Soru RAID neden bir yedek değil?


Birisi RAID'den yedeklerle ilgili bir konuşmada bahsettiğinde, her zaman değişmeyen birileri "RAID'in yedek olmadığını" beyan eder.

Tabii ki, striptiz için, bu doğru. Ama artıklık ve yedek arasındaki fark nedir?


106
2018-05-02 00:01


Menşei
Cevaplar:


RAID, bir tür donanım arızasına karşı koruma sağlar. Karşı koymadığı birçok başarısızlık modu var.

  • Dosya bozulması
  • İnsan hatası (dosyaları yanlışlıkla silme)
  • Felaket hasarı (biri sunucuya su döküyor)
  • Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar
  • Verileri silen yazılım hataları
  • Veriyi silen veya donanımın hasar görmesine neden olan donanım sorunları (denetleyici arızaları, ürün yazılımı hataları, voltaj sivri ...)

ve dahası.


127
2018-05-02 00:09Bozuk bir dosyayı kopyalamak için bir yedekleme reddeder mi? - jldugger
“Yolsuzluğun” ne demek olduğuna bağlı, ancak normalde yedekleme uygulamaları bunun için bir ayar var ... ancak, yedeklemenin ikinci noktası, sadece tek bir sürüm değil, zaman içinde dosyanın farklı sürümlerini tutmaktır - böylece yeni bir sorunla sorunu ortadan kaldırır. yeni bir versiyonun üzerine yazılan bozuk dosya ... - Oskar Duveborn
> Bozuk bir dosyayı kopyalamak için bir yedekleme reddeder Evet, bozuk bir dosyanın bloklarını okuyamazsanız, bir kopyasını çıkaramazsınız (yedekleme) - Dave Cheney
Ancak sessiz veri bozulması hakkında ne dersiniz? Bir veri bloğu kötüye giderse, çoğu dosya sistemi fark etmez, değil mi? - jldugger
Makul yedekleme stratejileri bir tarih tutmayı içerir, böylece yolsuzluğun önüne geri dönebilirsiniz. Yolsuzluğun olasılığının en yaygın kullanımı, gerçekleşmeyecekmiş gibi davranmaktır. Ancak buna karşı korumak istiyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda ve çeşitli boyutlarda (cihaz blok düzeyi, veritabanı sayfası seviyesi, dosya seviyesi) tespit etmeye çalışabilirsiniz. Veri bozulmasını yeterince hızlı tespit ederseniz, artık "sessiz" veri bozulması değil ve kurtarma şansınız var. - carlito


S: RAID neden bir yedek değil?

C: Çünkü tüm amaç RAID, dünyadaki hiçbir şeyin bu kazayı kesintiye uğratamayacağından emin olmaktır rm -rf / (veya DELTREE /X C:\), hatta panik içinde güç akoru yanking.

S: Ama artıklık ve yedek arasındaki fark nedir?

C: Doktora tezinizi yanlışlıkla çöpe atıyorsanız, fazlalık, birinin kötüye gitmesi durumunda birden fazla çöp kopyasına sahip olmanızı sağlar. Bir yedekleme doktora tezini geri yükleyebilmenizi sağlar.

(Ve bir arşiv, tezinizin birçok eski versiyonunu alabilmenizi sağlar ve bir sürüm kontrol sistemi de size söyler. niye ya ilk etapta yeni bir versiyon yaptınız.)


103
2018-05-03 21:22

Artıklık, donanımınızın arızalanmasına karşı sizi korur. Kullanıcı hatasına ve kötü niyetli etkinliklere (örneğin, korsanların sisteminize girmesine) karşı koruma sağlamaz.

Görmek: Yansıtma Neden Yedekleme Çözümü Değildir? Zor bir ders için.


28
2018-05-02 00:06Kötü amaçlı etkinliklerden daha yaygın olan yazılım hataları. - jhs
İlginç bir ironi, bu Slashdot sayfasından linklenen makalenin artık web'den kaybolduğu. İnternet Arşivi bile anlamlı bir kopya sağlamaz; Slashdot makalesinin tarihinden kısa bir süre sonra sayfayı taramamış olsalar bile, kopyaları sadece sayfanın bulunmadığını söylüyor. - α CVn
Ne de ECC'ye ihtiyacınız olan hafıza hataları. - inf3rno


Yedeklemenin bir nedeni, fiziksel medyanın (bu nadirdir) öldürülmesi değil, verilerin kaybolmasına veya bozulmasına neden olan bazı hatalardan dolayı değildir.

RAID, silinmekte olan bir dosyaya karşı sizi korumaz.

RAID, üzerine yazılan bir dosyaya karşı sizi korumaz.

RAID, sizi sisteminizden tehlikeye atmaz ve verilerinizin üzerine yazılır, silinir veya bozulur.

RAID, sizi ops ekibinden yanlışlıkla önemli verileri olan bir makineyi kaldırmaya karşı korumaz.

RAID sizi üretim sunucusundaki bir düşürme komutunu kullanan aptal bir DBA'dan korumaz (bir test ortamı için yanlış).

Bina yanarsa RAID seni korumaz.

Not; http://ma.gnolia.com/. İyi yedekleriniz yoksa bu ne olabilir. Siteniz varolmadı (not: bu iş için kötü olma eğilimindedir).


19
2018-05-02 01:36Yani sadece yedeklemeler için başka bir bina inşa etmelisin. Trolololo. : D - inf3rno
@ inf3rno, diğerlerinin çok daha fazla bina inşa ettiğine işaret ediyor. - Wedge
Ben düşünmüyorum http://ma.gnolia.com/ Bağlamak istediğin şey tam olarak ... - α CVn


Disklerinizden biri başarısız olursa yedeklilik mükemmeldir. Bilgisayarınıza virüs bulaşırsa veya yanlışlıkla bir dosyayı sildiyseniz ya da diski bir başka sürüme göre önceki bir sürüme geri yüklemeniz gerekmiyorsa bu çok iyi değildir. O zaman bir desteğe ihtiyacın var.

RAID, hatalardan kurtulmanıza yardımcı olur, ancak yedeklemeler zamanında geri dönmenizi sağlar.


10
2018-05-02 00:06

Ayrıca, raid denetleyicideki bir donanım arızasının tüm takılı disklerdeki verileri kolayca bozabileceği belirtilmelidir. Bu nedenle, disk arızalarından kaynaklanan tehlikeyi azaltırken, baskın denetleyicisi arızaları tehlikesini de eklersiniz.


8
2018-05-02 00:41

RAID, donanım arızalarından kaynaklanan riskleri azaltmanın harika bir yolu olabilir, ancak RAID, kullanıcılarınızın verilerini (yanlışlıkla veya başka şekilde) sildiğinde size yardımcı olmaz. Verileri kurtarmak için, yerel anlık görüntüler veya çevrimiçi / çevrimdışı yedeklemeler yoluyla bazı arşivleme olanaklarına ihtiyacınız vardır.


6
2018-05-02 00:09

  • Birden çok dönen kopya
  • Coğrafi fazlalık

Kabul edilen soruya bir yorumda bulunuldu:

Bozukluğu kopyalamak için bir yedekleme reddeder mi   dosya?

Yedek, bozuk veya bozuk verileri kopyalarsa bile, yedeklemenin amacı birden fazla kopyaya sahip olmanız ve sahip olmanızdır. Örneğin, geçen saat, dün, geçen hafta, vb. Depolama aygıtınızdaki dönen anlık görüntülerden benzer bir etki yaratabilirsiniz.

Ancak yedeklemelerin diğer nedeni coğrafi fazlalıktır. Önemli verilerin kopyalarını iki farklı coğrafi konumda saklamalısınız. Bu konumlar, verilerin ne kadar kritik olduğuna bağlıdır. Aynı şehirde iki farklı binadaki kopyaları tutmak, yangına veya hırsızlığa karşı korur. İki farklı ülkede kopya tutmak, büyük sorunlara karşı korur.


6
2018-05-07 19:54Coğrafi eşitsizlik değeri için +1. - killermist
Büyük cevap ama gerçekten "daha büyük" problemi daha çok kazmayı isterdim. - Teo Carter


Bir diski kaybederseniz, 400 GB üzerinde disklerden oluşan bir RAID5 dizisinde,% 75'lik bir okuma hatası okuma şansı gibi bir şey var. dizi yeniden oluşturulurken. Bunu bir saniyeliğine düşünün ve birisinin neden her zaman "RAID'in yedek olmadığını" hatırlatması oldukça açık bir hale gelir.

RAID size daha yüksek güvenilirlik ve performans sunar, ancak bu hata vermez.


3
2018-05-02 01:36Gerçek problem, kötü matematik. - Paweł Brodacki


Yedeklilik ve yedekleme arasındaki fark nedir? Tamam, bir RAID 5 disk kümesini yapılandırın. İş açısından kritik olan bazı öğeleri depolayın. Diski çek. Her şey hala çalışıyor! Bu fazlalık. Şimdi tüm verileri silin (geri dönüşüm kutusuyla aldatmayın). Şimdi en son yedeklemeden geri yükleyin. Senin hiç yok mu? Hata. En azından patronunuza disklerinizin RAID 5 fazlalığı kullandığını söyleyebilirsin (binadan çıkarken ...)


3
2018-05-12 13:21