Soru Yük Dengeleyici ve Ters Proxy arasındaki fark nedir?


Yük Dengeleyici ve Ters Proxy arasındaki fark konusunda net değilim. Her ikisi de aynı davranışa sahip görünüyor: gelen istekleri arka uç sunucularına dağıtmak.


104
2018-03-28 08:46


Menşei
Cevaplar:


Karışıklıklarınız makul - çoğu zaman aynı şeydir. Ama her zaman değil. Bir yük dengeleyiciye başvurduğunuzda, yükün yayılması için iki veya daha fazla web sunucusundaki gelen istekleri dengeleyen bir sunucu veya cihaz çok spesifik bir şeye başvurursunuz. Ancak, ters bir proxy, genellikle herhangi bir sayıda özelliğe sahiptir:

  1. yük dengeleme: yukarıda tartışıldığı gibi

  2. önbelleğe alma: Web sunucusunun arkasındaki içeriği önbelleğe alabilir ve böylece web sunucusundaki / sunucularındaki yükü azaltabilir ve web sunucusundan veri almak zorunda kalmadan bazı statik içeriği istekte bulunan kişiye geri gönderebilir.

  3. güvenlik: İnternetten doğrudan erişimi engelleyerek web sunucusunu / sunucularını koruyabilir; Bunu sadece web sunucusunu / sitelerini gizleyerek basit yollarla yapabilir veya kötü amaçlı kod arayan gelen talepleri inceleyen bazı daha aktif bileşenler olabilir.

  4. SSL hızlandırma: SSL kullanıldığında; SSL oturumları için bir sonlandırma noktası olarak hizmet edebilir, böylece şifreleme ile uğraşmanın iş yükü web sunucusundan kaldırılır.

Bunun çoğunu kapsadığını düşünüyorum ama muhtemelen kaçırdığım birkaç özellik daha var. Elbette, özellikler genellikle yaygın bir şekilde bir araya getirildiği için bir yük dengeleyici / ters proxy olarak pazarlanan bir aygıt veya yazılım parçasını görmek nadir değildir.


100
2018-03-28 09:04+ bağlantı havuzu (arka uç iyi bir şekilde işlemezse veya bir çok ön bağlantı için arka uç bağlantısını yeniden kullandığında bir ön uç bağlantısında birden çok istekte bulunabilirsiniz) - kubanczyk


Ayrıca, bir ters proxy, web sunucularına özgüdür.

Yük dengeleyiciler, birçok başka protokolle de ilgilenebilirler. Günümüzde web (HTTP) büyük bir fikir olsa da, DNS, posta (SMTP, IMAP), vb. Gibi şeyler de yük dengelenebilir. Günümüzde çoğu insan web'i düşündüklerinde "İnternet" veya "IP ağı" düşündüklerinde. Dışarıda daha karanlık ya da daha fazla niş olabilecek bir sürü şey var.


23
2018-03-28 17:55

Net sonuç (sunucular arası talepler dağıtımı), çeşitli yük dengeleyiciler ile ters vekiller arasında aynıyken, fark, taleplerin dağıtılmasında kullanılan yöntemdedir.

Bazı yük dengeleyicileri DNS kullanarak trafiği dengeleyerek, istekleri etkili bir şekilde yönlendiren yuvarlak bir robin içinde aynı adı farklı IP'lere çözer. Bu genellikle veri merkezleri veya diğer fiziksel konumlar arasında yük dengeleme istekleri olduğunda yararlı olabilir. Sağladığınız TTL'yi onurlandırmak için istemcilerinizin DNS sunucusunun merhametinde olduğunuzdan, "anında" hataya ihtiyacınız varsa, bu kötü bir seçimdir. Cisco'nun GSS'si (Global Site Selector), DNS tabanlı yük dengelemenin iyi bir örneğidir.

Diğer yük dengeleyicileri, sanal IP'ye yönlendirilen paket başlıklarını bir gruptaki bir sunucunun gerçek IP'sine yeniden yazarak çalışır. Bu, gerçek zamanlı yük dengeleme ve hemen hemen anında devre dışı kalma sağlar. Bunun bir örneği Cisco'nun CSM'si (İçerik Değiştirme Modülü) olacaktır.

Yukarıdaki örneklerin her ikisinde de, istemci ile sunucu arasında bir TCP görüşmesi olduğunu unutmayın.

Ters bir proxy, web sunucusu adına talebi kabul ederek çalışır, ardından bu isteği web sunucusuna yansıtır ve istemciye geri gönderir, isteğe bağlı olarak sonuçları önbelleğe almayı benzer bir istek takip etmelidir.

İstemcinin aslında web sunucusuna hiç bir bağlantı kurmadığını unutmayın; daha ziyade konuşma kesinlikle vekil ve müşteri arasındadır.


12
2018-03-28 17:39

Bir yük dengeleyici, 3. katmandan 7. katmana kadar trafiği dengeleyebilir, ancak bir ters proxy, HTTP'ye özgüdür.


3
2017-11-02 08:49

bir ters proxy bir müşteriden gelen talebi kabul eder, bunu yerine getirebilecek bir sunucuya yönlendirmekve istemciye sunucunun yanıtını döndürür (Ters Proxy'nin arkasındaki bir sunucu, bir protokolün veya farklı bir protokolün bazı farklı özellikleriyle iletişim kurabilir) anlamına gelir.

bir yük dengeleyici  Gelen istemci isteklerini bir grup sunucu arasında dağıtır ve her seferinde seçilen sunucudan uygun istemciye yanıtı döndürür.


3
2017-09-23 07:30Yani bir yük dengeleyici dağıtım ile bir 'ters vekil' şarttır? - Anthony Kong
Bu doğrudan bir çoğaltma nginx.com/resources/glossary/reverse-proxy-vs-load-balancer Ya cevaplarını çaldılar ya da kaynaklarına başvurmalısınız - icc97