Soru Üst düzey TLD oluşturabilir miyim? (örneğin .michael)


ICANN’in üst düzey alanların oluşturulması. Bir alanı 'kaydettirmek' yerine, bir kayıt şirketi olmak için kaydolmanız gerekir (TLD'nizde kayıt yaptırırsınız).

 1. Uygulamaların kabul edilip edilmeyeceğine nasıl karar veriyorlar? (örneğin, sözgelimi, örneğin .michael'yi engelleyen bir gerekliliktir)
 2. Mevcut bir işletme bir TLD kaydı yapabilir mi, yoksa sadece daha genel bir organizasyon mu ("NYC Doğa Tarihi Müzesi" yerine "müze topluluğu")
 3. Fiyatı ne kadar?

82
2018-03-04 16:28


Menşei


Dib'ler açık http: //george.michael - Yahel
Güney Pasifik'te bir ada alırsanız, kendi ülkenizi kurabilirsiniz. Eğer iki karakter TLD olmak istiyorsanız bu bir başlangıçtır. - GolezTrol
Buna izin verildiğinden nefret ediyorum, tüm kriterlerle bile, sistemin noktasını tamamen mahvediyor. (Dünya çapında sayısız kodda, alan adı geçerlilik kontrolleri kümesinin tamamını topluyoruz.) - Orbling
@Orbling: neden düzgün yazılmış bir alan adı geçerliliği bozulur? if dns_resolve(domain_name) != NULL: ... - Lie Ryan
@Orbling: Eh, çoğu doğrulama kodu (ve burada bile tavsiye!) Hala geçerli bir TLD olduğunu sanıldığı [a-z]{2,3}veya ,4}; İnsanların TLD oluşturma ile ilgili bozuk kod yazması nasıl? Yeni TLD'ler olabilir (ve olacaktır), mevcut olanları beyaz listeye almak sadece kısa süreli olabilir. (Ben gibi bir TLD yaratma gibi kabul ediyorum .piskvor sadece sinir bozucu bir pazarlama hilesi olurdu) - Piskvor


Cevaplar:


Bir uygulamayı kabul etmek için çeşitli değerlendirmeler vardır. kılavuz (PDF). Sürecin bir kısmı, uygulamanın aşağıdakileri de içeren birkaç panelden geçmesini içerecektir:

 • Benzerlik Paneli - önerilen bir gTLD dizesinin, herhangi bir ayrılmış adla, mevcut TLD'yle, istenen herhangi bir IDN ccTLD'yle veya mevcut uygulama turunda uygulanan yeni bir gTLD dizesiyle benzerlik nedeniyle kullanıcı karışıklığına neden olup olmayacağını değerlendirir. Bu, Başlangıç ​​Değerlendirmesindeki String Benzerlik incelemesinde gerçekleşir. Panel ayrıca, başvuru sahipleri tarafından sunulan IDN tablolarını da çalışmasının bir parçası olarak inceleyebilir.

 • DNS Stabilite Paneli - önerilen dizenin DNS'nin güvenliğini veya kararlılığını olumsuz yönde etkileyip etkilemediğini belirlemek için uygulanan her dizeyi gözden geçirir. Bu, ilk değerlendirmedeki DNS kararlılık dizesi inceleme sırasında oluşur.

 • Coğrafi Adlar Paneli - başvuruda bulunan gTLD'nin, Başvuru Rehberi Kılavuzunda tanımlandığı gibi bir coğrafi ad olduğunu gösterip göstermediğini belirlemek için her uygulamayı gözden geçirin. Dizenin coğrafi bir adı temsil etmesi ve devlet desteğini gerektirmesi durumunda, panel, başvuruyla birlikte sağlanan belgelerin ilgili hükümetlerden veya kamu yetkililerinden olduğunu ve doğru olduğunu kontrol edecek ve doğrulayacaktır.

 • Teknik Değerlendirme Paneli - başvuru sahibinin teknik ve operasyonel olarak uygulamada önerildiği şekilde bir gTLD kayıt işlemini yürütebileceğini tespit etmek amacıyla, Başvuru Rehberi Rehberinde yer alan kriterlere karşı, her bir başvuruya ilişkin teknik bileşenleri gözden geçirir. Bu, İlk Değerlendirmedeki Teknik / Operasyonel Değerlendirmeler sırasında gerçekleşir ve gerektiğinde ve başvuru sahibi tarafından seçilirse Genişletilmiş Değerlendirme de yapılabilir.

 • Mali Değerlendirme Paneli - Başvuru sahibinin başvuruda önerildiği şekilde bir gTLD sicilini mali olarak idare edebilecek durumda olup olmadığını belirlemek için Başvuru Rehberi Rehberinde yer alan ilgili iş, mali ve organizasyonel kriterlere karşı her uygulamayı gözden geçirir. Bu, İlk Değerlendirmede Mali İnceleme sırasında ortaya çıkar ve gerektiğinde ve başvuru sahibi tarafından seçilirse Genişletilmiş Değerlendirme de olabilir.

 • Kayıt Hizmetleri Hizmetleri - herhangi bir kayıt defteri hizmetinin güvenlik veya istikrar üzerinde anlamlı bir olumsuz etki riski oluşturup oluşturmadığını belirlemek için uygulamada önerilen kayıt defteri hizmetlerini gözden geçirir. Bu, eğer varsa, Genişletilmiş Değerlendirme döneminde gerçekleşir.

Ticari markanın sahibi olmanıza rağmen, TLD kaydı olan herkes, TLD uygulamanıza itirazda bulunabilir. Ayrıca, bir kayıt defteri olarak da çalışabileceksiniz.

Maliyetler 185.000 $ 'dan başlıyor. Bağlandığınız SSS’den:

 • 7.2 Değerlendirme ücreti ne kadar? Değerlendirme ücreti 185.000 ABD Doları olarak tahmin edilmektedir. Başvuru sahiplerinin kayıt olurken başvuru isteği slot başına 5.000 ABD Doları depozito ödemesi gerekecektir. 5.000 ABD Doları, değerlendirme ücretine karşı kredilendirilecektir. Diğer ücretler, belirli uygulama yoluna bağlı olarak geçerli olabilir. Ödeme yöntemleri, ek ücretler ve geri ödeme çizelgeleriyle ilgili ayrıntılar için Başvuru Kılavuzu'nun 1.5 bölümüne bakınız.
 • 7.3 Yeni bir gTLD başvurusunda bilmem gereken ek maliyetler var mı? Evet. Başvuru sahipleri, özel işlem adımlarının geçerli olduğu bazı durumlarda ek ücret ödemek zorunda kalabilir ve kendi iş kurma maliyetlerini hesaba katmayı beklemelidir. Başvuru Rehberinin Bölüm 1.5.2'ye bakınız.
 • 7.5 Bir gTLD ICANN tarafından onaylandıktan sonra devam eden ücretler var mı? Evet. Bir başvuru tüm değerlendirme adımlarını başarıyla geçtikten sonra, başvuru sahibinin ICANN ile Yeni bir gTLD Anlaşması (Kayıt Defteri Anlaşması da denir) imzalaması gerekmektedir. Anlaşma uyarınca iki ücret vardır: (a) takvim çeyreği başına 6.250 ABD Doları sabit ücret; (b) ve 0,25 ABD Doları tutarında bir işlem ücreti. İkincisi, gTLD'ye 50.000'den fazla alan adı kaydedilinceye kadar geçerli değildir.

54
2018-03-04 18:07TLD verilmişse, başkalarının TLD'de alan adlarını kaydetmesine izin vermeniz gerekiyor mu? - Michael Pryor
Cevabını (EVET olan) bulduk: "Kayıt İşleci, herhangi bir [ilişkili kuruluş] 'a şu şekilde izin vermeyecek ve şunları yapmayacaktır: a. Doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir tercihi gösterecek veya herhangi bir kayıtçıya özel bir önem vermeyecektir, b. TLD'nin yönetimi, faaliyetleri ve amacı için makul olarak gerekli olan bir ICANN akredite kayıt memuru aracılığıyla kayıtlı isimler hariç, - Michael Pryor
Kendi kayıt defteri kurallarınızı bu TLD için kayıt şirketi olarak ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden tercihi gösteremezsiniz, ancak tercihi etkili bir şekilde uygulayan belirli kurallar yerleştirebilirsiniz. - schellack
@Michael Pryor - Hayır, şu bağlantıyı yaptığınız SSS'nin 8.7 bölümüne bakınız: "Yalnızca kendi kullanımım için bir gTLD'yi kaydetmek istiyorum, örneğin yalnızca şirketim, iş ortaklarım, danışmanlarım, hissedarlarım, denetçiler vb. Tarafından kullanılmak üzere. İkinci düzey alanların çıkarılmasını bu bireylerle sınırlayabilir miyim? Genel olarak kamudan üyelerden gelen ikinci seviye alanlar için başvuruları kabul etmeyi reddedebilir miyim? ": Evet. Başvuru sahibi, kayıt defteri sözleşmesi şartlarına uygun olduğu sürece gTLD'yi nasıl kullanacakları konusunda iş modelini ve politikasını belirlemekten sorumludur. - Zhaph - Ben Duguid


Bağladığınız gönderi, tüm sorularınızı yanıtlayan "Başvuru Rehberi" bağlantısına sahip. Örneğin:

 1. Rehber boyunca açıklanan katı bir değerlendirme yapısı vardır. Bir kayıt memuru olmanızı bekledikleri görülüyor, bu nedenle bu görevi yerine getirmek için mali ve teknik yeteneklerini kanıtlamanız gerekiyor. Bütün cevapları özetlemek zor; Gerçekten otur ve kılavuzu oku.
 2. Ayrıntılar kılavuzdadır. Halka açık bir borsada listelenmiş bir işletme iseniz, birçok evrakı atlayabilirsiniz. Değilseniz, arka plan kontrolleri içeren bir süreçten geçmek zorundasınız. Kılavuzda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
 3. Herkesin talep ettiği ücret olarak 185.000 ABD doları; Muhtemelen arka plan kontrollerine daha fazla harcamanız ve avukatların sizin için tüm evrakları gözden geçirmeleri gerekecektir.

9
2018-03-04 18:01

Yikes, iyi şanslar, bu bürokrasi dolu oldukça karmaşık ve politik bir süreç. Burada resmi başlangıç ​​noktasını görebilirsiniz: http://www.icann.org/en/tlds/tld-application-process.htm veya sadece "ICANN TLD uygulaması" araması yapın.

Düzenleme: görünüşe göre "yeni" bir program da var: yeni gTLD programı


8
2018-03-04 17:58