Soru Linux Xen VPS'de Apache ve MySQL'i Optimize Etme


128M RAM ile Ubuntu 8.10 çalıştıran bir Xen sanal özel sunucu (VPS) var.

Google aracılığıyla, "düşük bellek VPS için Apache ve MySQL'i nasıl optimize edebilirim" sayfalarını buldum, ancak çelişkili bilgiler sağlıyorlar. Bu yüzden Sunucu Hatası soruyorum: Bir düşük bellek VPS yapılandırması için Apache ve MySQL nasıl optimize edilir?


Birkaç kişi önerdi nginx Apache yerine. Buna bakacağım, ancak mümkünse Apache ile çalışmayı tercih ediyorum, sadece uygulama yığınlarını bir tanıma (benim için) web sunucusunda yapılandırmaktan kaçınmak için.


10
2018-04-30 13:00


Menşei
Cevaplar:


Nginx harika, ama Apache ile uğraşmak isterseniz, varsayılan ayarlardan biraz düşürmek mümkün:

  • Prefork yerine worker MPM kullanın (çalışan MPM Apache ile artık bir "işlem başına" modeline sahip değil).
  • Yüklediğiniz tüm paylaşılan modüllere bakın, ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulun.
  • Apache'den (yani mod_python, mod_php, vb.) Uygulama sunucularını saklamaktan kaçının. Bunun yerine, uygulama sunucularını ayrı bir işlemde çalıştırın ve Apache proxy'sine sahip olun (örneğin Python kodu için mod_wsgi'yi daemon modunda kullanın). Bu şekilde, sadece statik içerik sunan Apache parçacıklarınız gereksiz yere şişirilmez.
  • Apache yapılandırmanızda StartServers, MaxClients, MinSpareThreads ve MaxSpareThreads ayarlarını azaltın. Beklenen yükünüze bağlı olarak, bazen bunları varsayılan ayarlardan beş veya daha fazla kat azaltabilirsiniz.

7
2018-04-30 09:24

Bellek kısıtlamalarınız varsa, mümkün ise nginx'i bir alternatif olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Apache'den çok daha az bellek tüketir ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ihtiyacınız olan her şey olabilir.

Bonus olarak, nginx Apache'den çok daha hızlı olma eğilimindedir. =)


2
2018-04-30 11:46

Hendek apache, düşük bellek VPS ile bağlantı modeli başına işlem olmayacaktır.

Nginx'i yedek olarak öneririm.


2Bu sadece 1.3 için bir sorundur. apache 2.x, çok sayıda iş parçacığını az sayıda işlemde çalıştıran MPM dahil olmak üzere takılabilir işlem modüllerine izin verir. Tadı için tüm ayarlanabilir - Vagnerr
Evet, ama nginx hala daha küçük bir süreç olacak - Dave Cheney
Evet ama söylediğin bu değil