Soru Adlandırma Kuralları [çoğalt]


Olası Kopyalama:
Kullanılmakta olan en yönetilebilir ve ilginç sunucu adlandırma şemaları nelerdir? 

Yeni bir ana bilgisayar adına nasıl karar verirsiniz?


11
2018-06-01 23:55


Menşei


İlgili: serverfault.com/questions/3668/...  serverfault.com/questions/7457/... - Adam Gibbins
Bu bir toplum wiki olmalı, çünkü öznel ve asla “doğru” bir cevap olmayacak. - Matt Simmons
Belki de "Sistem ve Ağ Yönetimi Uygulaması, İkinci Basım" adlı Namespace bölümünü okumak size biraz yardımcı olabilir - Tanarri


Cevaplar:


Çalıştığınız ortama çok bağlı.

İlk ve en önemlisi - (pop-) kültürüne herhangi bir atıfta bulunun, anlamlı ve açıklayıcı isimlerle durun.

Sen "zeus" proxy sunucusu olduğunu biliyor olabilirsiniz, çünkü onu yüklediniz. Ancak gelecekteki herhangi bir meslektaşım sunucuya başvurmaktan hoşlanırdı. bu ne yapardeğil ne onun isim olduğunu.

Bunu kabul ederseniz, bir beyin fırtınası oturumu yapmanızı ve farklı ağ bağlantılı varlıkların ("ana bilgisayar") sahip olduklarınızı, nasıl gruplandırılabileceğini ve hangi bilgilerin ana makine adında kodlanmaya yetecek kadar önemli olduğunu yazmanızı öneririm. Adlandırma kuralı, varolan tüm aygıtları adsız olarak adlandırabilmeli ve kullanıcıya ana makinenin ne yaptığı konusunda kaba bir fikir verebilmelidir. Gelecekteki gelişmelere uyum sağlamak için büyümeye yetecek kadar yer bıraktığınızdan emin olun, böylece adlandırma kurallarınızı birkaç ay içinde gemiye atmanız gerekmez.

Adlandırma kuralınızı (yalnızca nasıl değil, neden) belgeleyin, düzenli bir şekilde çalışması gereken herkesin nasıl yorumlandığını, yorum / öneriye açık olduğunu ve kutsal bir kâğıt olarak tost yapmamasını sağlayın. gerektiğinde uyarlayın.

Örnek

Düşünce için yiyecek olarak, işte eski işverenlerden birinde kullandığımız şema:

Web servis sağlayıcısı, web projeleri için geliştirme ve operasyonlar yapıyor. Çoğunlukla LAMP-stuff, daha büyük ölçekte olsa da (projelerin büyüklüğü, miktar değil).

Fiziksel cihazlar için:

<SITE> - <RAF> -.. <CİHAZ> .in <domain> <TLD>

 • SITE, çoğunlukla üç harfli benzersiz bir site tanımlayıcısıydı
 • RACK, bizim tarafımızdan atanmış ya da barındırma tesisinden devralınan bir tanımlayıcıydı, SITE’daki rafı benzersiz bir şekilde tanımlayabilmelidir.
 • DEVICE, bundan sonra bir sayacı olan bir "cihaz sınıfı" idi. OpenVZ düğümleri için vnodeXX, Gigabit anahtarları için geçiş vb.
 • DOMAIN / TLD, belirtilen cihazların sahibinin alanıydı.

Mantıksal varlıklar için:

Mantıksal varlıklar, belirli bir fiziksel cihaza / yere güçlü bir şekilde bağlı olmayan bir IP adresine sahip olan herhangi bir şey olabilir. Bu çoğunlukla konuk işletim sisteminin IP adresleriydi (bizim durumumuzda OpenVZ veya ESX).

<PROJESİ> - <ÇEVRE> -.. <SERVİS> .in <domain> <TLD>

 • PROJE, bir projenin çeşitli hizmetlerini birlikte gruplandıran bir proje tanımlayıcısıydı.
 • ÇEVRE, üretim, evreleme veya geliştirme, 4 harfli kısaltma olabilir.
 • SERVİS, web, db, mailout vb. Gibi yaygın olarak standartlaştırılmış olsa da, nispeten serbest formdaydı.
 • DOMAIN söz konusu projenin birincil alanıydı.

IP adresleri için:

Tüm servislerimize yalnızca özel bir ağdan erişilebildiğimiz için, hizmetlerimize erişmek için internete bakan ana bilgisayarlar tarafından kullanılan "Hizmet IP adresleri" olan NAT ve / veya yük dengeleyicilerimiz vardı. Bunun için böyle bir şey kullandık:

<PROJESİ> - <ÇEVRE> -vip- <IDENTIFIER> <domain> <TLD>..

 • IDENTIFIER, IP adresi için kullanımı belirleyen bir şeydi, ör. Alman alan adı projeleri için sadece Web VirtualHost olarak kullanılan bir adres "wwwde" olarak adlandırılabilir.

Özetlemek

Adlandırma kuralı bizim için iyi çalıştı, bazıları (geliştiricilerimiz gibi), aşırı konuşma diyebilirdi. Bunu unutmayın olduğu Sadece tek bir siteyi koruyorsanız ve tek bir projeye atanan sunucularınız varsa tamamen overblown. Ama bizim için birkaç önemli şeyi yerine getirdi.

Mantıksal bir varlığın bir ana bilgisayar adı ile uğraşırken her zaman biliyorduk:

 • Hangi proje dahil edildi:
  Farklı projeler farklı sorumlu geliştirme ekipleri ile farklı öneme sahipti. Ana bilgisayar ismine hızlı bir bakışta, görevleri önceliklendirmeniz ve yönetim / geliştirme tarafında sormanız gerekenler
 • Ana bilgisayar hangi ortamda bulundu:
  Geliştirme ortamlarındaki sorunlar, geliştiriciler için yavaşlamaya neden olur. Evreleme ortamlarındaki sorunlar test ediciler için ağrıya neden olur ve ürün sunumlarını tehlikeye sokabilir. Ve eğer üretimde bir şey etkilenirse, şirket para kaybeder.
 • Hangi alt sistem etkilenir:
  Posta biriktiricileri, toplu işçiler vb. Önemli değildi, ancak web veya veritabanı sunucuları çalışmıyorsa işler oldukça hızlıdır.

Ve fiziksel cihazlar için kesin konum her zaman ana bilgisayar adından çıkarılabilirdi.

Fiziksel cihazlar ile mantıksal sunucular arasındaki zayıf bağlantı, bazı insanlar için bir kapanma olabilir (örneğin, x / server anahtarının fişini çektiğimde hangi projelerin etkileneceğini nasıl bilebilirim), fakat bu bir zorunluluktu. Çevremizdeki projelerimizin yüksek bir dönüm oranı ve daha sık olmamasından dolayı, yeni sağladığımız yeni donanımlarda hangi projelere ev sahipliği yapacağımızı bile bilmiyorduk.


10
2018-06-01 22:05Ağ donanımı için katılıyorum - ne olduğu, nerede olduğu ve ne yaptığı, artı bir seri numarasıdır. Sunucular için katılmıyorum. Sunucular anonim adlara sahip olmalı, bu isimlere takılan ("mail" veya "sql" veya "www" gibi) hizmetlerle. Bu şekilde hizmetler bir sunucudan diğerine taşınırken, yalnızca takma ad taşınır. Artık yedekleme sunucusu olmayan "backup" adlı bir sunucuyla bitmezsiniz, ancak üzerine kurulu bir SQL veritabanı nedeniyle hareket edemezsiniz. - David Mackintosh
Bizde OpenVZ veya VMware ESX kullandığımız için fiziksel sunucular, isimlere göre vardı. Hipervizör olmayan birkaç makine, tek bir görev için çok özel bir donanıma sahipti. Örneğin. Yedek makinede 16 adet 3.5 "disket yer vardı ve yeniden yerleştirilecek olsaydı yeniden yüklenirdi, ve bu da yeni bir hostname atardı. Ve sanal sunucuların hepsi çok özel hostnamesine sahipti ve genellikle tek bir servis / görev yaptılar. (hostname tarafından yansıtıldı). - Michael Renner
Belge, belge, belge! Bu yeterli söylenemez. Şu anki işverenimde dört adlandırma standardı var, ancak her ne zaman kullanılmalı ki (neden yaratıldıklarını unuttukları için) şimdiki kargaşa. - Matt


Sunucular için şu anda ofisimde kullanılan standardı beğendim <3 harf konum kodu> - <çift isimleri önlemek için 2 basamaklı artış numarası>

Bir örnek şöyle olurdu: Phou-DMOSQL01

 • Fiziksel
 • Houstonm
 • Demo ortamı
 • SQL Server
 • 01

Masaüstü Bilgisayarlar / Dizüstü Bilgisayarlar için genellikle bir tip tanımlayıcı ve kullanıcının adı (makinelerin belirli bir kullanıcıya atanması varsayılarak) (LT | DT) - örneğin dizüstü bilgisayarım LT-KCOLBY


9
2018-06-01 22:46Bu şemayı beğendim ama oh benim hostum, kullanıcı isminin şemasına bir çizgi eklemeyi denediğimde şikayetçiydi. Haftalar boyunca, parmaklarını ev sırasından uzaklaştırmayacak bir şeye geçene kadar şikayette bulundular. Gah! - Matt Simmons
Sunucular için güzel bir görsel ayırıcı sağlar. Masaüstü Bilgisayarlar / Dizüstü Bilgisayarlar için genellikle bir tip tanımlayıcı (LT | DT) kullanıyorum - <Kullanıcı adı> örneğin dizüstü bilgisayarım LT-KCOLBY'dir. Sanırım bir de boşaltabilirsiniz ve sorun olmadan LTKCOLBY yapabilirsiniz. - Kevin Colby
Eğer telaffuz edilemeyen alfabe çorbası iseniz, iş arkadaşlarınızla nasıl konuşuyorsunuz? - g .
Beklendiği gibi çok fazla alfabe çorbası gibi şaşırtıcı derecede kolay. Demo SQL 1 genellikle belirtilen makinenin ofiste nasıl ifade edildiğini gösterir. Ayrıca, makinenin keşfedilebilirliğe yardımcı olan bir dereceye kadar ne yaptığını açıklar. - Kevin Colby


Harika listesi ağ ve sunucu adlandırma şemaları.


6
2018-06-01 22:15

Asıl cevap, cevabın olmaması.

Hem sunucu hem de bilgisayar isimleri için bir dizi sözleşmeyi denedim. Benim sonucum, kolayca mevcut ve kolayca değiştirilemeyen bir açıklama alanına sahip olduğunuz sürece isminin anlamsız olmasıdır.

Bu nedenle, bu benim al - fındık git. Fantezi kahramanlar, StarWars simgeleri, mitoloji - fanteziinize uyan her şey ve tüm mevcut ana bilgisayarlarınızı ve genişletmelerinizi içerecek kadar kapsamlıdır. (ve yönetimin sık sık eksik mizah anlayışını işaretlemez, patronlar "pointyhaireddimwit" adlı bir sunucu hakkında seçici olabilir :)).


5
2018-06-01 23:11Çok doğru. Patronum yıllarca güzel Star Wars / X-Men / Iain M. Banks adlandırma kurallarına aktif olarak direniyordu, bu yüzden kendimi yapılandırma dosyalarındaki kinetik yorumlarla sınırlamak zorunda kaldım. - RainyRat
"yapılandırmada kindar yorumlar" kesinlikle bir kültür savaş gemisi adıdır :) - gbjbaanb


Eşsiz makineleri tanımlamak için benzersiz isimler kullanıyorum. Örneğin şu anki projemde 200'den fazla sunucuda, Wikipedia'dan yıldız isimleri listesini kullandım. Muhakeme, gerçek isimlerin srv-05-92 gibi süper kompakt endekslerden daha fazla fazlalığa sahip olmalarıdır. Tek bir şey için önemli: telefonunuzu yüksek sesli bir sunucu odasında kopyalarken, yazarken veya telefonda konuşurken küçük bir hata oranı veriyor.

Tanımlayıcı bilgiler, DNS'deki TXT alanlarında saklanır, bu yüzden Mac adresleri vb. Ayrıca, mac adresini temel alan adı da isteyebilirsiniz:

$ host 00-12-34-56-78.mac.fr.dom
00-12-34-56-78.mac.fr.dom is an alias for arcturus.eqx.vl304.fr.dom
arcturus.eqx.vl304.fr.its has address 10.21.4.30

Kesinlikle kaçınmak istediğiniz bir şey, makineleri işlevlerine göre adlandırmaktır. Bu er ya da geç eşek sizi ısırmaya gidiyor. Sadece bu amaçla takma adlar (CNAME veya ek A kayıtları) kullanın.


Not: Bu, özel bir XML dosyasından bir XSLT ile oluşturulur:

<?xml version="1.0" standalone="yes"?>
<domain suffix="dom" xmlns:h="http://www.w3.org/1999/xhtml">
 <vlans>
   <vlan name="vl304" value="4" />
 </vlans>
 <country code="fr" prefix="10.21">
   <datacenter name="eqx" desc="Equinix">
    <host name="arcturus" lso="30">
     <vlan name="vl300" if="eth0" mac="00:12:34:56:78" />
     <txt type="loc">rack 5</txt>
     <txt type="sn">99A0632</txt>
     <txt type="model">xSeries x3350</txt>
     <doc>Load balancer</doc>
     <rsa ip="192.168.101.30" />
     <role type="loadbalancer1" />
    </host>
   </datacenter>
  </country>
</domain>

Birkaç takma ad oluşturulur:

 • arcturus.eqx.vl306.fr.dom (kurallı ad)
 • arcturus.vl306.fr.dom
 • arcturus.fr.dom
 • 00-12-34-56-78.mac.fr.dom
 • arcturus-rsa.fr.dom
 • loadbalancer1.eqx.vl306.fr.dom
 • loadbalancer1.vl306.fr.dom
 • loadbalancer1.fr.dom

... yanı sıra bir dizi TXT kaydı


5
2018-06-01 22:08Önemsiz bilgiler: Seçtiğiniz listeye dikkat edin. Bir zamanlar Akdeniz adalarının listesini kullandım ve ancak daha sonra Yunan takımadalarının "Midilli" olduğunu fark ettim. - niXar
Midilli ile ilgili sorun nedir? - g .
@g. Takımadaların adı "lezbiyen" kelimesinin kökü oluşturur. Bunu bir artı ya da eksi olarak al. - Mikkel


Muhtemelen RFC 1178'in bu konuya ayrıldığına dikkat edilmelidir:
http://www.faqs.org/rfcs/rfc1178.html

(Pek çokyla aynı fikirde olmasam bile, ve çoğu da güncel değil).


3
2018-06-01 22:06

Lovecraftian Büyük Eskiler ve Dış tanrılar.


2
2018-06-01 22:42ssh root@zstylzhemghi.local. Bir IP adresine bakmaktan kesinlikle daha kolay ve daha anlamlı. - Mikkel