Soru SQL Server 2008 Yük Dengeleme


Web'de şu ana kadar bulduğum bilgiler SQL Server 2008'in gerçek yük dengelemeyi desteklemediğini gösteriyor.

Bu doğru mu? MS'in sitesinde iyi bir belge bulamıyorum, bu yüzden herhangi bir bağlantı takdir edilecektir.

Ayrıca, Aktif / Aktif ve Aktif / Pasif arasındaki farklar.

Aynı veritabanına birden çok SQL Server örneğinin bağlanabildiğini varsayıyorum, doğru mu? Çünkü bu, gerçek yük dengelemeyi gösterir.

Yani Active / Active, iki COMPLETELY SEPARATE veritabanına erişen iki ayrı SQL Server örneğiniz olduğunda mı? Eğer biri başarısız olursa, o zaman yükü kalan tek örnek üzerine paylaşır? Bu konfigürasyon aslında iki COMPLETELY SEPARATE veritabanına sahipse, aslında herhangi bir kullanımdır.

Benim durumumda, sadece bir tane db olduğum yerde, Yüksek Kullanılabilirlik seçeneği olarak Aktif / Pasif'e gitmek zorundayım?

Bunlar oldukça basit sorular, ama oldukça basit cevaplar bulamadım!

Teşekkürler Duncan


4
2017-07-03 10:16


Menşei
Cevaplar:


Temel olarak tanımlamanız gereken şey SQL Server Kümeleme. Birlikte hareket eden ve istemcilere tek bir sanal sunucu olarak görülen iki veya daha fazla sunucu (düğüm) grubunu ifade eder.

SQL Server kümeleri olarak yapılandırılabilir Aktif / Aktif veya Aktif pasif iki Server senaryosunda. Microsoft SQL Server Kümesi'nin her iki düğümü de en az bir tek SQL örneğinin (Active-Active) çalıştırılmasına adanmıştır veya bu düğümlerden en az biri bir yanında olmak başarısız bir SQL Server örneğinin (Active-Passive) yük devretmeyi kabul etmek.

Okuyabileceğiniz bazı makaleler:

Diğer seçenekleri açıklayan bazı makaleler (uygulama düzeyinde olsa da):


6
2017-07-03 10:34Yani benim anlayışım doğru - Aktif / Aktif iki tamamen farklı veritabanı anlamına mı geliyor? Aynı veritabanını okumak / yazmak için iki örneği dengelemenin bir yolu yok mu? - Duncan
Paylaşılan bir disk diziniz varsa, başka bir seçenek var. - splattne
Paylaşılan bir disk dizisine sahibiz, bu yukarıdakileri nasıl etkiler? - Duncan
Sorun şu ki, tüm çözüm öncelikli olarak yüksek kullanılabilirliğe odaklanıyor. Yük dengeleme için gerçek bir "kutudan çıkmış" çözümü yoktur. - splattne
Duncan, sen haklısın. İki örnek aynı anda aynı veri dosyasına yazamaz ve yazamaz. - GilaMonster


Kümeleme, bir ölçeklenebilirlik çözümü değil, yüksek bir kullanılabilirlik çözümüdür. 'Aktif / Aktif' olarak adlandırılan, başka, tamamen ayrı bir örneği dağıtmak için bekleme düğümlerinin gerçekten yeniden kullanılmasıdır.

Transact-SQL isteklerini yazmak için herhangi bir formda yük dengelemesi yoktur. Sadece radikal Transact-SQL için (raporlama) seçeneği var.Ölçeklendirilebilir Paylaşılan Veritabanı'.

Yük dengeleme yollarının dağıtımı yoluyla SQL 2005 ve SQL 2008'deki "kullanıma hazır" yük dengelemeyi destekleyen tek teknoloji, Hizmet Aracısı'dır. Ama bunun sizin için herhangi bir ilgisi olduğundan şüpheliyim.


3
2017-07-03 19:44

Bir SQL Kümesine daha fazla düğüm eklenmesi işlem kapasitesini artırmaz, yalnızca çevrimiçi kalmanız için daha fazla düğümünüz olduğu için kullanılabilirliği artırır. Okuma / yazma sorgularının işlenmesi bir düğümle sınırlıdır, yuvarlak-robin yük dengeleme kavramı yoktur.

İşte Microsoft başlıklı SQL Server 2008 Performans ve Ölçeği http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/wp-sql-2008-performance-scale.aspx

Bu tanıtım belgesi, SQL Server'ın Ölçeklendirilmesi ve Ölçeklendirilmesi arasındaki farkları anlatmaktadır. Remus'un belirttiği gibi salt okunur veri tabanları için bir ölçeklenebilir Paylaşımlı Veri Tabanı (büyük veri ambarlarını düşünün) var.

İhtiyaçlarınıza uygun olarak dağıtılmış işleme için eşler arası eşlemeyi kullanabilirsiniz. Elbette diğer komplikasyonları da beraberinde getirir.


3
2017-07-10 03:44

MySpace hakkında ve SQL Server ile yüksek yükleri nasıl ele aldıklarını okumak isteyebilirsiniz. Bu bir dizi hiledir, ancak yük dengelemesi yoktur.

http://highscalability.com/myspace-architecture


2
2017-07-07 16:20

İlk olarak: SQL Server, kutuya yük dengelemeyi desteklemiyor, bu nedenle windows os'un işi yapmasına izin verin. İki SQL Server örneğini yükleyebilir ve "eşler arası eşlemeyi" yapılandırabilirsiniz, böylece her iki sunucuda da tutarlı verileriniz olur. Gerçekten 2 (!) Farklı veritabanında çalışıyorsunuz. Ancak, aynı kayda 2 kullanıcı tarafından DML ifadeleri sırasında çakışmalar meydana gelebilir (bir tanesinde sunucu 1 ve diğeri sunucu 2'de ..). Planlama ve ön uç programlama ile bu tür çatışmalardan kaçınmak sizin görevinizdir. SQL server maalesef bu görevi üstlenemiyor. Diğer tarafta "Fail-over cluster", tüm katılımcı düğümler için bir SHARED STORE kullanıldığında mümkündür. Böylece sistem daha sonra tek bir veritabanı üzerinde çalışıyor ve yük dengeleme yok (!) Ama sadece başarısız. Bu aynı değil yansıtın! Bir düğüm başarısız olursa diğeri hemen görevlerini üstlenir. Şimdiye kadar bu size yardımcı olabilir umarım. Thomas


1
2017-10-27 20:27Geç cevapları inceliyorum ve katkılarınız için teşekkür etmek istiyorum. Yanıtlarınızı daha okunaklı hale getirmek için bazı linebreaks eklemenizi öneririm. Aksi takdirde şikayet edecek bir şey yok. - eckes