Soru TaskManager'da görünmeyen Sanal Makine belleği kullanımı


Windows bellek yönetimi hakkında bir şey var ve benim anlamadığım TaskManager ile ilişkisi var ve birisinin beni aydınlatmasını umuyordum.

Bir sanal makine çalıştırıyorsam (Virtual PC 2007, Virtual Server 2005 veya VirtualBox, aynı şekilde davranıyorlarsa fark etmez) ve TaskManager'ı getiriyorlar. Bellek değerleri oldukça küçüktür (yaklaşık 30 MB). Açıkçası, aslında VM'nin kendisi tarafından tüketilen belleği içermiyor. Görebileceğiniz çeşitli Bellek ile ilgili sütunlardan hiçbiri farklı şekilde çalışmayabilir. Performans sekmesindeki Bellek kullanımı, VM de dahil olmak üzere toplam bellek kullanımı için doğru gibi görünüyor.

Bu yüzden sorum şu: VM'nin bellek kullanımı (ki bunların 100'ünde MB olacak) Süreçler sekmesinde görünmüyor?


20
2018-06-04 18:25


Menşei
Cevaplar:


VirtualPC, HyperV ve muhtemelen benzer ürünler, Process Explorer'da, Görev Yöneticisi'nde görünmeyen, sürücü kilitli bellek adı verilen bir şey kullanır. RAMMap Bir işlem tarafından kullanılan sürücü kilitli belleği gösterecektir.


24
2017-07-30 18:56Kayıt RAMMap için sadece Vista veya daha yüksek. - Tim Abell
RAMMap bir işlem için kilitli bellek göstermedi, toplam kilitli belleği gösterdi - NeDark
Sadece başkalarına işaret etmek için süreç kilitli bellek demedi. Dedi sürücü kilitli bellek. Dinamik hafıza nasıl çalışır. Beğenmediyseniz veya uygulamanızla uğraştığını düşünüyorsanız, VM'yi dinamik yerine statik bellek için yapılandırabilirsiniz. Bir sanal makinede dinamik bellek kullanırken bazı java uygulamalarının sorunları olduğunu ve bunları statik olarak ayarladıklarını gördüm aksaklık giderildi. - John C


Bir VM tarafından kullanılan bellek miktarını görüntülemek için, Görev Yöneticisi'nde Çalışma Grubu sütununa sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Genellikle sadece Özel Kümeler görünür durumdadır.

Bu sütunu etkinleştirmek için:

1) Görev Yöneticisi'ni Başlat

2) İşlemler sekmesine git

3) Görünüm> Sütunları Seç

4) "Bellek - Çalışma Setinin" işaretlendiğinden emin olun

Örneğin şu an için çalıştığım VM'nin Özel Seti 43mb, Çalışma Seti ise 2.3Gb'dir.


5
2018-06-09 09:21Tam bellek uygulaması kullanım miktarı nedir? Çalışma grubu + Özel set mi yoksa sadece Çalışma seti mi? - zendar
Belki de Windows'un farklı sürümlerinde farklıdır, ancak Windows 7 altında görüyorum. "Çalışma Seti" numaraları "Özel Çalışma Seti" sayılarından daha büyüktür, ancak VM'nin belleğini hesaba katmaya yetecek kadar uzaktan değildir. Bellek ile ilgili tüm sütunları denedim ve bunların hiçbiri yapmadım. Bu, hem Windows Virtual PC hem de VirtualBox ile. Hangi Windows sürümünü ve hangi VM ana makinesini kullanıyorsunuz? - Scott Bussinger
Ne yazık ki, bir işlemin ne kadar bellek kullandığını belirten tek bir sayı yoktur, çünkü paylaşılan bellek, dosya eşlemeli bellek, disk belleği belleği ve birkaç tanesi gibi karmaşıklıklara girersiniz. İşte birkaç kavramın iyi bir açıklaması: stackoverflow.com/questions/1984186/... - tylerl


Listelediğiniz gibi barındırılan sanallaştırma sistemi, ana bilgisayar işletim sisteminin çekirdeğinde çalışan bir aygıt sürücüsü içerecektir. Bu, kullanıcı modu programları bir sanal makine oluşturmak için gerekli yönergeleri sağlayamadığından gereklidir.

Belleği görev yöneticisinde görmemenizin nedeni, sanal makinelerle ilişkili kullanıcı modu programları için belleğe bakmanız ve sanal makineler için belleği gerçekten ayıran çekirdek modu aygıt sürücüsünü değil.


5
2017-07-30 22:15