Soru Neden PIM yönlendirmesi ile uğraşırken yoğun mod uygulamak istemem gerek?


Yönlendiriciler arasında bazı çok noktaya yayın trafiğini sağlamak için ağımdaki bazı PIM yönlendirmelerini tanıtıyorum.

PIM'de, yoğun moda karşı seyrek modda okudum. Okuduktan sonra, hangi modda yoğun mod kullanmak istediğimi anlamaya çalışıyorum?

Basit bir yapımız varsa:

[multicast subscriber] <-> [DR router] <-> [DR router] <-> [RP router] <-> [multicast sender]

Bu topolojiden seyrek modun kullanılmasının daha verimli bir şekilde genişletmeme izin vereceği doğru mu?

Belli büyük bir yönlendirici ağacını dikkate alarak, "ilk paketin alındığı süre", yoğun moda karşı yoğun moddan nasıl etkilenir? RP'ler her zaman çoklu yayın almak için abone midir?

Teşekkürler,

Mat


5
2018-01-30 20:21


Menşei
Cevaplar:


SM ve DM arasındaki temel fark, DM'nin ilk önce bulana kadar sel basması ve SM'nin birleştirilene kadar ilerlememesidir. DM'nin neden olduğu ilk sel sık sık belirtilmektedir. İlk taşma saniyeler içinde duracak ve DM ve SM tarafından kullanılan en uygun MC yolu aynı olacak.

DM, yapılandırmak ve hata ayıklamak için daha basit olmanın avantajına sahiptir. Ayrıca, alınan ilk paket için zaman bakımından da DM avantaj sağlayacaktır çünkü DM varsayılan olarak taşmıştır. Ancak, ağınız yüzlerce yönlendirici içermiyorsa, bu açıdan DM ve SM arasındaki fark birkaç saniye olacaktır.

RP'ler her zaman akış başlangıcında çok noktaya yayın trafiği alacaklardır, ancak hedefe en uygun yol PIM tarafından belirlendikten sonra, RP, en uygun yolun içine düşmediği takdirde çok noktaya yayın trafiğini alamayabilir.

Umarım bu yardımcı olur.


3
2018-02-08 22:51Cevabınız için teşekkürler. Yani, cevap basitçe: Yoğun Mod, verimlilik açısından biraz daha kötüdür, "ilk önce-paket" ile daha iyi ve çok yapılandırmak daha kolay. Yani bir maliyet avantajı içinde, her zaman kazanır. O zaman neden Sparse kullanıyorsun? :) Sadece çok büyük ağlarda? - mbrownnyc
Sadece DM üzerinden SM'yi yapılandıracağım bir durumla karşılaştım. Bu ağda, herhangi bir istemci tüm akışları bir kerede birleştirdiyse, ağ tıkanıklığının meydana gelebileceği çok fazla yayın akışları vardı. Bu bizim PIM-SM için iyi bir sebep olabilir çünkü tüm akışlar aynı anda (sunucu yeniden başlatıldıktan sonra veya bir şeyden sonra) başladıysa, PIM-DM altında, ilk sel baskınları daha fazla soruna yol açabilecek ağ tıkanıklığına neden olacaktır. - wookie919
Yukarıdaki örneği açıklığa kavuşturmak için, DM veya SM kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, bir istemci tüm akışları dinlemeye başladığında tıkanıklık meydana gelecekti. PIM-SM ile önlenebilen tüm çok noktaya yayın akışlarının yalnızca ilk sel baskınlarıdır (ve bu DM üzerinden SM'yi kullanmak için yeterince iyi bir sebeptir). - wookie919