Soru Web sunucularının yüksek kullanılabilirliği nasıl tasarlanır / sağlanır?


RAID1 yapılandırmasında iki sabit sürücüye sahip, 1 & 1 internet üzerinden özel bir sunucu verilmiş. Bunun bir disk başarısız olursa, diğeri hasar görmüş olana kadar devralabilirdi. Ancak, iki olayda, her iki sabit disk de (veya 1 & 1 yetersiz ve yanlış sırayla değiştirildi) ciddi sorunlara neden oldu.

Özel bir makinede çalışan bir web sunucusunun yüksek kullanılabilirliğini sağlamanın en iyi yolunun ne olduğunu bilmek ister misiniz? Şimdiye kadar var:

  1. IIS 7, SQL Server + Web Uygulama yazılımı çalıştıran 2x500GB HDD'li özel sunucu
  2. EaseUS sunucu yedeklemesi günde iki kez çalışır
  3. Yük dengeleyici yok

Sorun şu ki, makine tekrar aşağıya inerse, geri almak için ortalama 3 gün içinde 1 & 1 alınıyor. Öyle bir kayıp daha elde edemem. Özel sunucular için bir yük dengeleyici sunmuyorlar, ancak emin değilim yazılım tarafından yapılabilir.

Diğer tek seçeneğim, adanmış sunucu altogther'ini bırakmak ve bir VMWare makinesi olan bir 'Cloud' sunucusu ile gitmek. Sağlam olduğunu iddia ediyorlar çünkü altyapı çok büyüktür, herhangi bir donanım problemi müşterilerin üzerinde çok az etkiye sahiptir. Ama adanmış bir sunucuyu kaybetme fikrinden nefret ediyorum çünkü onları yapılandırmayı daha kolay buluyorum.

Bunu yapmanın iyi bir yolu nedir? Yani, web sitemi her zaman çok az kesinti ile kullanılabilir. Bütçem ayda 150 dolar civarında olacak. Sunucum şu anda yaklaşık 60 dolara mal oluyor.


11
2017-11-01 09:44


Menşei


Basit, ideal bir yük dengeleyici ile iki düğüm Windows küme çalıştırmak için yeteneği sunan bir sunucu hizmeti gerekir - dürüst olmak gerekirse% 100 MS gibi görünüyor ve bunu yapmak gibi Azure'a bakıyordum Çok iyi - onların donanım ve iş süreçleri de mevcut tedarikçinizden daha iyi görünüyor. - Chopper3
I hate the idea of losing a dedicated server because I find them easier to configure - Yapılandırma açısından vm ve fiziksel bir makine arasındaki fark nedir? - Gerald Schneider
@ Chopper3 önerileri için teşekkürler. Azure'a bir göz attı ve fiyatlandırmaları çatıdan geçiyor. 1 & 1, yaklaşık 70 $ için 4 çekirdekli, 8GB RAM, 240GB SSD sunuyor. Azure daha az 200 dolara benziyor mu? - volume one
Ne için ödeme yaparsanız, 70 dolar gibi sesler sizi esnek servis veya müşteri hizmetleri konusunda çok fazla alamıyor. - Chopper3
İyi sysadmin'ler 100 $ + / saat'tir. 70 $ / ay ödüyorsun, bu yüzden çok şaşırmayın, onların size ulaşması birkaç gün sürer. Bu tür gecikmeler, kısmen "önce destek, hiçbir zaman sorun giderme" milletinin ayrılmasına yöneliktir. - ceejayoz


Cevaplar:


Özel bir sunucu kullanarak bir tür yük dengeleme olmaksızın yüksek kullanılabilirlik mümkün olmaz.

2 sunucunuz olmalı ve yük dengeleme için bazı yazılım seçenekleri vardır. Windows, bir yük dengeleme hizmeti sunar. Oldukça iyi çalışıyor, ancak çok düşük bir son sunucuya ihtiyacınız olacak.

İki soru: Web sitesi verilerini nasıl kopyalayacaksınız ve SQL'i nasıl kopyalayacaksınız?

Verileri çoğaltmak, DFS ile yeterince kolay olabilir ve başka üçüncü taraf seçenekleri de vardır ancak lisanslama söz konusu olacaktır. DFS, AD gerektirecektir, bu yüzden orada da bazı ekstra maliyet var eminim.

Şimdi SQL hakkında

Log gönderimi: Gerçek zamanlı değil, fazlalık sağlanamaz. Buradaki seçeneklerden biri olarak listeleniyorum, çünkü en ucuz ve ek bir sunucuya gerek yok. Günlük öyküsünün kısa günlüğüne kaydedilmesi, gönderim değişiklikleri bir günlüğe yazılır ve bu günlükler her 15 dakikada bir gönderilir ve yedek sunucuya uygulanır.

Yansıtma: Bir kez daha fazlalık değil yüksek kullanılabilirlik ancak bir tanık için üçüncü bir sunucuya ihtiyaç duyacaktır, muhtemelen sizi kullanarak Yük Dengeleyici / AD sunucusu iyi yapar, SQL ifade iyi çalışır, ancak SQL desteği yansıtma sürümleri hakkında% 100 emin değilim.

Kullanılabilirlik Grubu: Etkin bir etkin kurulumda yüksek kullanılabilirlik sağlar, ancak sadece SQL 2012 ve SQL 2014'te. Ayrıca bir tartışmaya ihtiyaç duyar.

Quarm - Tanık: Temelde iki şeyi yapan 3. parti:

Hangi sunucunun etkin durumda olduğuna karar verir ve 2 SQL'in birbiriyle konuşamaması durumunda bir iletişim köprüsü görevi görür.

Eğer 60 $ adanmış bir sunucu sunuyorlarsa, onların bulut seçeneği daha ucuzdur.

Onlara soracağım bir şey, bir VPS veya Adanmış Bulut.

Buradaki fark, VPS'nin kaynak paylaşımıdır. Dedicated Cloud, bir kaynak havuzundan ayrılmış Kaynaklardır.

En Atanmış Bulut altyapıları, düşük disk G / Ç'leriniz varsa daha iyi bir yoldur, eğer doğru bir şekilde çalışıyorlarsa, VXA, QOS için yapılandırılmış ESXi dolgusu, umutlu HA veri dosyaları ve fiyatı genellikle kötü değildir. Basit Dedicated Cloud çözümlerinin her yerde 300 $ / pm ila 50 $ arası bir ücrete gittiğini gördüm, ancak ödeme yaptığınız şeyi aldığınızı unutmayın.

Bir Ferrari tarafından bir Honda ile aynı fiyata olamaz, bunun için bir sebep vardır.


12
2017-11-01 13:11