Soru Linux sunucusu için kaç tane ve hangi bölümler oluşturmalıyım?


Bölümler, Linux sunucusunda çok önemlidir, çünkü örneğin daha büyük bir sabit sürücüye yükseltirken, size çok fazla esneklik sağlar.

Ancak, Linux kutusu oluştururken kaç bölüm oluşturmalıyım? Her bölüm için hangi boyutu ayarlamalıyım?

Sonunda değil, en azından, hangi bölümleri ayrı bir diske almalıyım (/ home hakkında düşünürüm, belki de daha hızlı bir sürücü vb.) Ve hangi diskler aynı sürücüde paylaşabilirim?


15
2018-04-30 16:04


Menşei


Kaç tane sürücünüz var? Bu sayının zamanla değiştiğini tahmin ediyor musunuz? Bu tek amaçlı bir kutu mu yoksa genel amaçlı mı? Tek kullanıcı mı yoksa çoklu mi? Bütün bunlar önemli. - pjz
Soru, genel bir amaca göre, ancak yine de sunucular içindir. - paulgreg


Cevaplar:


İyi bir bölümleme yapısını planlamak, 'sunucuyu' nasıl kullanacağınızı bilmeye büyük ölçüde bağımlıdır. Sağlanacak gerçek hizmetleri almayan herhangi bir rastgele tavsiye, özellikle yararlı olmayacaktır.

Örneğin, mysql için kullanılacak bir debian tabanlı kutu ise /, / var ve / var / lib / mysql için ayrı bölümler isteyebilirsiniz.

Çok sayıda paylaşılan depolama alanı olan bir dosya sunucusu mu olacak? Bir /, / home ve / srv bölümleri isteyebilirsiniz.

Sadece kalamar çalıştıran bir kutu için /, ve kalamar kuyruğu için hızlı bir diskte bir bölüm için bölümleme isteyebilirsiniz.

Bölümlerinizi planlarken, iyi bir anlayışa sahip olmak çok faydalıdır. Dosya Sistemi Hiyerarşisi Standardı ve seçtiyseniz / nasıl seçtiniz standarttan sapıyorsa.

kullanma LVM Gelecekte fikrinizi değiştirmek ve yeniden başlatmanız gerekmeden bölümlerinizi ayarlamak daha kolay hale getirebilir ve anlık görüntü oluşturma yeteneği iyi yedeklemeler oluşturmak için çok kolay olabilir.


17
2018-04-30 18:37Şimdiye kadar ki en iyi cevap. - Dennis Williamson
Büyük cevap .. hem yapının kullanım amacına bağlı olduğu hem de LVM'nin gitmek için iyi bir yol olduğu tavsiyesi. - RickMeasham
Burada bölümleme değeri hakkında daha fazla bilgi edinin. serverfault.com/questions/61284/sell-partitioning-to-me - Zoredache
Orada farkında bile değildim oldu Bir Dosya Sistemi Hiyerarşisi Standardı. Bahsettiğin için teşekkürler. - Joe Internet


Her zaman bu bölümleri oluşturur ve geçen sene itibariyle her zaman LVM'de:

/    - a few Gig
/usr  - 24 Gig and mostly empty
/var  - 4 Gig works for me, YMMV
/home  - depends on how many users you will have

En önemlilerinden biri /var - Eğer bu ayrı bir bölüm ise, o zaman dolduğunda, kök bölümünüzü çökertmezsiniz. Bunu hiç yapmamış olmamıza rağmen, bazıları ayrı ayrı /usr böylece salt okunur olarak bağlanabilirler.

ve bazen bu bölümleri oluşturuyorum:

/boot  - even 1 Gig is way more than enough

Gerekçe, bir RAID veya LVM bölümünden önyükleme yapmanın her zaman mümkün olmamasıdır. Böylece, /boot izin veren basit bir ext3 bölümü olabilir / daha gelişmiş olmak.

Çok sayıda büyük dosyaya sahip olacak olursam, bazen bu büyük dosyalar için belirli bir bölüm oluşturacağım, böylece dosya sistemi, büyük dosyaları depolamak için etkin olacak şekilde düzenlenebilir. Bazı kişiler, bir sunucudan NFS'yi sunacaklarsa, NFS paylaşımları için ayrı bir bölüm oluşturacaklar veya her bir NFS paylaşımı için ayrı bir bölüm oluşturacaklardır. Bu sizin ihtiyaçlarınıza bağlı.

Neden LVM? Başka yerlerde cevaplarda bahsettiğim ama burada bahsetmeyi unuttuğum gibi, aklınızı daha sonra değiştirmek ve bir bölümü genişletmek LOT'u kolaylaştırır. Bu zaten benim popomu kurtardı.

Bunlar genel kurallar. Tabii ki, eğer sunucunuzun özel ihtiyaçları varsa, bunu hesaba katacak ve bu ihtiyaçları yansıtacak bir bölüm oluşturacağınızı umuyorum.


8
2018-04-30 16:13

Bir süre dayanacak bir makine kurduğunuzu varsayalım. yeniden inşa etmek zor olacak ve oldukça esnek olmalı, aşağıdakine benzer bir şema içerebilir:

 1. Aynı boyutta en az iki fiziksel sürücü takın; için Bu örnekte, 500GB SATA sürücülerini ele alacağım, ancak İlkeler, diğer sürücü boyutlarıyla iyi çalışır.

 2. Her sürücüyü aşağıdaki gibi bölümlere ayırın:

  /dev/sda1  500MB
  /dev/sda2  100GB
  /dev/sda3  the rest
  

  Amaç dinky 500MB bölüm ön tarafa sahip olmak, büyük bir işletim sistemi ve uygulamalar için orta bölüm ve bölüm ek veriler için arkadaki sürücü.

 3. SW RAID 1 seti oluşturun, /dev/md0, dan /dev/sda1 ve /dev/sdb1; ek SW RAID 1 setleri oluştur /dev/md1 ve /dev/md2 itibaren karşılık gelen bölümler.

 4. Biçim /dev/md0 ext3 olarak; Bu olacak /boot.

 5. Biçim /dev/md1 ve /dev/md2 LVM fiziksel birimler olarak.

 6. Bir LVM birim grubu oluştur vg_systemiçerir /dev/md1.

 7. İçinde uygun LVM birimleri oluşturun vg_system çeşitli işletim sisteminiz için bölümleri; en azından, istersiniz swap, /var bir çift GB ve / 10GB ya da öylesine. NOT: hepsini tahsis etmeyin vg_system! Daha sonra karar verdiğinde boyutunu artırmak istediğiniz \varya da /opt ya da değil, o zaman bu ek alanı istersiniz.

 8. Bir LVM birim grubu oluştur vg_dataiçerir /dev/md2.

 9. İçinde LVM birimleri oluştur vg_data istediğiniz gibi; en sonunda büyükçe isteyeceksiniz /homeve ek birimler isteyebilirsiniz Örneğin, posta makaraları veya veritabanları veya web kökleri veya başka herhangi bir veri için Bu işletim sisteminin bir parçası değil. Yine, tüm tahsis etmeyin vg_databenzer sebeplerden dolayı yukarıda listelenenler.

Bu stratejinin avantajları şunları içerir:

 • Donanım arızalarına toleranslı; herhangi bir sürücü olmadan başarısız olabilir sistem arızasına neden oluyor ve çalışırken değiştirilebilir bir denetleyiciye yatırım yapıyorsanız kesinti olmadan kurtarabilirsiniz.

 • Gelecekte dayanıklı ve genişletilebilir; 2TB sürücüleri birkaç yıl satın aldığınızda yolda, onları makineye tokatlayabilir, onları içine sokabilirsiniz başka bir SW RAID seti, bunu bir LVM fiziksel birimi olarak biçimlendirin; Hacim grubu daha fazla alana ihtiyaç duyarsa (muhtemelen lv_data), sonra kullan pvmove Verilerinizi eski sürücülerden yeni sürüme geçirebilirsiniz. Ayrıca, önemli işletim sistemi güncellemeleri önemli ölçüde daha az işlenebilir acı verici; büyük bir yükseltme için işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekiyorsa (ahem Red Hat :(), ev dizinlerini korurken bunu yapabilirsiniz (ve posta makaraları ve koyduğunuz her şey vg_data).

Bu stratejinin dezavantajları azdır; Sanırım biraz karmaşık, ve RAID nedeniyle yazılan bir performans hit 1. Ancak, iş istasyonları ve bağımsız sunucular oluşturdum bu prensiplere göre şimdi birkaç yıl ve benim deneyimlerimde her ne zaman bu hatlar boyunca bir makine yapmam, ne kadar uzun zamandır diliyorum Sahiptim.

-Steve

Not; Altyapıya sahipseniz, bunu eklemeliyim. hızlı ve acısız bir şekilde yeni bir makine sağlayın, daha sonra böyle bir sistem overkill; RAID setleri ve LVM ile uğraşmak yerine, sadece yeniden oluşturma Eğer bir şeye ihtiyacınız varsa makine değişti.


7
2018-05-28 15:23

Yıllardır kullandığım her bilgisayar bir çift önyükleme sistemi oldu ve Linux tarafında bu şemaya takılıp kaldım (burada kişisel iş istasyonlarından bahsediyorum, hiçbir sunucu işi yok, bu yüzden kilometreniz değişebilir)

/   - main thing
/boot - not that relevant, since cylinder being < 1024 and 
    exotic filesystems are no longer an issue
/home - handy if you upgrade your laptop with each new distro :-)

Son güncellemem için sıfırdan bir kurulum yaptım, / bölüm. Bu beni ayrı düşünmemi sağladı /opt veya /usr/local bölme güzel olurdu, ben orada koymak tüm malzeme yeniden yükleme sıkıntısı beni koruyordu (java, eclipse ... Ben genellikle distro ambalajlı olanlar için umurumda değil).


2
2018-04-30 16:39

Eddie'nin bahsettiği bölümlere ek olarak, genellikle iki ayrı bölüm daha oluşturur

/ tmp - aynı sebeplerden dolayı ayrı bir / var bölüm oluşturdunuz (geçici alanım daha önce doldu). Genellikle 1-2 GB ile giderim

/ usr / local - Bu, tüm ayrı olarak yüklediğiniz yazılımları uçurmadan / usr'ı yükseltip temizlemenizi sağlar. Buradaki boyut, ne kadar harici yazılım yüklediğinize bağlıdır. Genellikle yaklaşık 10 GB ile gidiyorum ama bu günlerde biraz küçük olduğunu düşünüyorum.

Ben her zaman en sonunda / evimi yaparım ve diskin kalan kısmını onunla doldururum.

/ Boot bölümünde, hiç bir zaman 100 Mb'den daha büyük olmamıştım ve asla boşluk problemlerine rastlamamıştım (eski çekirdeği nihayetinde temizlerim). Gerçekten çok küçük olabilir.

Ayrıca bir takas alanını da unutmayın.


2
2018-04-30 16:24

Çoğu makine için yaparım

100MB /boot
1GB * NUMBER_OF_USERS /home
10GB /var/log
10GB /var
REST /

Bazı durumlarda, bunun değişmesi gerekecek, ancak bir sunucuda 1GB'tan fazla alan almama konusunda oldukça kararlıyım. Daha fazlasına ihtiyaç duyarlarsa, / tmp'yi kullanarak, her gece cron yoluyla silineceğini anlayabilirler.


1
2018-04-30 18:41

Orada bir donanım RAID'i kullanmadığınızı varsayarsak - Linux altında daima LVM'yi RAID'in üstünde kullanırdım. Tek bir disk yapılandırması için bile. Daha fazla depolama alanı ekleme (LVM grubunu genişleterek) veya artıklık seçeneklerini değiştirme seçeneğiniz var (bir "garip" tek diskli raid1 konfigürasyonunu yansıtılmış bir veya hatta ağır bir RAID10'a dönüştürün).

Sorunuzu cevaplamak için genellikle genel bir sunucu için buna benzer bir şeyim var. 2 diskten başlayarak (1RU Dell deyin), her ikisi de bölümlenmiş:

 • ~ / Boot için ~ 100MB RAID1
 • Diskin geri kalanı için RAID1'in üstünde LVM

Sonra tüm hacmi LVM birimleri olarak oluştururuz:  * /  * / var  * / tmp  * /ev  * / opt

Yönetmek için bir acı olduğu için çok fazla dosya sistemi oluşturmamaya çalışırdım. Diskte düşük çalışıyorsanız, çok sayıda dosya sisteminde boş alanınız olacak, ancak üzerinde çalışmak için yeterli olmayacaksınız.

Ayrı bir dosya sistemi üzerinde / home ve / tmp her zaman iyi bir fikirdir; Genelde, çok fazla şey koymayı planlamam sürece, ayrılmam / seçmem. (NFS aynı yazılım yığını gerektiren birçok sunucunuz varsa / opt için daha iyi bir seçenek olabilir)

Kısacası, LVM'yi, kullanmamanız için bir nedeniniz olmadığı sürece, her şey için kullanın - bu şekilde değiştirme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca, bir günlük sunucusu kullanın, böylece günlükler / varınızı doldurmaz!


1
2017-10-30 01:55

 • / önyükleme - 128 MB

Hacim Grubu - rootvg

 • / var - 5GB (posta sunucusu olarak kullanılmasına bağlı olarak değişir. Ayrıca temel dosyaları yakalamak için yeniden boyutlandırabilirsiniz)
 • / tmp - 2GB
 • / opt - 10GB (dağıtım ile birlikte gelmeyen yazılımlar için kullanılır)
 • / - 6 GB - en az

Hacim Grubu - datavg

 • / ev - kalan

Yazılımınız için ayrı / usr yapabilirsiniz, ancak benim durumumda kutu yeniden kurulur, bu yüzden kendi bölümlerini almanıza gerek kalmaz.


0
2018-05-01 02:07