Soru Ne önerirsin? OpenVZ veya Xen Domu?


Şu anda yeni bir sunucu ve uygun bir sanallaştırma çözümü arıyorum. En son sunucumda VMware sunucusunu kullanıyorum ama artık çok yavaş olduğu için bunu yapmayacağım.

İnanılmaz derecede hızlı olan OpenVZ ile Proxmox kullanan bir kümede çalışma fırsatım var. Xen Domus ile nasıl kıyaslar? Hangisini önerirsiniz?

Yeni makine 12 GB RAM ile Core i7 olacak. Debian 6 veya Ubuntu 10.04'ü kullanmak isterdim, ancak Ubuntu'yu tercih ediyorum. Debian 5 bu arada çok yaşlı ve backport'lardan nefret ediyorum. Aynısı konuk sistemler için, bu makinede herhangi bir Windows veya benzeri bir şey kullanmayı planlamıyorum. Öyleyse KVM kullanma ihtimalinin olmaması dezavantaj.

Bu konuyu burada bu konuyla ilgili buldum, ancak oldukça eski, bu yüzden tekrar sormayı tercih ediyorum ;-).

Xen veya OpenVZ'yi hangi sanallaştırma platformlarında seçmeliyim?


4
2017-10-12 09:14


Menşei


VMWare sisteminin neden yavaş olduğunu merak ediyorum. Ele alınabilecek mevcut bir darboğaz var mı? Belirli bir uygulama yüzünden mi oluyor? Platformları değiştirmek istediğinizde, ancak kullanmakta olduğunuz uygulamalarla veya sunucuyla ilgili temel bir sorun varsa, yeni bir platform bunu çözmeyebilir (sorunu maskeleyebilecek yeni bir sunucu alıyor olsanız da). - Bart Silverstrim
Birkaç ay önce VMware'in yavaşlığıyla ilgili bir soru yayınladım, kimse yardım edemezdi. VM'lerden birinde SSH ile oturum açarken, giriş tamamlanana kadar üç ile sekiz saniye arasında bir zaman alır. Bu çok uzun. Çalıştığım hizmetler tamam, ancak hızlı değil. VM dışındaki yerel sistem üzerinde çalışırken, sunucu daha iyi performans gösterir. Makine o kadar hızlı değil, 4 GB RAM ile Athlon64 X2 5.600+. - Ulf Klose


Cevaplar:


Ben OpenVZ hayranıyım. Ben de bir Proxmox kullanıcısıyım.

OpenVZ sertleştirilmiş bir chroot (sadece ince kontrol ve ağ oluşturma ile "sadece" dir. Çekirdek, "kaplarda" ve ana makinenin kendisinde aynıdır.

OpenVZ, tasarımı nedeniyle hafif ağırlıklıdır. Sadece linux misafirlerine ihtiyaç duyduğunuz sürece mükemmel çalışır. Donanımınız hw sanallaştırmayı destekliyorsa KVM'yi (Proxmox'da da) kullanabilirsiniz ve "tam" sanallaştırma yapabilir ve daha geniş bir işletim sistemi yelpazesi uygulayabilirsiniz.

Xen'i tavsiye etmem. KVM ile birçok özelliği daha kolay alabilirsiniz.

GÜNCELLEŞTİRME

@ulf: Performansta openvz çok daha iyi çünkü neredeyse hiçbir performans yükü yok. Birkaç daha "güvenlik kontrolü" ile yerli sistem çağrıları. Ama eğer konuk linux değilse dediğim gibi bu bir seçenek değildir. Biri gelişmiş ağ iletişimi istiyorsa yapılabilir, ancak bir acı olabilir.

Xen'i kullanırken, çoğu aramaların çoğunu çoğu zaman geçtiği için başka bir katman (hipervizörün kendisi) vardır, ancak diğerleri için bazı çeviri / öykünme yapar.


4
2017-10-12 09:58Paravirtualizasyon ne olacak? Xen bunu destekliyor, OpenVZ performansına göre ne kadar hızlı? - Ulf Klose
Bir güncelleme yaptım. Ayrıca jlliagre'ın performans hakkındaki cevabına bakınız. - cstamas


http://magazine.redhat.com/2007/08/23/automated-failover-and-recovery-of-virtualized-guests-in-advanced-platform/ 

yukarıdaki bağlantıyı deneyin size yardımcı olabilir :)


2
2017-10-12 09:20

Proxmox çok iyi IMO'dur ve diğer KVM platformlarından daha hafif bir libvirt uygulaması vardır.


2
2017-10-13 06:40

OpenVZ ile ilgili özel bir deneyimim yok ama konseptte benzer olan Solaris Bölgeleri oldukça tanıdık. İşletim sistemi düzeyinde sanallaştırma (Solaris Zones, Linux OpenVZ, BSD Jails), sanal makine başına bir OS örneğini çalıştırmadığınız için, herhangi bir donanım düzeyi sanallaştırmasından (vmware, kvm, xen, virtualbox) daha hızlıdır ve hafiftir. Tüm süreçler, sanallaştırılmışlara güvenmek yerine yerel sürücülere erişebilir.


1
2017-10-12 10:19

OpenVZ en hafiftir, ardından Xen ve KVM / VMware en ağırdır.

Öte yandan, OpenVZ (NFS sırasında çok pul pul, gerçekten izole edilmiş değil) ve Xen ile problemlerim vardı, KVM ise çok basit ve yeterli bir performans sergiliyor.


1
2017-10-13 10:22

SSH ile yavaş girişleriniz potansiyel olarak dns aramalarına bağlanır. Sshd'de useDNS'yi kapatmayı deneyin ve giriş sürelerinizin iyileşip iyileşmediğini görün. Buna ek olarak, bunu etkileyebilecek herhangi bir kimlik aramasını da kapatın.

Bunun bir gerginlik olabileceğini biliyorum, ancak sanallaştırılmamış sistemlerde birçok kez bu soruna girdim.


0
2017-12-04 04:53Eh, VM ortamım şimdi tamamen OpenVZ, şu ana kadar yavaş SSH girişleriyle ilgili sorun yok. Ama yine de düşünceleriniz için teşekkürler :-). - Ulf Klose