülmediği, tarayıcınızın ayarlarına bağlıdır (IPv6'yı destekliyor mu ve IPv6 AAAA isteklerini, işletim sisteminizi (başka şeylerin yanı sıra bir IPv6 yığınınız olsun) gönderiyor mu? DNS sağlayıcısı (AAAA (IPv6) isteklerini destekliyor veya desteklemiyorlar).

Bazı (eski) tarayıcıların hiçbir zaman AAAA arama istekleri yayınlamadığı ve bazılarının da gönderilmemesi için yapılandırılabileceği (firefox'un bunun için bir ayarı vardır) tarayıcı sorunudur. Ancak çoğu modern tarayıcı ilk önce bir AAAA isteği göndermektedir. Bir istek.


2
2017-08-22 20:04Windows Vista'da yerel ana bilgisayarımı nerede bulabilirim? - Lazer
Tamam, burada bulundu: C:\Windows\System32\drivers\etc. Ama boş. - Lazer
% SYSTEMROOT% \ System32 \ drivers \ etc - genellikle C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc olacak - Helvick
Genellikle boştur - kesinlikle gerekliyse girişler ekleyin, gerçekten IPv6 ad çözümlemesini DNS'ye bırakmak istersiniz. - Helvick