Soru Modern bir bilgisayarda 8 bit SCSI sürücüsünü başarıyla nasıl yüklerim?


Tarihi amaçlar için arşivlemek istediğim bir dizi 8 bit SCSI-1 sürücü var. Bunların hepsi, DOOM ve Quake oluşturmak için id Software tarafından kullanılan eski NeXT Küpleri ve NeXTStation'ları (tek renkli ve renkli). Makineleri iyi bir şekilde yapabilecekleri bir yere bağışlamak isterdim, ama John Carmack on yıldan fazla bir süre önce söz veriyorum, eğer onları geçmiş olsaydım, sürücüleri silip süpürürdüm ve paha biçilmez bir veriyi kaybetmekten nefret ederim. Onlarda var.

Teorik olarak, SCSI'nin geriye dönük olarak uyumlu olduğunun farkındayım ve bu yüzden onu uygun bir kablo ve modern bir SCSI kartına takabilmem mümkün ...

Ama sanırım o kadar basit değil, dahası, ne tür bir kablo ya da adaptörün ihtiyacım olduğu ve nereden alınacağının açık olmadığı da belli değil.

Verileri başarılı bir şekilde çıkarırsam, John'a ping atacağım ve disk görüntülerini herkese açık bırakmanın iyi olup olmayacağını göreceğim. Onun verileri, bu yüzden onun araması olacak. id kodlarının çoğunu açık kaynaklı, bu yüzden burada yararlı bir şey olmayabilir, ama içimde geek varsa, onu kaybetmekten nefret ederdi. :)


50
2018-01-17 19:36


Menşei


John Romero, sürücüleri çöp kutusuna atmanın iyi olduğunu söyledi. Tabii ki bu "Daikatana" şeyinden önce oldu. - joeqwerty
8 bit genişliğinde SCSI sürücülerini geniş (16 bit) bir hostadapter'e bağlamakta sorun yoktur. Ve sadece 6 bayt komutunu (temelde SASI) kullanan herhangi bir büyük SCSI sürücünüz varsa, eski bir bilgisayarı diriltmek için onlara çok ilgi duyuyorum. ( Görmek tnodiana.com/node/12 . O mini TU / e'ye ve oradan bilgisayar klübüne taşındı. Hala sahibiz, ancak sürücü yok ve ağ kartı yok) - Hennes
50 pin (8 bit) konnektörlü bir kart, ebay'da 12 poundluk düşük bir değer için bulunabilir. Sadece eşleşen bir arabirime (örn. PCI) sahip bir bilgisayara sahip olduğunuzdan ve 40 pin arabirimiyle bir tane aldığınız kullanım kolaylığı için emin olun. Sonlandırmada olduğu gibi: SCSI sonlandırması, veri yolunun her iki ucunda da yapılır, 220 ohm'luk bir rezistansla + TERMPWR'ye kadar kablolar çekilir ve 330 ohm'luk bir rezistansla yere indirilir. Bu eski sürücüler muhtemelen üzerlerinde hala izlenebilir direnç setleri var. - Hennes
Nextstep, eski bir UFS'nin kendi küçük varyasyonunu kullandı, böylece bir Linux makinesi onu okuyabilmelidir. Linux mount bile bir ufstype = nextstep seçeneğine sahiptir. - user143690
Sorunuzun kapsamı dışında bile, Jason Scott ile bağlantı kurmayı düşünebilirsiniz. textfiles.comveya @textfiles. İnternet Arşivi için çalışıyor ve özellikle dijital korumaya meraklı. - jscott


Cevaplar:


Eski NeXT donanımı. BAYGINLIK!

Bir SCSI2 -> SCSI 1 bağdaştırıcısı almanın önemsiz olması gerekir. Hem iç hem de dış çeşitler vardı. Google Senin Arkadaşın. Bazı nedenlerden dolayı "yeni" plakaların SCSI2 olması gerektiğini düşündüm ama uzun bir zaman oldu.

Hala SCSI zincirini sonlandırmak zorundasınız. 0-7 adreslerine git.

Ayrıca sadece "için Googling"scsi-2 pci kartı"isabetleri ile gelir. Örneğin bir Adaptec kartı linux üzerinde hala iyi çalışan SCSI desteğine sahip olmalıdır. ~ 20 $ için biri olabilir gibi görünüyor.

İşte buradaki şey. BUT NeXTSTEP'i kullanarak dosya sistemini nasıl okuyacaksınız? Sanırım eski bir NeXTSTEP / OpenStep Intel cd ve ftp / scp / rsync'yi, sürücüyü kurduktan sonra kaydetmek istediğiniz dosyalar üzerinde açabilirsiniz. Hile muhtemelen OpenStep'in desteklediği bir Adaptec kartı bulacaktır.

İyi şanslar!


11
2018-01-17 19:55Tüm diski bir dosyaya kediniz mi yoksa dd mi? (Muhtemelen geri döngü montajını daha sonra kullanıyor). - Hennes
Linux'ta yukarıda belirtilen kullanıcı143690 olarak monte edilebilir. - Tonny
ben inanmak plakalar dahili SCSI-1, harici SCSI-2'ye sahiptir. Ama bu spec sayfalarını (ve NeXT HQ'daki mühendislik örneklerini!) Düşürdüğümden beri uzun zaman geçti. - Don MacAskill
Tam bir kopya oluşturmak ve gerisini daha sonra bulmak için dd'yi kullanmayı planlıyordum. IIRC (bir süredir), NeXT, diğer BSD varyantlarına benzer bir UFS dosya sistemi kullanmıştır. Linux'un diğer UFS değişkenleri gibi yerel olarak da monte edebileceğinden şüpheleniyorum, bu yüzden daha sonra (John'un izniyle) disk görüntülerinin etrafından geçebiliyordum ve herkes bunları bir Linux kutusuna yerleştirebiliyordu. - Don MacAskill
Adaptec 2904 Linux'ta birkaç yıl önce benim için çalıştı ... - Janus Troelsen


Bir NeXTStation plakam var ve neden boot etmediğini anlamaya çalışıyorum. Sürücüyü NeXTStation'dan çıkardım ve onu yerleşik bir UltraWide SCSI denetleyicisi ile eski PC'ye (IBM Z Pro) yükledim. 80-pin UW konnektöründen SCSI-1 sürücüler tarafından kullanılan eski stil 50-pinli konnektöre dönüştüren bir adaptör buldum. Diğer açık seçimler bir SCSI-1 denetleyicisini kazıyor olabilir. Bir NeXTStation plakasıysa, sürücü muhtemelen SIL tarzı dirençlerle sonlandırılmıştır, dolayısıyla SCSI kablosuna ihtiyacınız yoktur.

Sistemi başlattım ve sürücü / dev / sdc olarak algılandı. Başka bir şey yapmadan önce, tüm sürücünün tam bir yedeğini aldım:

dd if=/dev/sdc of=backup.img bs=$[1024*1024*32]

Seagate ST1280 sürücüsü, sonuçta ortaya çıkan dosya 238MB civarındaydı. Bundan sonra, gerekli olmasa da, ufs modülünü çekirdeğe el ile ekledim:

modprobe ufs

Fedora 21'i çalıştırıyorum, böylece UFS modülü çekirdek modülleri ekstra paketinin bir parçasıydı. Bundan sonra, disk bu komutla monte edilebilir:

mount /dev/sdc /mnt/nextstep -t ufs -o ufstype=nextstep

Çekirdek modülleri-ekstradan yüklenen UFS modülü sadece dmesg ile göründüğü gibi okunabilir:

ufs: ufs was compiled with read-only support, can't be mounted as read-write

Okumak için yazmanız gerekiyorsa, muhtemelen çekirdeği ve / veya modülü yeniden derlemeniz gerekir.


1
2018-04-20 20:35

Makineler önyükleniyor mu? Onları modern bir ağdan almak ve verileri NFS ile tartarak / transfer etmek oldukça kolaydır ... NAS / RAID takılıyken benimki resmim: http://hzsystems.com/scrap/nextnfsmount.jpg


0
2018-01-19 22:44

Bunları gerçekten herhangi bir SCSI-1 veya SCSI-2 cihaz zincirine takabilmeniz ve daha sonra oradan silmeniz gerekir. Ancak, makineler önyükleme yaparsa, yapmam gereken şey, NFS üzerinden paylaşılan bir klasörü, sürücülerin içeriğini tutmak için yeterli alana sahip bir makineden dışa aktarmak, daha sonra sürücülerin tam içeriğini paylaşılan klasöre katlamak ve sonra onları silmek için dd çalıştırın.

Öncelikle gnu katranını yüklemek isteyebilirsiniz, çünkü Carmack'in kutuda gcc ile ayrıldığını varsayalım, çünkü NeXTStep ile yüklenen katranın sürümü 255 veya 1024 karakterden uzun yol adlarıyla ilgili sorun yaşar - Unutmayayım.

Bahse girerim önyüklenir. Benim kendi küpüm hala öyle.


0
2018-01-19 23:22

Bunlar bir SCSI adaptörüyle bir linux PC'de okunabilir. Eğer yakınsan, yapmaya hazırım.

Bu konularla ilgili en iyi kaynak ClassicCmp posta listesidir (http://www.classiccmp.org/) - çok bilgili ve teknik insanlardan oluşan çok aktif bir topluluk. Listeye gönder; Eminim birisi yardım edecek kadar yakın olur.


0
2018-01-20 02:55

En kolay çözüm, orijinal NeXT ekipmanındaki sürücüleri okumaktır. Üç NeXTStation rengim var ve bunların uzun yıllar boyunca kontrol edilmemesine rağmen ikisinin tamamen operasyonel olmasını beklerim. Lütfen bana nasıl yardım edebileceğimi bildirin - AZ ve CA'dayım.


0
2018-01-20 04:10

Yukarıda belirtildiği gibi, yapılması en kolay şey, bunları mevcut bir NeXT kutusunu kullanarak boşaltmaktır. Diskleri taktığım bir diske sahibim ve dd, cpio ve tar kullanarak görüntüyü döküyorum, sonra görüntüleri arşiv kutusuna aktarıyorum. MO / OD görüntüleri için aynı şeyi yapıyorum (çalışma sürücülerim var). Çift sürücülü 50 pinli bir kabloya sahipseniz, harici sürücü olmadan da alabilirsiniz.

Alternatif olarak, daha eski bir pci adaptec 50 pin kartını bulabilir ve bir Linux kutusuna bağlayabilirseniz, görüntüyü Linux'ta dd edebilecek ve daha sonra diski Linux'ta bir döngü kullanarak monte edebilirsiniz. Bazı yönlerden bu daha iyidir çünkü NeXT'deki dd tüm diski boşa harcamaz.

Eğer bir sorunun varsa, sürücüyü sizin için yardım etmeye, hatta atmaya razı olurdum. Bunu bir sürü insan / şirket için yaptım.


0
2018-01-20 04:22