Soru Bir CPU'nun ortalama ömrü nedir?


Bilgisayarı% 100 kullanımda 24 / 7'de bırakırsanız, CPU'nun 3-4 yıl sürmesi beklenir.

Bu iddianın doğruluğu var mı?


14
2017-09-13 19:21


Menşei


Bu süre zarfında sıklıkla meydana gelen, CPU'yu soğutucu taneciklerine bağlayan termal keçedir. Bu, bir süre devam ettikten sonra çökme olarak ortaya çıkar, ancak kolayca düzeltilebilir. - pjc50


Cevaplar:


Bir CPU'nun kullanımı atom / elektronik seviyesinde aşınmaya neden olur.

Tüketici CPU'larının silikon transistörlerinin gerçek ömrü tipik olarak, 3-4 yıl değil, bir arıza olduğunda 20-30 yıl aralığındadır. Öyleyse, maddenin eskimiş olduğu varsayılır.

Intel / AMD, 30 yıl boyunca bir çipi test etmenin bir yolu olmadığını nasıl anlar? Normal koşullar altında (ısı gerilimi, saat) yük altında test edilir ve değişkenler ve arıza verileri daha sonra hesaplanır ve tipik kullanım için geriye doğru hesaplanır.

Elbette çip ambalaj telleri ve bu tür doğadaki şeyler gibi başka hata noktaları da var, ancak düşük on yıllar adil bir varsayım olurdu.

3-4 yıl, Moore yasasına ve tüm bunlara bağlı olarak ürünün pratik eskimesinden daha fazladır.

Kaynak: Enerji Verimliliği alanında yüksek lisans derecesi ve çip hatası tasarımı üzerine bir derste öğrenildi.


25
2018-06-29 08:14iş ortamında çoğu donanım genellikle hizmet dışı bırakılmadan önce 5 - 10 (ya da daha fazla) yıl boyunca kullanılmaktadır, dolayısıyla gerçek "eskimiş" biraz daha uzun sürer. Burada sunuculardan bahsediyorum, iş istasyonları değil. - Petr


Güç kaynağınız, CPU fanınız ve sabit diskiniz CPU'unuzdan çok önce ölecek. Başarısız olma ihtimali olan üç bölüm. CPU'lar başarısız olduğu için iyi bilinmemektedir.

Ayrıca,% 100 24x7 kullanılan çok çok nadir bir bilgisayar.

Son zamanlarda dokuz yaşında bir sunucuyu hizmet dışı bıraktım ve bugünün standartlarına göre yavaş bir şekilde kullanılabilir.


10
2017-09-13 19:29Yakın zamanda kısa bir süre önce eski bir P2 400mhz makinesini açtık. Değiştirilmeden önce yaklaşık iki yıl boyunca oldukça ağır şeyler çalışıyordu. Birçok kişi, herhangi bir sorun yaşamadan, Seti ve Folding @ Home gibi şeyleri çalıştırıyor. - Ryaner
CPU fanını pasif CPU soğutması (örn. Scythe Orochi) kullanarak denklemden çıkarabilirsiniz. - Dmitri Nesteruk
"Serverfault" üzerinde 7/24 kutu bulmak nadir olduğunu sanmıyorum: P - Petr
7/24 olan bir bilgisayar, hayır. CPU% 100 kullanan ve kullanan bir bilgisayar, evet. - David Pashley
Bir çok insan BOINC veya Folding @ Home'u çalıştırıyor, dolayısıyla% 100 CPU 24/7 hiç de nadir değil. - Atario


Aşırı ısınmadığı sürece ve modern CPU'lar, termik kesintilere izin vermeyeceklerdir (ısıyı belirli sınırlara ulaştığında kapanma veya performanslarını azaltma yoluyla), bir CPU'nun erken ölme olasılığı yoktur.

Tabii ki, saat ve voltaj ile uğraşmış olsaydınız, CPU'ya erken bir ölüm sağlayacak şekilde zarar verebilirdiniz, ancak bu, böyle durumlarda aldığınız bilinen bir risktir.

Tam yükte 7/24 çalışırken bir işlemci çalıştırıyorsa, fanı ve diğer soğutma düzenekleri hiç olmadığı kadar stres altında olacak ve bu da bunun bir etkisi olabilir. Fan arızalıysa, CPU o kadar hızlı ısınabilir ve herhangi bir termik kesmenin sıcaklık roket kadar çok geç olmadan harekete geçme zamanı olabilir.


9
2017-09-13 20:06

Tipik olarak CPU, bilgisayarın en güvenilir parçalarından biridir. CPU'nun çökmesinden önce işlemci fanı, sistem güç kaynağı, sabit sürücü veya anakartın arızalanması olasılığınız artar.

Bu söyledikten sonra, son birkaç ay içinde bir dizi işlemci "arızaları" vardı. Intel Celerons'u bir üretim ortamında birkaç yıl boyunca çalıştırıyorduk. 3-4 yıl civarında tahmin edeceğim.

Ben alıntılarda "hatalar" diyorum çünkü bunların hiçbiri sistemin önyükleme yapamayacakları noktaya hiç bir zaman DIED değildi.

Biri "kötü matematik" yapmaya başladı, biri GERÇEK SICAK (yani ölmeden önce çıkardık) çalıştırmaya başladı ve bir tanesi ekran görüntüsünün sonunda patlak vermesi ve rasgele karakterler göstermesi vb. benim kariyerimde hiç böyle bir şey görmediğim en ilginç olanıydı. İlk başta moboyu suçladım ve onu aynı olanla değiştirdik. Bu mobo değildi ... aynı CPU'yu aynı üç mobata koyduğumuzdan ve aynı sorunu üçü de aldığımızdan kesinlikle CPU. Bunun için bir açıklamam yok.

Yani, CPU arızasını yaşama olasılığı düşük olsa da, CAN ve DOES gerçekleşir. Sadece hatırla, çoğu durumda ... (en azından benim tecrübemde), genellikle gidecek en iyi şeylerden biri.

Yıllarca, yıllarca ve yıllarca hala iyi çalışan sayısız eski sistem gördüm.


6
2017-09-14 03:44

Aşırı ısınma ya da fiziksel hasardan başka, bir CPU'nun öldüğünü hiç bilemedim. İyi bak ve makinenin gereksiz yere kadar dayanması gerekir.


4
2017-09-13 19:31

Nominal ömürleri olan işlemcileri gördüğüm birkaç kez 100.000 saat oldu. Bu 11.4 yıllık sürekli çalışma için çalışıyor. Aynı numarayı, takmayı beklemeyecek birçok parçada (LED'ler gibi) gözledim, bu yüzden sanırım, pratik amaçlar için, sonsuza dek sürecek bir şey olmasını bekledikleri sadece rakamlar.

Daha önce hiç çalışmayan bir CPU'yu normal çalışma sırasında arızalandığını hiç görmedim.


3
2017-08-27 18:57

Anakartı çıkardığınıza ve topraklanmadan dokunana kadar sürer. Statik şok!


1
2017-09-13 20:01Bu kesinlikle CPU arızası için tek neden DEĞİLDİR. - John Gardeniers
Ama muhtemelen en yaygın olanıdır - - ConcernedOfTunbridgeWells
Yaptığım tek yol bu. - BLAKE


Sorunuzu cevaplamak için: Bir CPU'nun "yararlı ömrü" yaklaşık 3-4 yıldır. "Tam yük altındaki teknik ömür" hakkındaki tahminim, hiçbir şey kırılmadığı ve CPU'yu almaması durumunda 8-10 yıla yakındır.

Nedenler:

Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Kümeleri genellikle bilgisayarları 3-4 yıl tutar. Eski bilgisayarları ortadan kaldırıyorlar çünkü artık daha rekabetçi değiller - ya da yeterince güvenilir değiller. Ve birisinin "CPU" dediği son 3-4 yıl "Bilgisayar" anlamına geldiğinden şüpheleniyorum.

İşyerinde, 7-8 yaş arası bir özel bilgi işlem kümelenmesi var. Mekanik arızalar için sorun oluşturmaya başlıyor.

CPU'nun kendisi çok nadiren kırılıyor. Güç Kaynağı, Sabit Disk, Fanlar, Anakart, Bellek, Ekran Kartları genellikle ilk kırılan parçalardır.

Bir hesaplama kümesinde, kısıtlamaların izin verdiği kadar fazla beygir gücü elde etmek istersiniz. Sınırlamalar, alan, soğutma ve çalışma maliyetleridir. 4 yıl sonra bilgisayarlar artık kilolarını çekmiyor. Bugün: 16 HE ve 64 GB RAM, 1 HE ve 400 Watt vs vs 4 çekirdek ve 16 GB RAM. Eskiden dışarı! Öğretim döngüsü başına dört kat daha fazla maliyet!


1
2017-09-14 04:35

Ben bu konuda web üzerinde birçok araştırma yaptıktan sonra CPUbut konusunda uzman değilim, bilgisayar ve CPU kurulumunu düzgün bir şekilde ele alırsanız CPU arızasıyla karşılaşmanın en olası olduğuna inanıyorum. CPU'nun ve CPU fanının sıcaklığına dikkat edin. CPU fanı bozulursa, işlemciye kalıcı hasar verebileceği söylenir.

Kenny Siu


0
2018-04-19 21:25