Soru Bağış için bilgisayar nasıl hazırlanır


Yaklaşık 40 adet Dell masaüstü bilgisayarını hizmet dışı bırakıyoruz. Onları bağışlamak istiyoruz ama sürücüler silinmeli. Bunları mümkün olduğunca verimli bir şekilde silmek için en iyi yaklaşım nedir?

Bağış yapmadan önce OEM İşletim Sistemini yeniden yüklemek standart uygulama mı yoksa bu genellikle alıcı tarafından mı halledilir? İşletim sistemini yeniden yüklemem gerekirse, 3 farklı modelin görüntülenmesi için en iyi yaklaşım nedir?


22
2018-03-21 19:57


Menşei
Cevaplar:


Standart uygulama, ihtiyacınız olan silme miktarına bağlıdır.

Hızlı silme: Tüm sürücüde bir sıfır sıfır geçirin.
Derinlemesine silin: Tüm sürücüdeki sıfır ve sıfır geçişleri en az iki kez yazın.
DoD Silin: Birden fazla yaz (standardın 7 olduğuna inanıyorum), tüm sürücüde dönüşümlü olanların ve sıfırların geçişleri.

Gibi bir araç DBAN Bu, çok sayıda sistemde bunu başarmanın en iyi yoludur.

(Bunun geleneksel (dönen manyetik) sabit diskleri varsaydığını unutmayın. Farklı ve Özel)


Re: İşletim sistemi, genellikle medyayı ve lisans anahtarlarını bağışta bulunduğum kuruluşa teslim ediyorum, ancak silme tamamlandıktan sonra makineyi boş bırakın. Bu, alıcının hangi işletim sistemini kurmak istediğine karar vermesine ve dilediğine karar vermesine izin verir (ve eğer makineler bir teknik eğitim ortamında öğrencilerin kendi işletim sistemini kurmasını isteyebilirlerse).

Lisans gerektiren bir işletim sistemi kurarsanız (Windows) lisansın makinede olduğundan emin olun (bu kapak sizin yasal geçmiş.


28
2018-03-21 20:08Lisans anahtarını makine ile tutmak için +1. Sadece birisinin OEM Penceresinin CoA etiketini bunlardan çıkardığını keşfeden bir takım fazlalık kıyafetinden aldım. Can sıkıcı. - kce
+1 Silin, boş bırakın, bağışçıya dökün. Silmek! =] - Chris S
@aseq Verileriniz yeterince hassassa NSA-Onaylı yıkım teknikleri Makinelerinize bağışta bulunmamalısınız. Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini bağışlamak için karar verildikten sonra, saldırganın önemli kaynakları olmadıkça kurtarmayı önlemek için yeterlidir. Paranoya'nızı takdir ediyorum, ancak gerçek dünyada, donanım bağışında bulunan vergi indirimleri çok cazip ve kalan risk çok küçük. - voretaq7
Şok verme riskine karşı, veri sanitasyonunu ve güvenliği birkaç kez ele aldık. Bir örnek dahil oldu: security.stackexchange.com/questions/11316 - Scott Pack
Sıfır ile bir geçiş yeterlidir. - DaleSwanson


Verileri silmek için DBAN kullanırdım http://www.dban.org . Üç farklı modelden oluşan bir imaj oluşturmak zor. Acronis'in farklı konfigürasyon imajı için bir araç olduğunu biliyorum (sürücüler olmadan görüntü). Ben sadece klonezilla ile üç modelin resimlerini yapardım.


10
2018-03-21 20:07

Buradaki soruma bakın security.SE. Onları yeniden yerleştirmek için Windows için TFTPboot kullandığınız bir çözüm kullanmanızı öneririm. Bilgisayarlarınız daha sonra ağ üzerinde hazırlanan bir görüntüden önyükleme yapacaktır (böylece her birine disk koymanız gerekmez).


5
2018-03-21 20:07

Darik'in önyüklemesini ve nuke'yu kontrol edin ... başlangıç ​​için önceden yapılandırılmış birkaç CD'sini hazırlayın, sabit diskinizi bir DoD seviye silgisiyle nuke hale getirin ve daha sonra bitmiş bir temiz PC'ye geri dönün.

Medya sağlayabilirim, ancak yüklemeyi yeni sahibine bırakın, sorununuzu değil.


4
2018-03-21 20:07

Linux canlı CD'niz varsa, genellikle aşağıdakileri kullanarak verileri silme Yeterince İyi (tm) bir iş yapabilirsiniz:

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda

Rastgele önemsiz tüm sürücüyü (bölüm tablosu dahil) kapsar. Verilerinizi geri almak için bir veri kurtarma uzmanı için teorik olarak mümkün olabilir, ancak eğer bunu garanti edecek kadar hassas / önemli verilerde insan kaçakçılığı yapıyorsanız, diskleri son derece dışınızda kullanmanıza izin vermeyeceksiniz. Silahlı korumalı tesis, en azından bozulmamış olarak başlamak için güvenli.

Ancak, bir sabit sürücünün başkasının eline geçen herhangi bir bilgiye sahip olmayacağından emin olmanın en güvenli yolu, bilgisayarı sabit disk sürücüsüyle sağlamaz. Sürücüler çekin ve diğer her şeyi bağışlayın; Sabit sürücüler, bilgisayarı kullanmak isteyen herkesin yine de yeni bir sürücü satın almaktan daha iyi olacağına yetecek kadar ucuz ve güvenilmez (yani hataya açık).

Bu şekilde, elinizde bulunan bazı verilerin aslında oldukça önemli olduğunu keşfettiğinizde elinizde bulunan sürücülere sahip olacaksınız. (Diski çektikten sonra diskleri etiketlemenizi öneririm, böylece bu nedenle düz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için önce sürücüyü silmek istemiyorsunuz.)


2
2018-03-22 04:25

Size karşı dürüst olmak gerekirse, bilgisayarları sabit diskler olmadan bağışlayabilirsiniz, ancak bazı kötü karmaları alabilirsiniz. Her türlü eksik parça ile bağışlanmış bilgisayarları gördüm. Sadece sizden onları alma ve onları bağışladığınız kuruluşa bağlıdır. Sadece bilgisayarları bağışladığın gibi bir şey bilmediğin gibi davran. Bir tür hamle ama yine de bedava bilgisayar parçaları veriyorlar. Bu konuda bir melek olmak istiyorsanız vortaq7'nin silme tavsiyelerini takip ediyorum. Veriler aşırı derecede hassas olsaydı paranoyak olurdum. Ayrıca, sadece bir büyük sabit disk üzerinde bir DoD silme işlemi yapmak için ne kadar zaman gerektiğini düşünün ve bu sabit diskleri hiçbir zaman kaybetmeyebilirsiniz. Bu yayına yönlendirildiyse ahlaki yargılarınızı kaydedin lütfen :-)


0
2018-03-22 07:36