Soru Sistem yöneticileri masaüstü desteği mi yapmalı? [kapalı]


Deneyimlerime göre, bazı işletmeler sistem yöneticilerine masaüstü desteği için sorumluluk atar.

Ben her şeyi yapan bir IT adamı olan küçük işlerden bahsetmiyorum. 3-4 sistem yöneticisine sahip orta ölçekli firmalar gördüm ve sadece bir masaüstü destek uzmanı işe almak yerine, başka bir sistem yöneticisini işe almayı ve masaüstü destek görevlerini ekip etrafında yaymayı tercih ediyorlar.

Bu yaygın bir fenomen mi? Sistem yöneticileri masaüstü desteğini "işin bir parçası" olarak kabul etmeli mi?


4
2017-12-04 21:41


Menşei


Buradaki iyi cevaplar ... belki de sormam gereken soru şu: "Bir şirket / BT ekibi, özel bir masaüstü / yardım masası görevlisi işe almak için uygun hale gelmeden önce hangi büyüklükte büyümeli?" - Nexus


Cevaplar:


20'den fazla yöneticiyle ve 12'den fazla masaüstü teknisyeni olan yerlerde bile, yöneticiler işler artmaya ihtiyaç duyduğunda masaüstü desteği alıyor. Uygulamayı yükleyen kişi, tüm uygulamayı anlayacağını ve yalnızca yükleyiciyi çalıştırmayı ve birkaç temizleme görevini nasıl gerçekleştireceğini beklememelidir.

Masaüstü desteğinden asla yönetici olarak çıkamazsınız. Her zaman, neler olup bittiğini daha iyi anlayan birinin dikkatini çeken ve dikkatini çeken yeni rastgele şeyler olacaktır.


11
2017-12-04 21:51~ 15 'yardım masası' millet, ~ 9 unix sysadmins, ~ 6 windows / novell sysadmins, ~ 6 network admin ve ~ 4 güvenlik duvarı yöneticileri ile bir üniversitede çalıştım ve en kıdemli unix admin hala VPs ile uğraşmak sıkışmış var e-posta gönderirken sorun yaşıyorum. (ve resmi olarak, o posta sunucusu yöneticisi değildi) - Joe H.
Doğrudan ilgili değil, ancak unix ağının sorun olmadığını Windows yöneticilerine kanıtlamak için Windows sistemleriyle ilgili sorunları teşhis etmem ve düzeltmem gereken kıdemli bir unix yöneticisi olarak deneyimlerim oldu. Ben acı ya da başka bir şey değilim. - David Mackintosh
İki masaüstü teknisyeni olan tek sysadmin buradayım. Diğer sysadmins masaüstü sorunları "onlara" tırmandı olsun "görmek ilginç. Ben David ile de ilgili olabilir, sık sık bir masaüstü sorunu olduğunu kanıtlamak için masaüstü sorunları kendimi düzeltmek zorunda - "hmm, Outlook bu bir kişi için açılmaz, bir sunucu sorunu OLMALIDIR" ( 300 diğer kullanıcılar için iyi çalışıyor). Düzeltmek için 30 saniyeden uzun süren bir çaba varsa, herhangi bir şey bir sunucu sorunu gibi görünüyor. - James


Genel olarak evet. Masaüstü bilgisayarlar da sistemlerdir. Yalnızca 3-4 kişilik bir ekibiniz varsa, muhtemelen tümünün masaüstü desteğini paylaşmanız gerekir.

Açıkçası, YMMV, şirketinizin / sektörünüzün özel ihtiyaçlarına bağlı olarak, ancak IMO'nun 3-4 kişilik bir takımı, ayrı bir "masaüstü destek" kişisini haklı çıkaracak kadar büyük bir dağıtım değildir.

Son derece genel bir terim kullandığınızı unutmayın, "sistem yöneticisi". Bu, günümüzün bir seviye masaüstü destek sisteminden sistem hizmetlerine kadar bir şey anlamına gelebilir.

Şirketiniz masaüstü desteği için ayrı bir departmana sahip olmak için yeterince büyük olmadıkça, bazılarını da yapmayı beklersiniz. Üst düzey bir yönetici olarak, bir yükseltme noktanız. Desteklediğiniz kişiler müşterilerinizdir ve tüm çözüm yığınını desteklemeye hazır olmanız gerekir.


7
2017-12-04 21:50

İşini tutmak ister misin? İşten zevk alıyor musun? Bölgenizde uzmanlaşmak istediğiniz her şeyi yapan birini arayan başka işverenler var mı?

Sık sık, sadece masaüstü desteğine odaklanmış bir kişi olsaydı çalıştığımız yerde daha iyi olabileceğimizi düşünüyorum. Ya da en azından görev öncelikle bir kişi tarafından verilmişse daha iyi destek sağlayacağımızı düşünüyorum. Diğer taraftan, ek personel eklemek şu anda bir seçenek değil, ve çoğunlukla bir Terminal sunucu ortamına sahip olduğumuzdan, masaüstü desteği olarak adlandırdığım birçok şey yok.

Bunun sadece kabul etmeniz gereken bir şey olduğunu ya da yapmak istediğiniz şeylere daha uygun alternatifler aradığını düşünüyorum.


5
2017-12-04 21:52Seninle aynı fikirdeyim, ama açıklığa kavuşturmak için şu anki durumum hakkında konuşmuyorum. Şu anda çalıştığım yerde, yardım masası ve masaüstündeki adamlar sektördeki tecrübemde tamamen sıra dışı olmayan sysadminleri sayıyor. - Nexus


İşte kabaca 2 ila 4 kişilik tipik bir BT mağazasına ilişkin olarak benim inancım:

(BEN yap Bazı şeyleri genellemek üzereyim. Eminim, kuşkumun yanlış olduğu özel durumlar vardır. Ancak, gernealde, söyleyeceklerimin doğru olduğuna inanıyorum.)

SysAdmins yardım masası yapmak için beklemeniz gerekir bazenÖzellikle bilhassa bir sistem sahibinin bileceği daha derin sorunlardan kaynaklanabilecek bela biletleri. Ancak bazen, ondan nefret ettiğimiz kadarıyla, Outlook'ta özel görünümler veya Gnome'da nasıl yeni bir menü öğesi oluşturacağımızı göstermeliyiz. Ancak, bir yönetici sürekli yardım masası görevlerini yapmak, muhtemelen daha derin sorunların bir işareti. En olası üç suçlu şunlardır:

 1. Yönetici kendisi yeterince kapsamlı bir iş yapmıyor
 2. En iyi uygulamaları uygulamak ve insanların onları takip etmek için kurumsal liderlik desteğinin olmaması.
 3. Birincil yardım masası kişisi bir tembeldir ve eğitime, elektroşok terapisine ya da pembe bir desteğe ihtiyaç duyar.

Burada ele almamam gereken bir başka sorun da, bazı IT departmanlarının basitçe 2 ila 4 kişinin yönetebileceği daha fazla kullanıcı ve sisteme sahip olmasıdır. Bu konuyla ilgili bilgi için, ServerFault iş parçacığına bakın "BT bölümünüzün personel oranı nedir?"

Eğer bir yöneticiyseniz ve kendinizi buluyorsanız sürekli yardım masası görevlerini yapmak, kendinize üç soru sorun:

 • Bunun sebebi ben miyim? Bu iş yükünü hafifletmek için kullanabileceğim merkezileştirilmiş sistemler mi?
  • Eğer yeni bir PC filosuna görüntü katmak zorunda kalırsanız ... neden birkaç dakika içinde halledebilecek merkezi bir görüntü yönetim sistemi yok? (SİSÖrneğin, bir yöneticinin işi, böyle bir sistemin kurulmasını, söz konusu sistemin eksikliğinden kaynaklanan kirliliğin temizlenmemesini içermelidir.
  • Mega-Manage-App-2015-Premium'u uygulamak için yeterli bütçeniz olmadığını düşünmeyin. Evet, Tivoli ya da SCCM ya da başka ne yapıyorsun, peki ya sen, ne zaman sorarsın, ama sen, o zaman, bunu yapamazsın. pstools ve bazı toplu komut dosyaları hala bir Windows ağında şaşırtıcı harikalar çalıştırabilir. * NIX ağında eşdeğer ücretsiz araçlar için aynı ve daha fazlası söylenebilir.
 • Yönetim bu sorunun farkında mıdır ve bunu ele almakla ilgileniyorlar mı?
  • Kendinizi sürekli olarak yedeklemeden dosyaları geri yüklemek zorunda kalıyorsanız, kendi PC'sinde kendi kendine hizmet dosyası geri yüklemesine izin veren bir aracı olarak - ancak bunu devre dışı bıraktığında, yönetim uyumluluk için daha güçlü taleplerde bulunmalıdır. Bu, PC'de yönetici ayrıcalıklarının eksikliğini de içermekle birlikte, ilk etapta bu olamayacağını da ekledi.
  • Öyle görünmeyebileceği kadarıyla, bu potansiyel sorun da sizin tarafınızdan sınırlı ölçüde ele alınabilir (ya da siz değilseniz BT yöneticisi). Verileri toplayın, davanızı sakin ve saygılı bir şekilde sunun ve açıkça ortaya konan faydalarla net ve özlü çözümler sunun. Başta başaramazsanız, 'emzirene kadar emzirmeye devam edin (iyi bir Üç Stooges referansına dayanamayın). Çok erken çıkma ... ama tabiki arkada tam bir ağrı olmasın.
 • Fırında pişirilmiş somon fileto yerine balıkları insanlara öğretebilir miyim?
  • Yardım masanız sürekli olarak parayı size aktarıyorsa, yardım masasını kanadı altına alın ve ona Zen ve motosiklet onarımı sanatını öğretin. Sherlock'u Watson'la oynayın (kokainleri satarken ve tiryakiyi bir terlikle tutarak). İyileşme belirtileri göstermezlerse, görevden alınmalarını sağlayın.

Özetlemek gerekirse, Sistem Yöneticileri / Mühendisleri / Mimarları (ya da taklit ettiğin süslü başlık ne olursa olsun)) yüksek seviyeli, pahalı beceri kümelerine sahip. 90 bin dolarlık bir yardım masası teknisyeni varsa, şirketiniz ne işe yarar? Hiçbiri değil.


3
2017-12-11 01:28

Buna bağlı olduğunu söyleyebilirim, ama genelde, kullanıcıları ve masaüstlerini desteklemeniz gerekecek.

Sistem yöneticisi çok yer tutar. Unix ve mainframe yönetici yapıyorum ve nadiren bir masaüstüne dokundum ... ama nadiren asla değildir. Ve hiç bir zaman şimdi ellerini kirletmemesi gerekmeyen bir pencere yöneticisi görmedim.

Sanırım, bugünlerde, özel bir donanım destek elemanı neredeyse her zaman para kaybıdır. Bir adama maaşlı makinelerle ilgili bir sorunla uğraşmak için maaş mı ödüyorsun? Yeni donanım almak için sadece bu parayı kullanmak daha ucuz. Ve yönetici işi, eğer doğru yapıyorsan, sürekli bir güçlük olmamalı.


2
2017-12-04 21:52

Ne tür destek sunduğunuza bağlı olarak, bir çok soru temeldeki sistemleri oldukça iyi anlamayı gerektirebilir. Bu tür belirli bir bilgi, özel bir destek biriminin kazanması için oldukça önemsiz olabilir.

Tabii ki, bazı "gerçek iş" elde etmeye çalıştığınızda destek soruları ile kesintiye uğramak tüm dikkat dağıtıcı olabilir. Bu nedenle sistem yöneticilerinin rotasyon destek programında yer aldığı şirketleri tanıyorum.


2
2017-12-04 22:39

Benim fikrim hayır, doğrudan ön sıralarda yer almamalıydınız, ama evet, zaman zaman elinizi tutmalısınız. Gerekçe, son kullanıcıların işinizi ilk başta yapmanın sebebidir ve son kullanıcı arazisinde neler olup bittiğini bilmediğiniz sürece gerçekten yapıp yapmayacağınızı bilmeyeceksiniz. iyi iş.

Bu, tabii ki farklı büyüklükteki organizasyonlar için farklılık gösterecektir, ancak özel bir yardım masası / destek ekibinin bulunduğu durumlarda bile, yönetici olarak, bazen destek çağrılarına katılabileceğimi düşünüyorum.


2
2017-12-05 00:08

Kimse Bir sysadmin olarak kariyerlerini sunucuların bir rafını oluşturarak veya işyerinde ağ altyapısı 1'i yükleyerek başlıyor ...


1
2017-12-04 23:22

3-4 sysadmin hala bir sürü çapraz eğitim ve minimum uzmanlık bekleyeceğim çok küçük bir dükkandır - tamamen vazgeçilmez olan bir sysadmin yok.

Masaüstü desteğine odaklanan 2-3 kişiye sahip olmayı haklı çıkarabilmeniz için bir 'özel' yardım masasına sahip olmayı beklemezdim.

Belli ki, bazı dükkanlar sunuculara göre sunuculara göre daha fazla ağırlık kazanacak ve böylece özel bir yardım masası görevlisini haklı çıkarabilmeniz için bir düzine veya daha fazla sysadmins alabilir. Çok sayıda masaüstü bilgisayarına sahip olanlar, 'sysadmins'den daha fazla' helpdesk 'türüne sahip olabilir.


1
2017-12-04 23:33

Masaüstü desteği tanımınıza bağlıdır. Bir görüntü / katılımsız yükleme, güncelleştirmeler ve masaüstüne yönelik sistem yönetimi öğelerinin tutulması hem önemli hem de önemsizdir. Bir stajyerin SCCM veya Altiris ile masaüstlerini başarılı bir şekilde yönetemeyeceksiniz.

Öte yandan, kullanıcıların "herhangi bir" anahtar ve kurulum yazıcısını bulmalarına yardımcı olacak çok yetenekli bir kişiye para ödüyorsanız, para harcıyorsunuz demektir.


1
2017-12-11 01:49