Soru UNIX dosya sistemlerinde yapışkan bit nedir? Ne zaman kullanılır?


UNIX dosya sisteminde yapışkan bit nedir?

Bir yönetici olarak nasıl ve nasıl kullanırsınız?


21
2018-05-20 13:57


Menşei
Cevaplar:


Orijinal kullanımı, işletim sistemine daha hızlı yüklenebilmesi için çalıştırılabilir belleğe önbelleklenmesi gerektiğini gösteren bir ipucu sağlamaktı. Bu kullanım, OS'ler şimdi bu tür bir şey hakkında oldukça akıllı oldukları için çoğunlukla kullanımdan kaldırıldı. Aslında, sanırım bazı işletim sistemleri bunu çalıştırılabilir bir ipucu olarak kullanıyorlar. olmamalı önbelleğe alın.

Günümüzün en yaygın kullanımı, herkesin bir dosya oluşturabileceği bir dizin oluşturmaktır, ancak yalnızca bu dizindeki bir dosyanın sahibi onu silebilir. Geleneksel olarak, herkesin yazabileceği bir dizininiz varsa, herkes bir dosyayı da silebilir. Bir dizindeki yapışkan bitin ayarlanması bunu yapar, böylece bir dosyanın sahibi, dosyayı dünyaca yazılabilir bir dizinden silebilir.

Bunun klasik kullanımı /tmp dizin:

$ ls -ld /tmp
drwxrwxrwt   29 root     root         5120 May 20 09:15 /tmp/

t modda yapışkan bit var. Bu ayarlanmadıysa, normal bir kullanıcının her şeyi silerek hasara neden olması oldukça kolay olurdu. /tmp. Birçok daemonun yuvaya sokması /tmpAslında, yerel bir DOS olurdu.


29
2018-05-20 14:17"yürütülebilir dosyanın önbelleğe alınmaması gerektiğini" söylüyor ???? - Pacerier


http://en.wikipedia.org/wiki/Sticky_bit


7
2018-05-20 14:05Normalde tek bir URL cevaplarının hayranı değilim. Ancak bu wikipedia sayfası son derece eksiksiz; * nix sistemlerinde güzel bir davranış tablosu içerir. - Chris Wesseling