Soru KVM, misafirleri otomatik olarak kapatma işlemini askıya alabilir veya kapatabilir mi?


CentOS 5.5 KVM ana bilgisayarımız var, misafirlerimiz CentOS'un çeşitli sürümlerini ve daha sonra başka işletim sistemlerini kullanıyor.

Ya (a) tüm misafirlere otomatik olarak bir ACPI kapatma işlemi gönderebilmeyi veya (b) tüm misafirleri ana bilgisayar kapatma sırasında diske askıya alabilmeyi isterdik.

Bunlardan birini gerçekleştirmek için standart bir yöntem var mı, yoksa kendi kendine bir durum mu? Teşekkürler!


15
2017-11-11 12:13


Menşei
Cevaplar:


Evet.

virsh shutdown komutu (veya libvirt kullanarak "kapatma" nın diğer uygulamaları, virt-manager) misafir işletim sistemini temiz bir şekilde kapatmaya yönlendirir. Man sayfasından:

   shutdown domain-id

   Gracefully shuts down a domain.  This coordinates with the domain
   OS to perform graceful shutdown, so there is no guarantee that it
   will succeed, and may take a variable length of time depending on
   what services must be shutdown in the domain.

   The exact behavior of a domain when it shuts down is set by the
   on_shutdown parameter in the domain’s XML definition.

KVM ile, bu bir ACPI system_powerdown olayı göndermelidir.

Fedora ve RHEL 6’da libvirt-guests init betiği, sistem kapanışında tüm misafirleri askıya almak için yapılandırılmış kutudan çıkar. Ancak, özellikle büyü değil, bu yüzden bunu küçük bir değişiklikle CentOS 5'e kopyalayabiliriz.


5
2017-12-08 16:21Bu iyi bir fikir, bir Fedora makinem var, CentOS5'e geri döneceğim. Teşekkürler. - Andrew Clegg
Doco'da on_shutdown'u göremiyorum: libvirt.org/formatdomain.html#elementsLifecycle - Thiago Figueiro
Hmmmm. Evet, aynı zamanda şüpheli kodda eksik. Ne libvirt-guests senaryo aslında koşar virsh managedsave. (Belki sadece UML sürücüsü system_powerdown'u destekliyor gibi görünüyor.) Yakalama için teşekkürler! Cevabımı günceller ve belgelere karşı bir hata oluşturur. - mattdm


Bu şimdi son Fedora ve RHEL 6 standart bir özellik.


4
2017-12-08 15:50Bence Ubuntu'da da ele alındı: bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libvirt/+bug/350936 - hdave


Bildiğim kadarıyla CentOS için böyle bir standart betik yok. Kapatmak için uzun zaman alan misafirlerle başa çıkmanız gerektiğinden, şifrelenebilir, ancak biraz tehlikeli olabilirsiniz. Sadece bir zaman aşımından sonra onları öldürmek veriyi imha edebilir, onları beklerken kapanışınızı askıya alabilirler.

Bunun yerine, yeniden başlatmadan önce misafirleri el ile kapatmak daha iyidir. Bir süre için kapatılıp yeniden başlatılan bir senaryo vardı. Bu senaryoda çalışan herhangi bir misafir varsa (sanal makineler listesinde basit bir lc varsa) beni uyardı ve eğer misafir çalışıyorsa komutu bloke etti.


0
2017-11-11 12:40

KVM misafirleri sadece kullanıcı alanı süreçleridir. yerinde bir süreç izleme olmalı. orada en yaygın olanı libvirt gibi görünüyor (RedHat tarafından geliştirildi, bu yüzden CentOS'ta bulunmalı).


-1
2017-11-11 15:20