Soru Çoklu Unix Tabanlı Sistemlerin İzlenmesi İçin Araçlar [kapalı]


Birden fazla Unix (Linux ve OSX özel olarak) tabanlı sistemi aynı anda izlemek için önerdiğiniz araç nedir? CPU, bellek ve disklerin kullanımını gerçek zamanlı olarak izlemem gerekiyor ve bunu yapmak için tek bir aracı tercih ediyorum.


4
2018-06-28 21:45


Menşei


PROTIP: Tüm önerilen izleme uygulamaları Nagios, Zenoss, Munin ve MRTG'nin tümü, verileri depolamak ve grafikler oluşturmak için aynı aracı kullanır. RRDtool. Bazı işler ile birinden diğerine geçebilirsiniz. arcanadev.com/adtempus/features - Joseph Kern
Bu soru bir kopyası değilse de serverfault.com/questions/44/... - Aron Rotteveel


Cevaplar:


nagios ! Ben OSX ile hiç kullanmadım, ama hızlı googling var olduğunu gösterir Bunun için nrpe eklentileri.

~ 80 linux ve windows sunucuları ile ortamda nagios kullanıyorum, ama binlerce sunucu için dağıtım de.

trend takibi için - Munin Burada da belirtildiği gibi - çok güzel bir araçtır. Önemli okumaları muntondan nagios'a geri gönderebilirsiniz.

ps. Alet seçimi büyük ölçüde gerçek zamanın tanımına bağlıdır. sms / e-posta üzerinden gönderilmekte olan bildirimin gerçekleşmesinden 2 dakika gecikmesi ise tamamdır. nagios'un en az eski sürümleri, daha sık kontrollere izin vermemiştir.


9
2018-06-28 21:51Birkaç farklı OSX sunucusuyla kullanıyorum ve NRPE / eklenti işleri aynı şekilde çalışıyor. - RainyRat


Zenoss kutudan istediğiniz her şeyi yapar ve SSH veya SNMP üzerinde çalışabilir. Daha önce kullanmıştım Zabbix izleme sistemi üzerinde tam olarak ve önceki kaktüs trendler ve Nagios uyarmak için.

Bütün bunlar özgür ve bazıları diğerlerinden daha entegre. Zenoss, kutudan pek çok şeyi bir araya getirme ve kurumsal düzeyde destek seçeneği sunma avantajına sahiptir. Zope'a dayanarak, diğerlerine göre koşmak için biraz daha kaynak yoğun, ama Python'u tanıyorsanız, hacklemek çok kolay.

Bunların hepsini bir deneme çalışması yapmalı ve hangisinin kullanım durumunuza en uygun olduğunu görmelisiniz.


4
2018-06-28 22:30

Ben Munin'i kendim kullanıyorum. Gibi nagiosMRTG, ama ikisini de değerlendirdiğimde daha çok beğendim. Nedenini unuttum.


2
2018-06-28 21:53Ceza amaçlı +1, kasıtlı veya başka şekilde. - RainyRat
Munin bir grafik sistemidir. Nagios bir izleme sistemidir. Bu şekilde Apache ve Exim gibi. - David Pashley
Haklısın, MRTG'yi düşünüyordum. - Paul Tomblin


Nagios ücretsiz, popüler ve açık kaynaklıdır. Çok sayıda izleme eklentisi vardır (farklı cihazlar ve hizmetler için). Ayrı bir GUI kullanmadığınız sürece, yapılandırma metin dosyasına göre yapılır. Bu, kurumumun sistem sorunlarını nasıl yakaladığı ve yanıtladığı (bilet sistemine uyarı verir) uyarıları bildiren e-postalar gönderir.

İzlenen makinelerden bilgi toplamak için çeşitli yöntemler vardır. Hangi izleme çözümünü seçerseniz seçin, her sistemden bilgileri doğrudan SNMP. Tanıdık değilseniz, küçük bir öğrenme öğrenir. Ancak sonunda, Just Works'ün standart çözümü.


1
2018-06-28 21:57

Symon açıklamanıza uyan çok hafif bir yazılımdır. Birkaç bilgisayar izlemek için bir sunucu kullanılabilir ve bazı grafikler çizmek için bir php betiği ile birlikte gelir. Eminim Os-X'e sadece birkaç değişiklikle uyarlanabilir.

Biraz daha kapsamlı bir şeye ihtiyacınız varsa, deneyebilirsiniz Zabbix.


1
2018-06-28 21:59

Hem OpenNMS hem de Nagios ile deneyimlerim oldu ve tarif ettiğin görev için Nagios'u kullanmaya meyilliyim. Kurulumu oldukça kolaydır ve herhangi bir şey için özel problar sağlamanız gerekiyorsa, biraz script-fu ihtiyacınız olan şeydir.

http://www.nagios.org/


0
2018-06-28 21:52

SNMP'yi kurmak istiyorsanız, MRTG oldukça iyidir. Oldukça karmaşık, ne yazık ki kurulum için belirli miktarda iş gerektiriyor. Eğilim grafiğini özellikle aramıyorsanız, daha önce tavsiye edildiği gibi nagios oldukça iyidir. Ayrıca trend grafiğini yapmasına izin veren birkaç eklenti var (Nagiosgraph bizim kullandığımız şeydir). Munin iyi, ama grafikleri benim tecrübemde biraz fazla karmaşık bir durum. Bigbrother izleme yapabilir, ama eğer mümkün olursa, bundan kaçınırım. Bir tren batığından biraz daha fazlası.


0
2018-06-28 22:29

Birden çok linux / unix ana bilgisayarını nagios ile izleme anahtarı, hepsine oturabilecek bir tarball yaratıyor. Ön tarafta biraz zaman geçirin ve hayatınız daha sonra bir esinti olacak. Sadece paketini aç ve gitmen iyi olacak.


0
2018-06-29 15:31