Soru Çok kullanılan bir Windows Server 2008R2 Uzak Masaüstü Sunucusu (VM) ne sıklıkla yeniden başlatılıyor?


Not: okudum Windows Sunucuları Ne Kadar Yeniden Başlatılmalı? ama bu soru bizim için Uzak Masaüstü sunucu özellikle.

Bir Windows Server 2008R2 sunucumuz var - Uzak Masaüstü Hizmetleri için lisanslı bir VMware ESX VM - RRAS (SSTP) de yapan 25 kullanıcı. Ortalama bir hafta içi, mesai saatleri içinde, 8 ila 12 arası giriş yapan, aktif kullanıcılar ek 4-6 "bağlantısı kesilmemiş" kullanıcılara sahiptir. 12 GHz CPU'ya sahip rezervasyon ve tamamen ayrılmış 16 GB RAM. CPU rezervasyonu, gerektiğinde 24 GHz'ye kadar genişletilebilir.

Kullanıcılarımızın çoğu sadece sunucu üzerinde çalışacak. Ayrıca performansıyla ilgili olarak da acı bir şekilde şikayet ediyorlar, ancak çoğu, performansını artırmak için çalışma alışkanlıklarını veya yazılımları değiştirmek istemiyor. özellikle:

  • Kullanıcılar kabul etmemek bağlantıyı kesmek yerine oturumu kapat
  • Kullanıcılar ısrar etmek Lync 2010 yerine Lync 2013'ü (Lync 2013 adı kötüye kullanılan bir kaynak domuz) kullanıyor

Ayrılmalarının reddedilmesinin önemini abartmıyorum. Disconencted kullanıcıları RAM atmaya devam ediyor bağlantısızken, herhangi bir zamanda, 16'ya kadar örnekleri belirli programların çalıştırılması.

Ayrıca, sızıntıların / zombilerin Uzak Masaüstü sunucusunun çalışmakta olduğu süreyi daha uzun oluşturma eğiliminde olduğunu fark ettim. Yeniden başlatmanın ardından sunucu, birçok kullanıcı giriş yaptıktan sonra performansı karşılaştırırken bile daha taze ve daha hızlıdır. Ayrıca, düzenli yeniden başlatmaların yararlı olabileceğini de okudum.

Bu yüzden sanal makinenin düzenli yeniden başlatılmasını önerdim - bunu haftada bir yapmak istiyorum, cumartesi akşamı demek istiyorum - bu yeniden başlatmaların bir çok sorunu çözeceğini düşündüğümden.

Windows yöneticiyseniz, bilmek isterim

  • Bir kullanıcı bağlantıyı koparsa / yeniden bağladıktan sonra bile, çöp / zombilerin / sızıntıların oturum süresiyle biriktiği konusunda haklı mıyım?

  • Ne sıklıkla öyle mi Uzak Masaüstü Hizmetleri ile benzer şekilde kullanılan bir Windows Server'ı yeniden başlatın.


17
2018-05-12 22:01


Menşei


Neden boş oturumlarda oturumu zorlamak için bir politika kullanmıyorsunuz? - Massimo
@Massimo, bu kadar ağır ele almayı düşündükleri için ... her defasında yeteri kadar haber vermeden çalışmamı, yani o günün "öğlen" esi ile bilmesi gerekenleri yeniden başlatmayı ve hatta bazen grumbling ve tartışma, vb. - tacos_tacos_tacos
Kullanıcılarınızın beklentilerini ayarlamanız gerekecek. IMO, herhangi bir süre için kaydedilmemiş verilerle boş bir oturumdan güvenle çıkabilmelerini beklemek mantıksızdır. Beklenmeyen bir çarpışma, ekipman arızası, elektrik kesintisi veya başka bir Kaos eylemi, kaydedilmemiş çalışmalarını kolayca yok edebilirdi. - Zoredache
Soruyu umursamıyorum, ama soru cümleleriyle verilen cevaplar opsiyona dayalı olacak. Daha fazla gerçek veya (veya en azından performansa dayalı) cevaplar için yeniden ifade etmeye çalışın. - Jim B
@tacos_tacos_tacos benim deneyimim. Tam olarak çalışan bir işletim sistemi hakkında ne yapmalıyım? Bu temelsiz, belirsiz bir kavramdır. İşletim sistemi o kadar fazla değil. Kullanıcı işlemleri bir şeyler yapar. Onlar gittiklerinde arduvaz yine temizdir. İşletim sistemi genellikle yoldan çıkar ve kullanıcı süreçlerinin ne istediğini yapar. Kaynak kullanımını kendi başına başlatmaz. - usr


Cevaplar:


Genel olarak, bir Windows sunucusunun düzenli bir programda yeniden başlatılması gerektiği fikrine karşıyım. DIŞINDA TS / RDS sunucuları ile ilişkili olarak. Her gün bizimkini yeniden başlatıyoruz. Eski oturumları, kullanım kaynaklarındaki sürümleri (CPU, RAM, dosya tanıtıcıları, vb.) Temizler, bu nedenle görüş ve önerim, RDS sunucularınızın günlük yeniden programlanmış bir yapılandırmasını yapılandırmanızdır.

Bu cevabın sadece benim düşüncem olduğunu unutmayın. Burada bir gerçek ifade yok.


23
2018-05-12 22:13Çalıştığım her gece de yeniden başladık. Bazı zamanlar sunucu geri gelmez, ancak çok nadiren buna değdi. - Frederik Nielsen
Ne sıklıkla yeniden yüklediniz? - Konrad Gajewski
+1 Citrix, Microsoft ve kendim tüm TS sunucuları için düzenli yeniden başlatmalarını öneririm. Bunlar esas olarak Son Kullanıcı bilgi işlem kutularıdır ve normalde sunucular için optimize edilmemiş uygulamaları çalıştırır - bu, bellek sızıntıları, kaynakları serbest bırakmama ve benzeri anlamına gelir. Haftalık olarak mutlak bir minimumda, ancak her yerde yapabileceğiniz her yerde - hayatınızı kolaylaştıracak. - Dan
@ Söz verdiğiniz Microsoft tavsiyesine herhangi bir bağlantı (düzenli yeniden başlatma)? - tacos_tacos_tacos


Kullanıcılar bağlantıyı kesmek yerine oturumu kapatmayı reddediyor

Onları otomatik olarak kapatmak için uygun grup ilkelerini ayarlayın. Boşta kalma zaman aşımı ve kapatmayı ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Bu, gün boyunca bazı sorunları en aza indirmelidir.

3 sunucum TS çiftliğimi sabah saat 3: 00'te yeniden başlatıyorum. Çünkü, tek bir sistem kullanarak çok sayıda insanınız olduğunda, zamanla crap oluşabilir. Güne, yılın zamanına bağlı olarak 60-90 kişi arasında paylaşılan 3 sunucumuz var.

Bunu sık sık yeniden başlatmam gerekmiyor, ancak Windows 2000 ile terminal hizmetlerini kullanmaya başladık ve yazıcı sürücülerimiz o zamanlar korkunçtu. Yazdırma biriktiricisi temel olarak bir ya da iki gün sonra başarısız olur. Bu yüzden, biz yazıcıyı berbat sürücülerini düzeltmek için üretmemek için herhangi bir kaldıraç olmadığı için gece yeniden başlatmaya başladık.


17
2018-05-12 22:12yazıcı sürücüleri ile ilgili olarak: Burada ya da MS'in bu departmanda büyük adımlar attığını ve Windows 2000 Server ile Windows Server 20032R2 SP3 arasında yeniden başlatma gereksinimini azalttığını saygın bir şekilde ya da başka bir yerde okuduğumu okudum. Bu yüzden, sürücü sorununun alaka düzeyine sahip olduğundan emin değilim. Aslında, Windows (Server) 'ın daha yeni sürümlerinin, baskı sürücülerini ele aldığını ve şaşırtıcı derecede iyi bir şekilde beklediğini fark ettim. - tacos_tacos_tacos
Aslında TS sunucumu çok sık yeniden başlatmıyorum, ancak her gece yazıcı biriktiricisini durdurup herhangi bir yazdırma işini siler ve yeniden başlatırım. Bu, kullanıcılar RDP'yi kullanarak oturum açamadıklarında olayları da iyileştirir. (Windows Server 2003) - Randy Orrison


Paranıza, zamanınıza ve kullanıcılarınızın rahatlığına bağlı olarak, ikinci bir sunucuda durmak başka bir fikir olabilir. Bazen ara sıra yeniden başlatmanız gerekir, ancak tek bir sunucunun sınırlarına ulaşıyor gibi görünüyorsunuz.

Aynı istemci CAL'lerini kullanabilmelisiniz (lisanslama benim en güçlü alanım değil) ve sanallaştırma çözümünüze bağlı olarak, ek bir VM zaten mevcut lisanslama kapsamında olabilir.

Ek VM kaynakları olmadan ve fazladan işletim sistemi yükü olmadan bile, yükü eşit bir şekilde bölebileceğinizi varsayarak sistem işlemlerini iki ayrı 6 GHZ CPU ve 8GiB bellek VM'sine göre daha iyi bir şekilde bulabilirsiniz. Üç potansiyel yöntem vardır:

  1. En temiz yol, F5 Networks, Cisco Systems ve benzeri şirketler tarafından sağlananlar gibi uygun bir ağ tabanlı yük dengeleme çözümü kullanmaktır. Zaten böyle bir çözüm satın aldıysanız, burada kullanmak için yararlı olacaktır. Ardından yanıtın geri kalanını görmezden gelebilirsiniz, çünkü f5 mevcut RD sunucunuza erişmek için kullanılan tüm FQDN sorgularını uygun bir şekilde ayrıştırabilir ve sunucularınızın en az kullanılanına dayalı olarak uygun bir IP getirebilir.
  2. Round-Robin DNS uygun bir çözümdür. Mükemmel bir yükü garanti etmez, ancak ağ yük dengeleyicisi kullanamıyorsanız, kullanıcılarınızı eğitirken (bkz. 3) kullanışlı bir durma olabilir. İstemcilerin kullandıkları geçerli DNS adını, aynı ada sahip iki farklı ana kayıtla (örneğin, iki sunucunuz) değiştirin, ideal olarak her bir sunucuya bağlı ayrı ana bilgisayar kayıtlarını (tercihen sunucu ana bilgisayar adını temel alarak) yapılandırın.

DNS önbelleği sona erdikten sonra istemcilerden ayrılmamış oturumlar bırakmayı istemiyorsanız ve diğer sunucunun IP'sini almasını istemiyorsanız, yuvarlak robin girişlerinizde uzun bir TTL ayarlayın. Alternatif olarak, bağlandıkları bilgisayarın ana bilgisayar adını açık bir şekilde yapın (örneğin, arkaplanın bir parçası haline getirin) ve oturumlarını yeniden diriltmek istiyorsa bu ana makine adına yeniden bağlanmasını isteyin.

  1. Müşterilerinizin yükü dağıtmasını sağlayın. ~ 25 kullanıcı ile, sadece (bir sunucuya e-posta veya giriş mesajı ile) belirli kullanıcıların bir sunucuya vurmak ve geri kalanını diğerine vurmak istemek mümkün olabilir. Alternatif olarak, masaüstü platformlarını kontrol ederseniz veya sunucuya citrix veya başka bir uygulama sanallaştırma aracıyla erişirseniz, dosya sunucusu† böylece her zaman aynı sunucuyu (masaüstüne) / aynı kullanıcının aynı sunucuya (cihaz) gönderilmesini sağlayın.

† Her zaman aynı masaüstünü kullanacaklarsa, yerel masaüstündeki hosts dosyasını değiştiriniz. Makineler arasında geçiş yaparlarsa, ana bilgisayar dosyasını şu anda sunucu için kullandıkları DNS girdisi, belirli bir kullanıcının kullanması gereken sunucunun IP'sini gösterecek şekilde bir komut dosyası (grup ilkesi aracılığıyla dağıtılır) yazın. Varsa, bu DNS adını içeren satırı değiştirin veya yoksa, dosyanın sonuna ekleyin.


6
2018-05-14 02:41Yaratıcılık için +1. Bir yük dengeleyici kurabilirim ve bu dürüstçe gitmenin yolu. - tacos_tacos_tacos


Ben kapatmayı reddeden "kullanıcı tipi" ile tanıdık. Ancak, Sunucular'ın gece yeniden başlatılacağını anlayamadıkları görülüyordu, dolayısıyla kaydedilmemiş herhangi bir iş kayıp olurdu. Bu, Server 2008 R2 TS'de Tek bir makinede 20 Kullanıcıyı Destekliyor.


4
2018-05-13 06:29

> Kullanıcılar bağlantıyı kesmek yerine oturumu kapatmayı reddediyor

Teknik değil, bir yönetim / İK sorununuz var. Giriş yapan kişiler etkiliyorsa diğer insanların çalışmaları (gereksiz yere performansı azaltarak) o zaman sadece iki çözüm var:

  1. Teknik bir sorun haline getirin ve eğer mümkünse sorunun bu şekilde ortadan kalkması için kaynaklarda artış (daha fazla RAM, spinning metal yerine SSD) düzenleyin. Elbette, tek bir makinede yeni kaynaklar atarak başarabileceğin sınırlar var ama işe yarayabilir.

  2. Bunu bir insan yönetimi sorunu olarak kabul edin ve cesaretlendirmenin bir yolunu bulun (ya da zorlama) uygun disiplin. Tabii ki bu sizin doğrudan sorumluluğunuzun dışında olabilir, bu yüzden ofisinizin politikasına bağlı olarak oldukça zor olabilir.

Benzer bir sorunla, masaüstü bilgisayarlarını hiçbir zaman yeniden başlatmayarak, güvenlik güncellemelerinin bazen aylarca kuyruğa alındığı anlamına geliyordu. Güvenlik politikası, "yeterli güvenlik önlemleri kanıtlanamadığı sürece, şu anda yaban hayatında zaten istismarın mevcut olduğu durumlarda, güvenlikle ilgili sorunları çözmek için gereken zamanların zamanında kurulacağını" belirtti. beklemede olan Windows makineleri, beklemede olan güncellemeler, istisnalar yoksa Salı günü bir gecede yeniden başlatılacak. Eğer buna karşı savunuyorsa, iki kolay sayaç vardır: Eğer bu politikayı izlemiyorsak, ISO-bu ve diğer akreditasyonumuzu bir dahaki sefere iş için önemli olan bir denetim daha yaparız. Müşterilerimizle yaptığımız sözleşmelerimiz de güvenlik politikaları hakkında açıklamalar yapmaktadır (bazen kendi verilerini ele aldığımızdan, verilerinin güvende olduğundan emin olmak zorundayız). Bu nedenle, çok pahalı olmayan sözleşmelerin ihlali durumundayız.

> Kullanıcılar Lync 2010 yerine Lync 2013'ü kullanmakta ısrar ediyorlar (Lync 2013 adı kötüye giden bir kaynak domuz)

Daha yeni şeyler istemekten başka nedenlerin belli bir nedeni var mı? Eğer gerçekten ihtiyaç duydukları bir özellik varsa o zaman bu açı hakkında yapabileceğiniz çok az şey olabilir.

Bir sohbet uygulaması ana kaynak problemiyse, tüm oturumları öldürmek yerine boş oturumlarda bu programın örneklerini öldürmenin bir yolu olup olmadığını merak ediyorum.

> Yeterli bir uyarı olmadan yeniden başlattığımda her defasında işimi kaybederler, yani o günün "öğlene kadar" bilmeleri gereken yeniden başlatma

İşin doğasını belirtmezsiniz, bu durumun ne olduğuna çok bağlıdır, ancak durum tespiti sırasında başarısız olabilirler (örn. işini düzgün yapmamak).

Belgeleri düzenli olarak kaydetmiyorlarsa o zaman onlar İşlerini riske sokuyorsun, değil. Bir güç çıkışı veya sunucuyu alan başka bir arıza olduğunda ne olurdu? Onlar da seni suçlar mı?

Tabii ki, yeniden başlatma anında aktif olarak çalışıyorlarsa veya uzun süren iş süreçlerini gözetimsiz bırakmaları gerekiyorsa, o zaman aralarında çalışmanız gereken gerçek bir çizelgeleme sorunu olabilir.


1
2018-05-14 14:01

Bir satış elemanı gibi ses çıkma riskiyle - kullanıyoruz ShutdownPlus Rolling Yeniden Başlatma . Sunucularımızı her gece denemeye ve yeniden başlatmaya çalıştık. Oldukça iyi çalışıyor - herkesin oturumu kapatıldıktan sonra sunucuları yeniden başlatmaya ayarlayabilirsiniz. Birisi hala RD sunucusunu X sayısı bir kez kullanıyorsa, döngüyü yeniden başlatır. İsterseniz takımlar sizin için de kullanıcıları kapatabilir. Hatta VMs @ ESXi'nizi de güçlendirin.

Birkaç saat sonra bağlantısız kullanıcılar oturum açan bir çift GPO ile kullanıyorum. Tabii ki belirli bir boş zamandan sonra aktif oturumları keser. Seansları kapanmaktan uzak tutan gizli hileli programın yanı sıra oldukça zarif bir yöntem. Bununla birlikte etrafta çalıştık. Kurduğumuz şekilde, her sunucu, her saat 22.00'den 7.00'e kadar, her seferinde yeniden başlamayı dener. Etkili bir şekilde, kullanıcılar haftada en az 2/3 kez yeniden başlatıyorlar, ki bu da bana göre iyi.

Ne yazık ki bu ücretsiz bir program değil, ama işi oldukça iyi yapıyor. Yeniden başlatmadan önce sunucuları umarız güncellemeye devam edecek bir powershell betiğini uyguluyorum.


0
2018-06-04 08:30

Microsoft sunucusuna doğru cevap EVET / NO yeniden başlatır. Ah hayat çok kolay olsaydı! Sunucuda çalışan uygulamalara bağlı. Ama burada basit bir rehber ama zor ve hızlı bir kural değil.

Fiziksel Sunucu Çalışan Windows sunucusu ** x Sürüm ** (Otomatik yeniden başlatma & program) % 95 herhangi bir gerçek endişe olmadan her iki haftada bir yeniden başlatılabilir. (Uygulanan yamanın uygun ve gerekli olduğunu kontrol edin). Canlı / üretim sistemlerine bırakmadan önce test sunucunuzda / sitedeki yamayı tamamen test ettiğinizden emin olun.

VMWare Windows Server çalıştıran sanal sunucular x Sürüm - Bir iki haftada bir kez yeniden başlat (Yamalar uygulandığında yukarıdaki yorumu görün)

Fiziksel VMWare Sunucusu ASLA / Nadiren ve sadece gerektiğinde asla planlanmadı. (Güncel tutulduğu takdirde normalde çok kararlı) VMWare yamaları / güncellemeleri yeniden başlatma gerektirecektir.

VMWare koşu Windows SQL (Sınır yeniden başlatır, Windows yamaları uygula SADECE SADECE! tekrar başlat EĞER patch gerektirir ve sonra TÜM istemciler bağlantılarını durdurduktan sonra) Sunucu yedeklendikten sonra bağlantıları yeniden bağladı. SQL Server'ların yeniden başlatılması biraz zaman alabilir, bu yüzden bunu saatler dışında planlayın.

Hatırlatma: ANY yapmadan önce bir VMWare (Windows Server) SNAPSHOT olarak değiştirildi! Hizmet Düzeltme Eki ya da güncellemeleri uygulandıktan sonra sistem çökerse veya uygulamalar başlatılamıyorsa, hızlı bir şekilde sunucunun yedeklenmesini ve sınırlı bir süre ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Hata notlarını almayı unutmayın, böylece düzeltmeyi bulabilirsin, sistemi yalnız bırakamaz çünkü gelecekte başarısız olabilir.

Umarım bu, işleri düzeltmek için küçük bir yoldur ve yardımcı olur.


0
2017-09-24 08:39