Soru Kablonun iki tarafını tek bir ağ aygıtına taktığınızda ne olur?


Bir ağ kablosunun iki ucunu tek bir anahtar / yönlendiriciye taktığınızda ne olur? Bu ağda sorunlar mı oluşturacak yoksa sadece göz ardı edilecek mi?


80
2018-03-03 23:36


Menşei


Bu işyerlerimden birinde oldu. Bir yönetim kurulu toplantısı, dizüstü bilgisayarının çantasında tuttuğu yama kablosunu aldı ve her iki ucu da açık 8P8C fişlerine takıldı. Ağ anında durma noktasına geldi. O zaman BT departmanı, MDB'nin anahtar yığında STP'yi etkinleştirmediğimizi öğrendi. Fiziksel problemin nerede olduğunu bulmak için üzücü bir zaman aldı. - Wesley


Cevaplar:


Yönelticiye / anahtarlığa bağlıdır.

Eğer "Yönetilen"- Net Ağız, Cisco veya HP Procurve gibi veya STP (Spanning Tree Protocol) veya varyantlarından biri etkinleştirildiyse, birkaç saniye mutlak delilik var, daha sonra anahtar ağ topolojisinde bir döngü olduğunu fark ediyor ve portların

(Sadece STP'nin yeniden yakınlaşmasını "mutlak delilik" olarak tanımladım çünkü eğer eski tarz, yavaş, STP kullanıyorsanız, yeniden yakınsama, ağ karmaşıklığına bağlı olarak 30s veya daha fazla zaman alabilir. Satıcılara özgü STP uzantıları gibi BackboneFast ve böyle devam edecek, ama yine de biraz istikrarsız bir ağ kısa bir süre ile sona erebilir. çok farklı bir algoritma nedeniyle yakınsama için daha hızlı)

Eğer "Yönetilmeyen"- Tüm SOHO dereceli dişlileri ve küçük bir 4-8 port anahtarının oldukça büyük bir bölümünü beğendikçe, ağda bir döngü yarattığınız için tüm cehennem parçaları kopuyor ve tüm trafik sadece içeride dönme eğilimi gösteriyor döngü.

Bunun nedeni, anahtarların MAC adreslerini fiziksel bağlantı noktalarına eşlemek için bir MAC adresi öğrenme sürecine dayanmasıdır. İlmeklemeyen bir ağda, bir MAC adresi sadece belirli bir fiziksel bağlantı noktasındaki anahtarla görülebilir. Eğer bir döngünüz varsa, anahtar aynı MAC adresine birden fazla yol görecek ve birden fazla port üzerinde birden fazla MAC adresi görecek, böylece trafiğin verimli bir şekilde değiştirilmesi yerine, MAC'ları gördüğü her yere yayınlanacaktır. Bu bir "Yayın Fırtına" olarak bilinir.

Bu, bir anahtarın tüm CPU gücünü hızlı bir şekilde kullanabilir, iletim ve alma tamponlarını doldurabilir ve MAC adres tablosunu kirletebilir.

Temel olarak, eğer ağda bir döngü oluşturursanız, bunu izleyerek (ya da STP topolojisindeki bir değişikliği saptamak (izleme hakkınız var mı?) Veya dramatik olarak düşen her şeyde bunu öğreneceksiniz.

Üzerinde bir yayın fırtınası olan bir anahtara bakarsanız, tüm bağlantı noktası etkinlik ışıklarının aynı anda yanıp sönme eğiliminde olduğunu görürsünüz.


90
2018-03-03 23:55Yukarıdakilere eklemek için, normalde gördüğüm yönetilen anahtarların maksimum yayınlar için bir ayarı / eşiği vardır - eğer bir kabloyu tekrar geldiğinizde bir yayın fırtına riskiyle karşı karşıya bırakırsanız - en.wikipedia.org/wiki/Broadcast_radiation. - Robin Gill


Çalışmamda da benzer bir sorun oluştu - ancak bu durumun (iki ayrı ağ bağlantı noktasına takılı ethernet kablosu) bir geçiş kablosu olmadıkça ağları kapatmayacağı söylendi. Bir konferans salonundaki birisinin, tamamen ayrı iki ağın dişi portlarına tek bir kablo taktığı bir örnek bulduk. Bunun sigara tüfeği olup olmadığına dair canlı bir tartışma vardı (ağların ayrı olması gerekiyor) - ancak son zamanlarda, bir ağdaki anahtarlar yükseltildi ve otomatik olarak kapatılmadı - ya da belki de otomatik olarak mdix Bir çapraz kablo kullanmasanız bile bağlantıyı çapraz olarak yapılandırır) - böylece olan şey bu olabilir.


1
2017-10-07 15:44