Soru Bir Linux kutusunu gerçeğinden sonra LVM'ye dönüştürmek mümkün mü?


Linux sunucum, bir yıl önce makineyi değiştirdiğim ve sıfırdan yüklendiğim için LVM kullanıyor. LVM bir hayat kurtarıcı oldu ve esnekliğini seviyorum. Ancak, Linux dizüstü bilgisayarım en son üç yıl önce tamamen kuruldu ve bu nedenle düz bölmeler kullanıyor.

Var olan bir sistemi LVM'ye dönüştürmek mümkün mü? Eğer öyleyse, bu işi hangi araçlarla yapabilir?

Çift önyükleme sisteminde Windows ile paylaşılacak herhangi bir dosya sisteminin LVM olamayacağını umuyorum. Eğer yanılıyorsam, lütfen bana bildirin, ama şaşıracaktım.


17
2018-05-04 15:47


Menşei
Cevaplar:


Evet, bu yapılabilir.

Evet, çift önyüklemeli bir windows sistemi için kullanabilirsiniz. Windows ilk bölümünü sağlamanız ve birincil bölümdür. (mantıksal olarak genişletilmiş değil). Buradaki yönergeler, bu durumu kapsamıyor. Bu, ikili önyükleme ile ilgili bazı deneyimlerinizin olmasını gerektirir. Çift önyüklemeli bir windows / linux kurulumundan sonraysanız, bu noktanın altındaki tavsiyelere uymayın.


Bir tane daha iyi gideceğim: sadece birkaç istisna dışında, tüm dizüstü bilgisayarınızı taşıyabilmelisiniz canlıyeterli kapasiteye sahip harici bir sürücü kullanmanız şartıyla.

Uyarı! Bu işlem son derece TEHLİKELİDİR! Bölümleme süreciyle ilgili samimi bilgilere sahip olduğunuzu varsayar, ayrı bir / boot bölümünüz vardır ve bilmek Bir botched girişimi BÜYÜK BOOT OLMAYAN beyin hasarlı bir kurulum ile sizi bırakabilir! UYARILDIN!

İhtiyacın olacak:

 • / Önyükleme ayrı bir bölüme yerleştirilmiştir. Birleştirilmiş bir kök dosya sisteminiz varsa (herşey / / öğesinin içine doldurulur) bu işe yaramaz.
 • USB sabit diskinden önyükleme yeteneği.
 • Mevcut sisteminizdeki tüm verileri ve programları tutacak kadar büyük bir harici sürücü. İhtiyacınız olan alan için gerçek bir his elde etmek için bir "du /" çalıştırdığınızdan ve sonuç için beklediğinizden emin olun.

Genel Prosedür (birkaç komuttan dolayı beni affet, çok hızlı yazarım):

 1. Harici sürücüyü takın ve cihaz adını bulun. Bunu / dev / sdb olarak gördüğünüz gibi yapalım.
 2. Harici sürücünüzde iki bölüm oluşturun. Örneğimizde, bu / dev / sdb1 ve / dev / sdb2 olarak görünecektir.

  parted / dev / sdb

 3. İlk bölümü ext2 veya ext3 olarak biçimlendirin ve "boot" etiketli. İkinci sürücüyü harici sürücüdeki "Linux LVM" türü olarak biçimlendirin.

 4. Sistem tarafından tanınan yeni basılmış LVM birimi

  pvscan; vgscan

 5. Tüm dizüstü bilgisayarın sabit diskini tutmak için harici LVM biriminin yeterince büyük bir parçasını kesin. Şüphe durumunda, sadece mevcut tüm alanı kullanın.

 6. LVM tabanlı hacminizi ext3 olarak biçimlendirin ya da dosya sisteminiz fantezinize hitap ediyor.

  mke3fs / dev / ExternalUSBVolume / ExternalRoot

 7. Her biri için olmayan özel Dosya sisteminizi kurun, harici diskinizde bir dizin oluşturun ve her bir dosyadaki tüm dosyalarınızı (özniteliklerle) bu diske kopyalayın. / Proc, vb. Gibi mountpoints kopyalarını yoksayın, bunlar "özel" dir.

 8. özel bağlantı noktalarını elle oluşturun, böylece harici sürücünüzde bulunurlar. Bunları doldurmayın, yalnızca adların ve izinlerin eşleştiğinden emin olun.
 9. (Çok dikkatlice), harici sürücünüze / önyükleme bölümüne bir önyükleme görüntüsü yüklemek için önyükleyicinizi kullanın. Bu süreç biraz karmaşıktır, bu yüzden başka bir yerde bilgi bulmak için size bırakacağım. Eğer siz de onu botlamanız da tehlikelidir - dizüstü bilgisayar sürücünüzde bootloader'ınızın üzerine yazmayı deneyebilirsiniz. Dikkatli ol.
 10. Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın. POST geçerken, harici sürücüyü önyükleme sürücünüz olarak belirttiğinizden emin olun. Bu noktada, dizüstü bilgisayarınızın diskinin (daha az veya çok) yakın kopyalarına sahip olmalısınız. (oradaki diğer yöneticilere: evet, biliyorum, günlük dosyaları ve diğerleri% 100 kopyalanmış durumda değil, ama buradaki vurgu bu değil ... veri ve araçların taşınması üzerine ...)
 11. Harici sürücüden önyükleme yaptıktan sonra dizüstü bilgisayarınızı silmek için kullanabilirsiniz. Bu noktada, harici sürücünüzün "dışında" kalıyorsunuz. Bunu aklında tut.
 12. Daha sonra, orijinal dizüstü bilgisayar bölümlerini (güle güle verileri ...) silmek için bir bölme düzenleyicisini (gparted veya neyse) kullanın, ardından yeni basılan alanınızı "LVM" olarak işaretleyin. LVM biriminizin tanınması, bölümlendirilmesi, biçimlendirilmesi vb.
 13. LVM'nin yansıtma işlemini kullanarak, canlı sisteminizi (şu anda harici sürücüde) dizüstü bilgisayara geri yansıtın. Zaman alacağı için bir öğle yemeği molası (veya iki) alın.
 14. / Dosya sistemini harici sürücüden dizüstü LVM birimine taşımak için canlı dosya sistemini yeniden bağlayın.
 15. Bootloader yükleme işleminizi tekrar çalıştırın. Geçerli ramdisk'in doğru ayarları olmayacağı ve etrafınızdaki şeyleri değiştirdiğini bilmeyeceği için bu çok önemlidir. Bunu yapmamak, önlenemez bir sistemle ve bir kurtarma diskine ziyaretle sonuçlanacaktır. Her şey başarısız olursa, harici sürücünüzden yeniden önyükleme yapabilirsiniz (hiçbir şey kaybolmaz ...)
 16. Harici sürücü takılı olmadan dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve bunun yerine dizüstü bilgisayarın dahili sürücüsünü belirterek. Önyükleme yapmalı. Acı veren veya kırılan ya da kırılan bir şey (herhangi bir şey olmamalıdır) not alın ve düzeltin.
 17. Arkanıza yaslanın ve iyi yapılmış bir iş için bir içkinin tadını çıkarın.

11
2018-05-04 17:35Tabii ki harici depolamaya canlı bir geçiş yapmak mümkündür (eğer yeterince cesursanız bile, çalışan sistemi harici diske bile döndürebilir ve yeniden başlatmadan geri dönebilirsiniz: D); Canlı CD'den tüm süreci yapmak, daha az hataya yatkın olmalıdır (örneğin, sanal FS'ler yolun dışına ...) - Luca Tettamanti
Ve bu arada, LILO ve GRUB'un yeni versiyonu (nihayetinde 2.0 olacak olan) LV'ler için yerel desteğe sahip - ayrı bir / boot bölümüne gerek yok. - Luca Tettamanti
Biliyorum. Ama "üzgün olmaktan daha güvenli" diye düşündüm. Yerel bir bölüme sahip olmak, işleri biraz daha kolaylaştırır. Belki de OP, LVM'yi (çoğu yok) anlamayan, Windows tabanlı bir araç kullanmak zorundadır - bu durumda, en azından, menü, vb. Ama giriş için teşekkürler! :) - Avery Payne


Yakın zamanda yazdım bloklar (née lvmify) bu dönüşümü yerinde yapar. Tek bir bölüm alır, gerektiğinde dosya sistemini küçültür, dosya sisteminin başlangıcını bölümün sonuna taşır ve LVM süper bloğunu (doğru PV / LV / VG ile önceden konfigüre edilmiş) kendi yerinde kopyalar. Birden çok bölümünüz varsa, yeni oluşturulan birim gruplarını birleştirmek için vgmerge. Monte edilmiş dosya sistemlerinde çalışamaz.


6
2018-03-01 19:28Blokları kullanarak yaklaşık 2 dakika içinde 2 ext4 bölümümü (toplam 120GB) LVM'ye taşıdım. Kusursuz çalıştı. - Amr Mostafa


Linux sistemini LVM'ye taşımanın en kolay yolu, harici bir disk (USB, eSATA) ve CD-ROM tabanlı bir sistem kullanmaktır. GRML Tüm verileri PC'den harici diske aktarmak için PC'yi LVM ile yeniden bölümlere ayırın. Son olarak, her şeyi geri kopyalayın ve grubunu MBR'ye yapılandırın ve yeniden kurun.

Bu yordam biraz etkilenir, ancak sisteminizi önyüklemek için her zaman harici sürücüdeki ve CD-ROM'daki verileriniz vardır.

Doğru bir şekilde beklediğiniz gibi, Windows herhangi bir LVM birimine erişemez.


3
2018-05-04 16:06

Alttan başlayarak: Hayır, pencereler LVM mantıksal birimlerini (bölümleri) okuyamaz.

Geçici depolama olarak kullanılabilecek bir yedek diskiniz varsa, bu sadece canlı bir CD'den önyükleme yapmak, verileri geçici konuma kopyalamak, bir veya daha fazla LV oluşturmak ve verileri geri koymaktır. LVM'ye yerinde bir dönüşüm yapmak pratik değildir (ancak mümkündür); Temel olarak eski bölümü küçültmek ve LV'yi birden çok kez yeniden boyutlandırmak zorundasınız (ve son LV parçalanacaktır).


1
2018-05-04 16:04

Bir dizüstü bilgisayarda birkaç yıllık kurulumunuz var. Bunu LVM'ye dönüştürmek için bir kaybetme önerisi. Verilerinizi yedekleyin, yeniden yükleyin ve verilerinizi geri kopyalayın. Yeni yazılım ve verileriniz ile temiz bir sisteme sahip olacaksınız.

Bunu yapamıyorsanız, verilerinizin nerede olduğunu bilmiyorsunuz, büyük bir probleminiz var ve bunu çözmek için bir şans.


1
2018-05-23 23:33

http://serialized.net/2006/04/migrating-live-filesystems-to-lvm/ Canlı bir fs geçirmenin ilginç bir yolu var. Bir RAID-1 grubunun parçası olarak ekleyin, bu işletim sistemi daha sonra diğer aygıta yansıyacaktır (LVM mantıksal bir birim olabilir). Biraz tarihli, bu yüzden hala işe yarayacak mı bilmiyorum.


1
2017-10-14 17:43

Verileri muhtemelen başka bir sürücüye veya bölüme (veya iso?) Yedeklemeniz, LVM konteynerini oluşturmanız ve ardından verileri kapsayıcıya geri yüklemeniz gerekecektir.


0
2018-05-04 16:10