Soru Bir Komut Satırı Arabirimi kullanarak bir Windows sunucusuna nasıl bağlanabilirim? (CLI)


Özellikle yükleme seçeneği ile Sunucu Çekirdeği Server 2008 ve üstü sürümlerde, Windows sunucularına bir CLI Windows yöneticileri arasında çok yaygın olmayan bir özellik değilse, giderek artan bir yetenek.

Pratik olarak her Windows GUI yönetim aracının uzak bir bilgisayara bağlanma seçeneği vardır, ancak yerleşik Windows'da böyle bir seçenek yoktur CLI (cmd.exe), bu mümkün olmayabilir ilk izlenim verir.

Bir CLI kullanarak bir Windows Server'ı uzaktan yönetmek veya yönetmek mümkün mü? Ve eğer öyleyse, bunu başarmak için hangi seçenekler var?


79
2017-09-18 11:11


Menşei
Cevaplar:


Birkaç yerel seçenek de dahil olmak üzere, bir komut satırı kullanarak uzak bir Windows Sunucusunu uzaktan yönetmek için kullanılabilecek oldukça kolay birkaç seçenek vardır.

Yerel Seçenekler:

 1. WinRS'yi / WinRK

  • Windows Uzak Kabuk / Yönetim aracı, uzak Windows sunucusunu komut satırı yardımcı programında ve Windows komut satırı yardımcı programlarının çoğunda olduğu gibi uzaktan yönetmenin en kolay yoludur. ss64, seçenekleri ve sözdizimi hakkında iyi bir sayfaya sahip.
  • Microsoft belgelerinde açıkça belirtilmese de, bu uzak bir örneği başlatmak için kullanılabilir. cmd.exeuzaktaki bir sunucuda tek bir komut yürütmek için komut satırı seçeneği yerine uzak sistemde etkileşimli bir komut satırı oluşturur.
   • Gibi: winrs -r:myserver.mydomain.tld cmd
  • Bu, aynı zamanda diğer sistemlerin yöneticilerine en çok tanıdığı doğal olarak desteklenen bir seçenektir (* nix, BSDöncelikli olarak CLItabanlı.

 2. Güç kalkanı

 3. Uzak Masaüstü

  • Muhtemelen bir pencere olarak akla ilk gelen şey tam olarak değil CLI seçenek, ama tabii ki, kullanarak mstsc.exe Uzak Masaüstü Protokolü üzerinden bir sunucuya bağlanmak içinRDP) uzak sunucuda bir komut satırı kullanımını etkinleştirir.
  • Sunucu Çekirdeği yüklemesine bağlanma RDP, aslında mümkün ve konsoluna bağlantı olarak aynı arayüzü verecek - bir örneği cmd.exe.

Popüler, Yerel Olmayan Seçenekler:

Windows artık uzaktan kumandanıza erişmek için birkaç yerel seçenek sunuyor olsa bileCLIBu her zaman böyle değildi ve sonuç olarak bir dizi oldukça popüler olan 3. parti çözümler oluşturuldu. En dikkate değer üçü aşağıdadır.

 1. kurmak SSH Windows Sunucunuzda

  • Eğer sahip olmanız gerekiyorsa SSHBu da bir seçenek ve Server 2008'de OpenSSH'yi nasıl kuracağınız için social.technet üzerinde bir kılavuz.
  • Muhtemelen diğer sistemlerin yöneticileri için en yararlı (* nix, BSD, vb. ağır kullanımı SSH Bu amaçla, tek bir terminal öykünücüsü istemcisine sahip olmanın yalnızca Windows yöneticilerine bile avantajları vardır. Macun) Her biri için bir dizi hedef bilgisayar ve özelleştirilmiş (veya standartlaştırılmış) ayarları saklar.

 2. PsExec

  • Windows aracılığıyla bir Windows kutusunda uzaktan komutları yürütmek için orijinal seçenek CLI, bu mükemmel bir parçası SysInternals Süit. Windows yöneticileri için çok az "sahip olması gereken" paketlerden biri olan SysInternals araçları, SyInternals'ın Microsoft tarafından satın alındığı ve artık Microsoft tarafından resmi olarak desteklenen bir araç olduğu için çok saygı gördü.
  • Tıpkı WinRS/RM, PSExec uzak bir sunucuya tek komutlar vermek veya etkileşimli bir örneği başlatmak için kullanılabilir cmd.exe uzak bilgisayarda.
   • Gibi: psexec \\myserver.mydomain.tld cmd
  • Diğer seçeneklerde olduğu gibi, emin olmak için önce alınması gereken adımlar vardır. PSExec aslında hedef makineye bağlanabilir.

 3. Sunucuya bir yardımcı programlar klasörü ekleyin ve değerini% PATH% sistem değişkenine kaydedin

  • Yorumlarda da belirtildiği gibi, komut satırında çalıştırılabilen ve uzak bir sistemde hedeflenen iyi bir SysInternals programı vardır ve bu sadece SysInternals'tan daha fazlası için geçerlidir.
  • Temel olarak, sevdiğiniz Windows yardımcı programlarının bir paketini tüm sunucularınıza aktardığınız bir klasöre paketleyin ve bu klasörü ekle %PATH% sistemlerinizin çevresel değişkeni. Her ikisi de kolayca yapılır GPO.
   • (Ben dahil SysInternals Süit, Macun, WinDirStat ve kendimi yeniden kullanıyorum bulduğum bir dizi özel komut dosyası) tüm sunuculara aktarılan bir klasöre
  • Açıkçası, bu sadece Windows sistemlerini yönetmekten daha fazlası için yararlıdır. CLIama bu kadar faydalı buluyorum, bence de buna değer.

91
2017-09-18 11:11PSList, PSKill, vb. Gibi diğer PSTool'ları da unutmayın. PSExec, bu araç takımının sadece küçük bir kısmıdır ve çoğu çok az kullanılmaktadır. - John Gardeniers
Ayrıca, bu gibi birkaç komut satırı yardımcı programını da eklerim shutdown ve iisreset (IIS yüklüyse), bir makinenin çalıştırılmasını belirtebilir ve bu nedenle uzaktan kullanılabilir. - Joshua Drake
Telnet Sunucusu özelliğini neden söylemediniz? - abatishchev
@abatishchev Çünkü hiç kimse bu gün ve yaşta hiçbir şey için bir telnet sunucusu çalıştırıyor olmamalıdır. - HopelessN00b
Uygun bir şekilde yapılandırıldığında ve güvenli ortamda çalıştırıldığında konsol komutlarını yürütmek için iyi çalışır. - abatishchev


Tamlık sağlamak için: çeşitli nedenlerle en iyi çözüm olmasa da, her Windows sistemi, özellikler listesinden etkinleştirilebilen Telnet servisini destekler.

Microsoft'un telnet uygulaması ayrıca NTLM kimlik doğrulamasını da desteklemektedir, dolayısıyla standart telnetin bir Unix sistemine benzememesi durumunda, ağ üzerinde net metin şifresi gönderilmemektedir.


5
2018-03-31 13:09telnet sunucusu Windows 10'da kaldırıldı - daixtr
Bunu ancak başka güvenli bir yol mümkün değilse kullanın. trafik hala güvenli bir vpn geçmelidir - mit