Soru Bir sunucuda OEM olmayan sabit disklerin kullanılmasının potansiyel dezavantajları nelerdir?


Şu anda şirketim için bir Hyper-V konağı veriyorum ve yerel depolama için katı hal sürücüleri kullanmak istiyorum. Sorun, çoğu oem sürücülerinin perakende sunucu sınıfı sürücülerle karşılaştırıldığında yüksek bir prime sahip olmasıdır. Şu anda tek bir sıcak yedekle 10 numaralı raid 10'da 4x Samsung 845dc EVO'yu kullanmaya başladım.

Sürücülerin garantisine dahil edilmeyen sürücüler dışında herhangi bir olumsuzluk var mı?

Düzenleme: Sunucu bir Dell T320'dir ve birkaç linux ve windows VM'sini barındırır. En yüksek performans gerektiren görevler diskle ilgili: wsus, yeniden yönlendirilen klasörler, başka şeylerin yanı sıra büyük solidworks meclisleri ile bir dosya paylaşımı.


4
2017-12-05 14:50


Menşei


Hiç işe yaramadıklarından ya da çok iyi çalışmadıklarından ya da garantinizi kaybedebileceğinden başka bir şey mi kastediyorsunuz? Ama en azından, ne tür bir sunucuyu düşündüğünüzü kullanmak zorundasın, çünkü bu üreticiye bağlı. - Sven♦
Hyper-V ana bilgisayarı, OEM olmayan veya desteklenmeyen sürücülerle ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa, işin maliyeti nedir? - joeqwerty
Yan not: Dell H3x0 RAID denetleyicilerin performansı düşük. Neredeyse kesinlikle H7x0 istiyorsun. - Dan Pritts


Cevaplar:


Hepsi buna bağlı.

HP veya IBM ise, kendi sürücülerini kullanayım. (çünkü)

Dell ise muhtemelen sürücülerinden yararlanın ... Dell'e özgü diskleri karşılayamıyorsanız, daha sert görünün. Ancak para biriktirmek ve desteği korumak için gerekiyorsa Dell diskleri yenilenmiş.

Ancak, Dell PERC RAID denetleyicilerinin LSI tarafından üretildiğini ve LSI denetleyicilerinin çok geniş bir uyumluluk listesine sahip olduğunu da biliyoruz. Bunu göz önüne aldığımızda, LSI tabanlı RAID denetleyicilerinde istediğiniz herhangi bir diski (mantık içinde) kullanmak kabul edilebilir. Sadece kendi kendini destekleyen sisteminizin dezavantajlarını bilin. Bu bir maliyet-fayda analizi: daha az pahalı diskler, ancak bir ya da iki tutmak gerekir. Daha pahalı disklere ve 4 saatlik veya NBD desteğine karşı ...


6
2017-12-05 15:34En azından bazı durumlarda IBM'in LSI denetleyicilerini de kullandığını biliyorum. - Dan Pritts


Diğer geçerli yorumlara ek olarak:

Bu özel sürücü, Samsung 845DC üreticinin sözleriyle "Yoğun okumak için tasarlanmış, <% 10 yazma içeriği"ve VM'lerin IO profiline bağlı olarak 5 yıllık garanti kapsamında olmayan erken bir ölümle sonuçlanabilecek bir 600TB yazma ömrü.

Sunucu SSD'leri, NAND hücrelerinin destekleyebildiği sınırlı sayıda yazma çevrimi nedeniyle, tipik olarak belirli bir IO iş yükü için belirtilir. Ortak bir metrik, genellikle TB’de toplam yazma kapasitesidir.
Farklı markalar ve farklı büyüklükteki ebatlı sürücüler arasında daha uygun bir karşılaştırmaya olanak sağlamak için yazma kapasitesi, genellikle disk kapasitesinin bir kısmı olarak günlük yazma kapasitesine dönüştürülür.

Bir sürücünün garanti kapsamında olduğu sürece canlı olarak derecelendirildiğini varsayalım:
  100 GB SSD, 3 yıl garanti ve yazılabilir   kapasite 50 TB

        50 TB
---------------------  = 0.46 drive per day write capacity.
3 * 365 days * 100 GB

Bu sayı ne kadar yüksekse, disk ne kadar uygun olursa yazma yoğun IO'dur. Şu anda SSD'lerin değer sunucu hattı 0,3-0,8 sürücü / gün değerine sahip, orta aralık 1-5'ten itibaren sürekli artıyor ve üst uç 25 $ 'a kadar yazma dayanıklılık seviyesine sahip gökyüzü roketine göre görünüyor 3-5 yıl.

Bu Samsung diskleri günlük yazma kapasitesine sahiptir. 600/(5*365*0.960)= 0.34 .


7
2017-12-05 16:12Pratik gerçek dünya yaşamları olsa da Mayıs ayı Daha yüksek olmak - Birisi bir 840 pro (bu sürücünün tüketici versiyonu) aracılığıyla 2 PB yazıyor. Kaliteli modern SSD'ler (ve samsung, buradaki en iyilerin arasındadır) aslında sık sık kullanılan yaşam döngülerini geride bırakıyor. - Journeyman Geek


Üreticiler, OEM sürücülerini doğrulamak için zaman harcadılar ve özellikle RAID denetleyicileriyle uyumluluk / optimizasyon sorunları ile başa çıkmak için özel bellenim oluşturdular. Biraz değer var ama çok belirsiz.

Bazı ürünler sadece tescilli olmayan sürücüleri kabul etmez.

Ayrıca çok yakın zamana kadar sunucu sınıfı SSD ürünleri doğrudan tüketiciye ya da en azından daha düşük bir fiyata ulaşılamamıştır. Tüketici sınıfı SSD'lerin, güç kaybı durumunda tüm tamponlanmış verilerin yazılmasına izin verecek kapasitörleri yoktur.

Ayrıca, kaynak caddelere sahip olmanız gerekecek, bunlar ayrı ayrı resmen mevcut değildir.

Eğer sorunların olabileceğini ve tescilli sürücülere geri dönmeniz gerekebileceğini düşünüyorsanız, bu tür bir sürücüyü denemekle elde edilebilecek tasarruflar olacaktır. Kitabın yanına gitmeniz ve bir sorun varsa başka birinin sorumlu olması gerekiyorsa, geleneksel ve resmi olarak desteklenen disklere yapışarak daha rahat olabilirsiniz.


4
2017-12-05 15:09Poster gibi düşük uç emtia sunucuları için, yutmak için zor olan "doğrulama / özel ürün yazılımı" argümanını her zaman buldum. Bunun bir sonucu olarak, örneğin, LSI kontrolörlerini seagate OEM kurumsal sabit disklerle test etmiyor. - Dan Pritts


Ben şeytanın avukatını burada oynayacağım.

İsim-marka düşünüyorsanız İŞLETME SINIFI uygun özelliklere sahip sürücüler, daha sonra genellikle meta x64 sunucularında iyi olacaktır.

Eğer düşünüyorsanız TÜKETİCİ GRADE sürücüler, şansınızı alıyorsunuz.

Diğer posterler ve yorumcular kurumsal kalite ve tüketici sınıfı SSD'ler arasındaki kalite ve performans arasındaki farkı açıkladılar.

Manyetik diskler için, bilmeniz gereken bir şey var. Tüketici diskleri, iffy bir sektörü okumak için çok uğraşırken bazen ara sıra "durabilir". Bu, bağımsız bir tüketici sürücüsü için doğru davranış. Bir RAID denetleyicisi kullanırken doğru davranış bu değil - denetleyicinin sürücüyü başarısız olmasına neden olur. Bu, "RAID baskı" sürücülerinin amacıdır. Genel olarak, Enterprise markalı sürücüler iyi çalışır.

Ayrıca, sürücü arızasının sonuçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Yaşam / güvenlik etkileri var mı? Büyük mali cezalar? Dell sürücüsü ile güvenli oynamak durumunda doğru çağrı olabilir. Senin vakanında tahmin etmiyorum, ama büyük resmi düşün.


2
2017-12-05 20:48

OEM'ler, bazı sürücüleri test eder (veya bellenimi hafifçe değiştirir ve onlarla yeniden isimlendirilir), orada bulunan sunucularla çalışır ve bu size aklınızı verebilir. Genelde sunucularımda normal sürücüler kullanıyorum ve birkaç sorunla karşılaştım - Bir HP sistemindeki sürücüler> 2tb'yi kullanmadı ve bir Intel sunucusunda düzenli tüketici sınıfı sürücüler kullanıldıkça yavaştı - bunları sunucu için değiştirdiler sınıf sürücüler ve sürücüler <2tb sorunlarımı düzeltti.

Sistemlerimizi satın aldıktan sonra tedarikçilerimize çok fazla destek vermediğimize dikkat edin. Satıcıların, kendi diskleri olmayan sistemleri desteklemeyi deneyip deneyemeyeceğini düşünmekteyim.


0
2017-12-05 20:55HP sorununuz muhtemelen bir denetleyici ürün yazılımı sorunuydu. Çoğu modern HP sistemi (2006 ve sonrası) 2TB + diskleri ele alabilmelidir. - ewwhite
Muhtemelen büyük ihtimalle. Ne olduğunu anladığımızda 2tb disklere çarptık (Bir süre önce, ne olduğunu hatırlayamıyorum - sanırım sürücüler işe yarayacaktı, ama çok yavaş ya da bu çizgilerdeki bir şey). - davidgo


Şirketimin üç veri merkezi var. Newegg'den disk satın aldılar ve ne olacağını görmek için Dell sunucularından birine yapıştırdılar. İki yıldır iyi oldu.

Tek sorun, uzaktan yeniden başlatamayacaklarıdır. Yeniden başlatırsanız, gerçek Dell sürücülerinin bulunmadığına dair uyarıları silene kadar POST ekranında kalır.


0
2017-12-08 07:45