Soru Hizmetler: “Manuel” ve “Engelli” arasında gerçek bir fark var mı?


Sadece sunucumuza bakıyorduk, kullanmadığımız Hizmetler'i devre dışı bırakmayı düşünüyorum ve merak ettim:

Bir Hizmet hiçbir zaman bir şey tarafından başlatılmamasını sağladı ve sadece "Manuel" e oturdu, bu sistemdeki herhangi bir sistem kaynağını mı alıyor? Tamamen bir sistem kaynaklarından POVKullanılmayan Servisleri bunun yerine "Devre Dışı" olarak ayarlamak daha mı iyi?

Sadece kaynaklarda gerçek bir fark olup olmadığını mı merak ediyorsun? (Açıkçası başka bir konu olan güvenlik endişelerini unutmak.)


10
2018-05-28 14:41


Menşei
Cevaplar:


Bir hizmet manualmod gerektiğinde Windows tarafından başlatılabilir. Örneğin, başka bir servis buna bağlı olduğunda bu durum söz konusu olabilir. Böyle bir hizmeti (başkalarının bağlı olduğu) disabled o zaman buna bağlı hizmet başlayamaz.

İçindeki hizmetler manual modu, sistem tarafından başlatılmadıkça kaynak almaz.

Bu nedenle, belirli bir hizmetin hiçbir zaman çalışmadığından emin olmak istiyorsanız, disabled ancak bunun, hizmete bağlı olarak diğer hizmetleri veya uygulamaları bozabileceğini unutmayın. Bazı servisler de bazı uygulamalarda "isteğe bağlı". Örneğin, "Telephony" servisi manual çoğu Windows sürümünde. Olarak ayarlanıyor disable Çoğu insan, ona bağlı olan RAS ve ICS servislerini kullanmadığı için diğer hizmetler üzerinde anında bir etkisi yoktur. Ancak, son Outlook sürümleri, servis devre dışı bırakıldığında telefon numarası alanına çift tıklandığında "telefon numarası asistanı" göstermeyecektir. Hizmeti manual Bu işlemden sonra servisin çalıştığını göreceksiniz. Telefon hizmetini her durdurduğunuzda ve yardımı kullanarak başka bir telefon numarası eklediğinizde servis otomatik olarak başlatılır. Devre dışı bırakırsanız, yardım hiç görünmeyecektir (hata mesajı yok).

Bu yüzden hizmetleri zorlarken dikkatli olun disabled belirtmek, bildirmek.

Bu arada, hizmetlerin ayrıntılarını ve önerilen durumlarını anlatan birkaç iyi web sayfası da var. Kontrol BlackViper Örneğin.

1'i düzenle: Hizmetlerin devre dışı bırakılması hakkında bazı ek bilgiler ve kişisel görüşler:

BlackViper'deki çocuklar da varsayılan ayarları listeler. Kişisel olarak, "güvenli" ayarları kullanmanızı önermiyorum, çünkü bu ayarların, sistemi bozmadan mümkün olduğunca devre dışı bırakmayı sevdiği insanlar tarafından kullanılması amaçlanıyor.

Telefon hizmetine asla ihtiyacınız olmayacağından eminseniz, daha sonra asla başlamayacağından "manüel" de saklayabilirsiniz. Önemli olan, belirli bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzda genellikle hiçbir zaman gerçekten bilmezsiniz. Telefon hizmetini bir örnek olarak ele alırsam, telefon hizmetinin Outlook iletişim düzenlemelerindeki telefon numarası giriş yardımcısını görüntülemek için kullanıldığını kimse bilmiyordu. Ayrıca zor yoldan öğrenmek zorundaydım. Tüm hizmetleri devre dışı bıraktığımda, tam olarak sizinki gibi aynı şekilde düşündüğüm için: "Bazı sistem kaynaklarını kaydetmek için mümkün olduğunca engelleyin". Sonra bakış açısını kullanırken asistanın açılmayacağını (herhangi bir hata mesajı olmadan bile) keşfettim ve sorunu keşfeden önce hatayı (Office'in yeniden yüklenmesi dahil) 2 saat kadar kaybettim.

Hizmetin kendisi, modern makinelerde günümüzün bellek ekipmanına kıyasla gerçekten bir şaka olan birkaç kB belleğini kullanıyor. Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünmediğiniz tüm hizmetleri titizlikle devre dışı bırakırsanız, muhtemelen yaklaşık 5 saniyelik açılış süresinden tasarruf edersiniz. Herhangi bir uygulama devre dışı bıraktığınız bir hizmete bağlı olduğu için bir sorunun hatalarını ayıklamak zorunda kalmanız halinde karşılaşabileceğiniz zorluklarla kıyaslandığında, ancak bu uygulama anlamlı hata mesajları sağlamıyorsa, o zaman bu çabaya değmez. Hızlı bir SSD satın almanızı tavsiye ederim; Hizmetlerle uğraşmak zorunda kalmadan boot'u gerçekten daha hızlı yapar.

Servis başlangıcını manuel olarak uyarlayabildiğim tek kısım, RAS hizmetleri ve benzeri şeyler içindir. Günümüzde artık hiç kimse çevirmeli bağlantı kullanmıyor. Bu servislere ihtiyaç yoktur. Ancak burada bazı gerekli hizmetler bunlara bağlı olabilir ve hizmetlerden birinin devre dışı bırakılması istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Sonuç olarak, hizmetlerin ve bunların başlatılmasının Microsoft tarafından iyi seçilmiş olması (en azından Windows 7'de) ve gerçekten ne yaptığınızı gerçekten bilmedikçe gerçekten bununla uğraşmamanızı tavsiye ederim.

Son zamanlarda bir arkadaşımın bilgisayarını tamir etmeliydim. Bir çeşit tuneup aracı kullanıyordu (iyi, hangisinin olduğunu söyleyemedi ve zaten kaldırmıştı). Bu araç gerçekten "düşünce" nin gerekli olmadığı tüm hizmetleri devre dışı bıraktı. Sonuç olarak, Windows 7'de ne Güvenlik Duvarı ne de Windows Güncelleme ne Görev Zamanlayıcısı artık başladı. İlk ikisi, herkes için önemli bir hizmet olduğu açıktır. Birçok kişi, Görev Zamanlayıcısı hizmetine ihtiyaç duymadıklarını düşünür, çünkü planlanmış görevleri yoktur. Fakat bu yanlış bir varsayımdır. Windows birçok arka plan görevini planlar. Haftalık birleştirme ve benzer optimizasyon görevleri dahil. Bu yüzden birkaç hafta sonra, Windows'un her bir önyüklemede küçük bir zamanlayıcı hizmeti başlatmasına izin vermiş olsanız bile daha yavaş olan bir sistemle sonuçlanabilir.

Birisine ÖZEL bir servisin devre dışı bırakılıp bırakılamayacağı konusunda sorular sorarsa, iyiyim. Sonra cevap genellikle "evet, yapabileceğiniz belirli ön koşullar altında". Ancak, bir hizmetin sadece devre dışı bırakılabileceğine dair genel bir tavsiye verilemez - Microsoft, hizmeti varsayılan olarak zaten devre dışı bırakmış olur.


20
2018-05-28 14:58+1 Çok güzel bir açıklama. - Ganesh R.
BlackViper'e nelerin devre dışı bırakılabileceğine dair iyi bir rehber için bakmanızı öneririz ... ancak "güvenli" yapılandırmalarında, genellikle "Manuel" i "Devre Dışı" olarak değiştireceğinizi unutmayın. Hizmetler. Sistem kaynağı kazancı olmasaydı neden bunu yapsın? - Django Reinhardt
Kaynak kazancı, örtülü olarak başlatılacak hizmetlerin başlatılmayacağıdır. Örneğin, telefon hizmetini devre dışı bırakmak, telefon numarası asistanını yanlışlıkla çağırmak suretiyle başlatmayacağınızdan emin olacaktır. Asla ihtiyacınız olmayacağını biliyorsanız ve hiçbir koşulda başlatılmayacağından emin olmak istiyorsanız, mantıklı olur. - TheBlastOne
Bunu düşünürsek, “devre dışı” da başlamaması gereken diğer hizmetlere de yol açabilir, çünkü bağlı oldukları hizmetleri göremezler. Bağlı oldukları hizmetler "manüel" başlatma modundaysa, başlayabileceklerini anlayabilirler, çünkü ihtiyaç duyduklarında onları başlatabilirler. Bir kaynak farkı da olabilir. - TheBlastOne
@Django Reinhardt: Evet, bu, "el ile" servislerinizin hiçbirinin sistemin diğer bölümlerinin gerektirmeyeceği varsayımıyla doğrudur. Hizmet için bir şey sorulursa o zaman bir fark var. "Manuel" durumunda hizmet ilk kullanımda başlayacaktır, "devre dışı bırak" durumunda, servis, elbette beklenmedik davranışlarla sonuçlanabilecek olan hizmeti reddedecektir. - SkyBeam