Soru Linux sunucuları ve CPU / güç azaltma konusunda en iyi uygulama?


Birkaç Debian 6 (2.6.32) ve 7 (3.2) Linux sunucusu çalıştırıyorum ve hepsinin BIOS'larında enerji tasarrufu ayarları var. Ayrıca Linux, sunucular boşta kalırsa CPU'ların daraltıldığını gösterir.

Bunun herhangi bir zarara yol açıp açmayacağını merak ediyorum - örn. performans etkileri, Linux doğru bir şekilde boğulmayı başaramayacaktı çünkü?

Linux sunucuları ve güç / CPU azaltma için en iyi uygulama var mı? Enerji profillerinizi "performansa" geçiriyor musunuz, yoksa hem BIOS hem de işletim sistemini varsayılan ayarlarıyla mı bırakırsınız?

Sormamın nedeni, tüm değerler (CPU / yük, bellek, I / O, ağ vb.) Normal gibi görünse de, fiziksel Dell sunucularında birçok performans sorunuyla karşılaşmamdır. Bu özel durumlarda BIOS güç ayarlarını "performans" olarak değiştirdikten sonra, performans sorunlarından kurtulmayı başardım.


4
2018-05-27 14:51


Menşei


Kadar aynı görünüyor serverfault.com/q/94212/126632 bana göre. - Michael Hampton♦
Bağlantı için teşekkürler. Google'ı ve bu siteyi birkaç kez aradım, ancak bir nedenle bu soruyu bulamadım. Ama yine de Linux'a özel cevapları duymak istiyorum. - Valentin
@Valentin Yinelenen bir şey değil, ama hangi ek bilgilere ihtiyacınız olduğuna emin değilim. - ewwhite
Cevabını ve yorumunu takdir ediyorum. Ancak konuyla ilgili daha fazla görüş duymak isterim (ayrıca bu konudaki deneyimlerle ilgili bağlantılar / kaynaklar da harika olacaktır). Ayrıca, "evet, performans modunun daha iyi performans anlamına geldiği" gibi net bir yanıt veya "BIOS'ta performans modunun performans üzerinde bir etkisi yoktur" yardımcı olabilir. Yine, cevabınız için hala teşekkür ederim, daha fazla bilgi / görüş / deneyim kaçırıyorum. - Valentin
@Valentin Sunucu ile ne yaptığınıza ve nasıl çalıştığınıza bağlıdır. tanımlamak performans. Tabii ki "Yüksek Performanslı mod" daha iyi bir CPU performansı anlamına geliyor. Ancak bu, sistem performansını değerlendirmek için kullanılan tek metrik uzmanları değil. Üç özel kullanım durumu ve ilgili güç ayarlarını verdim. Sorununuzu bir BIOS güç ayarları değişikliği ile çözdünüz gibi geliyor. - ewwhite


Cevaplar:


İlginç soru...

Genel olarak, sistem performans profilini uygulamaya ve sunucunun kullanım amacına göre yapıyorum. Genellikle çalışır:

  • Düşük gecikmeli işlem ağır sistemler.
  • Sanallaştırma ana makineleri (VMware).
  • Linux tabanlı ERP sunucuları.

Deterministik performans ve düşük gecikme gerektiren sistemler genellikle tümüyle devre dışı bırakılarak yüksek performanslı bir profile ayarlanır. C-Devletler / P-Devletler ve herhangi bir güç azaltma.

Sanallaştırma ana bilgisayarları aynı modeli izleyebilir, ancak güç kısıtlaması varsa (ortak konum tesisinde olduğu gibi) veya iş yükü ana makineler / kümeler arasında minimum düzeyde ise, varsayılan dengeli güç / performans profilini etkin bırakacağım. Bu tipik olarak bir veri merkezinde güç ve soğutma için ücretlendirildiğim ve daha fazla fiziksel sunucuyu belirli bir ayak izi içinde birleştirebilmenin gerekebileceğinden dolayı.

ERP sunucuları genellikle bağımsızdır. Daha hafif iş yükleri varsayılan dengeli profili alır. Daha spesifik ayar gerektiren ve daha ağır bir iş yükü gerektiren sistemler (24x7 işlem), yüksek performanslı güç profilleri uygulayabilir.

-- Düzenle --

Yine, performans, yüksek performanslı güç profilleri altında daha belirleyici olma eğilimindedir. Gerçekten bağlıdır sizin belirli bir uygulama ve kullanıcılarınızın neler yaşadığıne yapacağını söyleyemiyoruz). BIOS güç tasarrufu özelliklerinin devre dışı bırakılmasının, yaşadığınız bir performans sorununu düzelttiğini belirtiyorsunuz.

Linux için indir PowerTOP CPU'larınızın gerçekçi iş yükleri altında neler yaptığını anlamak için yardımcı program ve deneme.


13
2018-05-27 14:58

En son bilgi birikimimi burada bir cevap olarak göndersem, bu sorunun karşısında tökezleyen bir fayda olabileceğini düşünüyorum.

Dell ve Intel'le konuştum, çünkü özel durumumda, Linux belirli durumlarda tekrar CPU'ları yeniden ölçekleyemiyor. Dell, bu konunun biliniyor ve hem VMWare hiper yöneticileri hem de birçok Linux varyantı ile gerçekleştiğini, dolayısıyla Debian veya Dell modeline özgü olmadığını söyledi. Anlayabildiğim kadarıyla, Intel CPU'ları kullanan tüm Dell sistemleri etkilenebilir ve elbette diğer donanım üreticilerinin bu sorunu paylaşması da mümkündür.

Dell, Almanca yazılmış bir postada iddiada bulunur:

  • Linux, belirli durumlarda donanım ile güç ayarlarını müzakere etmeyi başaramadı
  • Hem işletim sistemi hem de firmware güncellemesi yardımcı olabilir
  • "Performans" profilini kullanmak bilinen bir geçici çözümdür.

Dell'in e-postasına bakıldığında, bunu düzeltmenin bir yolu olmadığı anlaşılıyor, sadece bir çözüm. Bu nedenle kendi soruma cevap şöyle olurdu:

Sunucularınızla olası performans veya CPU ölçekleme sorunlarını önlemek için, tüm sunucularınızı veri merkezine "maksimum güç" moduna geçirmenizi önemle tavsiye ederim.


1
2018-06-24 11:47