Soru RAID kullanmayan bir çoklu sabit disk LVM'de bir sabit disk arızası olduğunda her şeyi kaybediyor musunuz?


Bir medya / dosya sunucusu için LVM kullanmayla ilgili tartışma yapıyorum çünkü birden fazla fiziksel sabit diski tek bir birimde birleştirmek istiyorum. LVM'imde herhangi bir RAID kullanmak istemiyorum, bu yüzden sorum şu:

Sesimdeki birden çok sabit diskin biri aşağı giderse, tüm verilerimi kaybeder miydim yoksa o diskte saklanan verileri kaybeder miydim?

Ayrıca, eğer tek tek diskteki verileri kaybedersem, o diski değiştirmek ve bir yedeklemeden kurtarmak için ne olduğunu geri almak kadar basit olur mu?

Herkese teşekkürler.


14
2018-03-01 13:48


Menşei
Cevaplar:


Sesimdeki birden çok sabit diskin biri aşağı giderse, tüm verilerimi kaybeder miydim?   Bu diskte saklanan verileri kaybeder miydim?

Hayır, tüm LVM'de saklanan verileri kaybedersiniz

Ayrıca, tek tek diskteki verileri kaybedersem, bu kadar basit olur   o diski değiştirmek ve bir yedeklemeden kurtarmak için üzerinde ne olduğunu geri yüklemek?

Hayır o kadar basit değil

Burada benzer bir soru okuyabilirsiniz LVM ve felaket kurtarma


9
2018-03-01 13:57

Basit: Aradığınız mhddfs.
Bir büyük dosya sistemi gibi davranıyor, diskler için belirtilen yerlere yazıyor ve büyük dosyaları ilk defa çok doluysa büyük bir dosyaya taşıyor. Ayrıca, aynı işlevlere izin vererek disklerdeki alt klasörleri de kullanabilir.
Bireysel diskler önce monte edilmeli ve erişilebilir durumda kalmalıdır. Dosya sistemlerini hiç değiştirmez ve hangi dosya sisteminin yerinde olduğunu umursamaz (boş alan dosya sistemi tarafından doğru bir şekilde bildirildiği sürece). Bir diskin kaybolması durumunda, mhddfs'lerinizi tekrar tekrar yazmanız gerekir (anında) ve bu diskteki veriler kaybolur.
Kullanımı:

mhddfs /dir1,/dir2[,/path/to/dir3] /path/to/mount [-o options]

veya içinde /etc/fstab

 mhddfs#/path/to/dir1,/path/to/dir2 /mnt/point fuse defaults 0 0

Karmaşık ve Güçlü: İsterseniz unionfs.
Mhddfs güzel ve son derece basitken, SSH aracılığıyla başkalarına erişim verirken dosya izinleriyle ilgili sorunlar yaşadım. Ben herhangi bir çözüm bulamadım, ancak unionfs bulundu.
Unionfs ayrıca farklı dosya sistemlerinde birden fazla klasörün tek bir bilgisayara bağlanmasına izin verir, ancak izinler üzerinde sihir yapar. Birden fazla salt okunur klasörü ve bir yazılabilir olanı birleştirebilirsiniz, böylece tek olarak görünür. Birleştirilmiş klasörünüzü paylaştığınız kişiler daha sonra salt okunur bir klasöre yazılır - kendilerine göründüğü gibi - ancak dosyalar tek yazılabilir dosyaya dönüşür. Linux önyükleme CD'leri böyle çalışır, yazılabilir disk bir ramdisktir. İnsanlar, salt okunur klasörlerdeki dosyaları silebilir, bu da dosyayı gerçekten silmez, ancak yazma dizininde gizli bir beyaz liste dosyası oluşturur. Tüm seçenekleri yakalarsanız temel olarak Dosya sisteminizi fakir bir SVN olarak kullanın SVN.
SVN benzeri seçenekleri çok fazla kullanırsanız, yazılabilir klasörünüzün küçük, gizli beyaz liste dosyaları ile dolduğu sırada iki kez var olan verileri (senaryonuzda olanaksız, ancak mümkün) özlüyor olabilirsiniz. Bunun dışında disklerinizi temiz tutar ve tek tek kullanılabilir. Bir dosya bir disk için çok büyükse, henüz bilmiyorum.
Kullanımı:

 unionfs-fuse -o cow,max_files=32768 \
         -o allow_other,use_ino,suid,dev,nonempty \
         /path/to/dir1=rw:/path/to/dir2=ro:/dir3
         /u/union/etc

nerede =rw klasörü okunabilir ve yazılabilir yapar =ro izinler aksi belirtilmedikçe, salt okunur yapar. İçinde etc/fstab bu

unionfs-fuse#/path/to/dir1=rw:/path/to/dir2=ro:dir3 /path/to/mount fuse cow,allow_other 0 0

5
2017-10-03 21:59Bunlar takılıp çıkarılabilen bir diskin takılı kalmasına nasıl engel olur? - endolith
@endolith Çıkarılabilir bir disk üzerindeki bir mhddfs, neyin biteceğini bilmemek anlamına gelir, bir unionfs gerçek anlamda mantıklıdır, ancak çıkarılabilir aygıtın kullanılabilirliğine bağlı olarak farklı şekilde yeniden takmayı gerektirir. - DennisH
Yorumunuzu anlamıyorum. Mhddfs kullanarak 3 USB sürücüsünü birleştirip üzerine dosyaları koyar ve sonra bir tane kaldırırsanız, kalıcı olarak kötü bir şey olur mu? Eğer onu tekrar takarsanız, daha önce olduğu gibi geri dönüyor mu? - endolith
@endolith Yazarken fişten çıkarmak asla iyi değildir. Yazdıktan sonra fişten çıkarırsanız, USB sürücüleri tek tek tamam, sorun değil. Bir sürücüyü fişten çekebilir, PC2'ye takabilir, kullanabilir, daha sonra PC1’e takıp tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz. Her zamanki PC1'inizdeki montaj noktası arasında sürücüyü aldığınızdan haberdar olmak gerekir (remount). Ancak, 2 dosyayı PC2 ile paylaştığınızı varsayalım, mhddfs bağlayıcısının hangi sürücüsüne son vereceklerini veya hatta aynı sürücüde olduğunu söyleyemezsiniz. Sürücüler hala konumu kontrol etmek / sağlamak için tek tek ulaşılabilir, ancak artık mhddfs içermiyor. - DennisH


Tüm LVM birimlerini kapsayan bir dosya sistemi kullanıyorsanız, FS temel fiziksel hacimleri bilmediğinden ve ona hizalanmış yapılar oluşturmayacağından tüm dosya sistemi zarar görecektir. Bazı parçaların çalışma disklerinde kurtarılması mümkün olabilir, ancak bunun için garanti yoktur.

Ve sadece hasarlı diskin dosyalarını kurtarmak aynı sebepten dolayı işe yaramaz.


3
2018-03-01 13:55

Birden fazla cihazı birbirine bağlarsanız fazlalık olmaz, dolayısıyla verileri kaybedebilirsiniz. Ancak bir işletme için bir medya / dosya sunucusu kullanıyorsanız, hiçbir şeyi kaybetmemelisiniz çünkü yedekleme sunucusuna / teyp sürücüsüne yedeklenmiş olan her şey var.

RAID'den neden kaçıyorsunuz? RAID noktası kullanılabilirliktir; Disk hatası nedeniyle zaman kaybetmek istemiyorsanız, okumalarınızı hızlandırabileceğiniz bir RAID 1 yapılandırması kullanabilirsiniz. Çok pahalı değiller, ilk kez bir disk arızası olduğunu kendiniz ödersiniz ve gerçekten bir kart için ödeme yapmak zorunda kalmamanız halinde Linux'u kurulumda biraz daha fazla dikkat gerektirse de Linux'u RAID kullanmak için kurabilirsiniz. ve doğru sürücüyü değiştirdiğinizden emin olmak için sorun giderme.

Aksi halde, kalan disklerden hangi verileri alabileceğinizi kurtarmak için bazı çemberin içinden atlamanız gerekir. Olabilirdi, ama sen sahip olman gerekenden çok daha fazla sorun istiyorsun. Yerinde iyi bir yedek alın ve RAID'i tekrar gözden geçirin.


3
2018-03-01 13:55RAID'den kaçınıyorum çünkü uygunluk konusunda endişelenmiyorum. Bu kişisel kullanım içindir. RAID'den kaçınmaya çalışıyorum çünkü daha fazla güvenilirlik arıyorum. RAID'de küçük bir şey yanlış gidiyor ve dizinin tamamını kaybediyorsunuz ve bununla uğraşmak istemiyorum. Daha ziyade birkaç tane yedekleyebileceğim bir büyük dosya deposu var. - Fujin
Bunu anladığımdan emin değilim. RAID bir şey ters giderse diziyi kaybetmemenizi sağlar. RAID kullanmamak, bir arızanın her şeyi öldüreceği zamandır. - JOTN
@ user72630: Bir RAID'in nasıl çalıştığı konusunda ciddi yanlış düşünceleriniz var. Her şeyden önce, çoğu bir disk arızası durumunda veri kaybını önlemek için tasarlanmış farklı RAID seviyeleri vardır. Daha sonra, bir RAID'i, LVM ile planladığınız gibi, birden fazla diskte yalnızca bir dosya sistemine sahip olacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Lütfen oku en.wikipedia.org/wiki/RAID - Sven♦
Diğerleri ne dedi. RAID'e sahip olmanın tüm amacı, kullanılabilirliği koruyor ... yani, sürücü başarısız oluyor, veri hala erişilebilir durumda. Uygun dişli ile arızalanan sürücüyü çalışırken değiştirebilir ve arıza süresinden endişe etmeyebilirsiniz. hiç. - Bart Silverstrim


Medya bölümünüz için mdadm'ı yapılandırmak için daha basit bir yol olacağını düşünüyorum. Eğer mdadm rotasına giden "real RAID" için donanımınız yoksa, daha kolay olacaktır ve artıklık ve basit disk değiştirme gereksinimlerinizi karşılayacak gibi görünüyor.

# Format your drives first
# Create your MD
mdadm --create /dev/md1 --level=5 --raid-devices=3 /dev/sda2 /dev/sdb2 /dev/sdc2

# In the event that a drive fails do the following
mdadm /dev/md1 --fail /dev/sda1
# Format the new drive
mdadm --add /dev/md1 /dev/sda1

Daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Mdadm

Sesimdeki birden çok sabit diskin biri aşağı giderse, tüm verilerimi kaybeder miydim yoksa o diskte saklanan verileri kaybeder miydim?

Mdadm ve RAID 5'i kullanırsanız, bir sürücüyü kaybedebilir ve dizinin işlevselliğini, alttığını ve performans düşüşünü deneyimleyebilirsiniz.


2
2018-03-08 17:54

Anlatılmayan önemli bir şeyin dosya sistemindeki bir dosyanın bir diskte bir noktada durması gerekmediğini düşünüyorum. Dosya sistemlerinde herhangi bir yerde bulunan bloklara bölünmüş. Dosyanız disk1, sonraki disk2 vb. Üzerinde olabilirse ilk 4K. Dosya sisteminin bir parçasını kaybettiyseniz kurtarma işlemine çalışmanın karmaşasını hayal edebilirsiniz.


1
2018-03-01 14:10

Btrfs burada iyi bir seçimdir; Bir diskin ("raid1" yığın profili) kaybına karşı metadata sahip olabilirsiniz; diğer disklerdeki verilere erişilebilinir (sadece anlaşılacağı gibi, eksik diske başvurulduğunda deliklere sahip dosyaları çevirir). Bu koşarak yapılır bir filtre ile btrfs dengesi:

sudo btrfs balance start -m convert=raid1 /mnt/point

0
2017-10-05 01:00