Soru Ext3 için dosya sistemi performans ayarlama seçenekleri


Ben bir DB sunucusu olarak kullanacağım yepyeni bir sunucu w / 48G RAM var. Disk okumada sorun beklemiyorum, ancak yoğun yazma yükü için kesinlikle optimize etmek isterim.

OS, RHEL 5.6 ve FS ext3, zaten / etc / fstab için "noatime" ve "data = writeback" ekledim ve ikinci seçenek LA'yı çok azaltmaya yardımcı oldu. Bir sonraki hedefim mümkün olan her yerde pdflush işlemini optimize etmektir. Bahsedilen tweaks uygulamasını denedim İşte, ama boşuna. Muhtemelen bu bilgi sadece modası geçmiş.

Diğer seçeneklerim neler? Pdflush ile denemeye devam etmeli miyim yoksa belki de olduğu gibi bırakmak daha mı iyi olur? Düşmeye eğilimliyim dirty_ratio ve dirty_background_ratio I / O düzgünlüğünü arttırmak için sysctl değerleri, ancak bu değerler performansla ilgili görünmüyor, Munin'deki yük testi, stres testi altında temelde aynıdır.

Farklı G / Ç zamanlayıcılarını da denemeli miyim? Yazma yoğun bir kurulumda çok fazla RAM'e sahip olmaktan yararlanabilir miyim? Disk I / O hızının ve gecikmenin RAM ile ilgisi olmadığını anlıyorum, ancak amacım sihirli bir şekilde diske daha hızlı yazmak değil, sistem kararlılığını artırmak ve bir çeşit zarif bozulma uygulamak.

Diyelim ki iyi yedeklerim var ve "data = writeback" gibi daha fazla veri tutarlılığı hareketlerini kabul edebiliriz.
Teşekkür ederim.


5
2018-06-08 01:13


Menşei
Cevaplar:


Ext3 bir gereklilik midir? Sende XFS dosya sistemi iş yükünüz için daha iyi çalışabilecek bir seçenek olarak. Temel depolama düzeni nedir? Ölçülen sonuçların depolama sisteminin özelliklerine göre ne kadardır (örneğin, darboğazı tanımladınız mı?)? Diğer deneyin G / Ç zamanlayıcısı asansör ayarları. tercih ederim noop doğrudan doğrudan iliştirilmiş depolama dizileri ve deadline başkaları için. Özel uygulamanız için test edin ve ölçün.


4
2018-06-08 01:43+1. DB sunucusu için deadline genellikle varsayılan CFQ zamanlayıcıdan daha iyi bir seçimdir. Ya da bazı süslü donanımlarınız varsa noop çok iyi bir seçim olabilir. - Janne Pikkarainen
Teşekkürler beyler, farklı G / Ç zamanlama seçenekleri ile MySQL'e özgü karşılaştırmaları yürüteceğim. - Alex


Disk kurulumunuz nasıl? Bir donanım RAID dizisi kullanıyorsanız, en iyi dosya sistemi hizalaması için adım ve şerit genişliği seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, bir pil destekli önbellek denetleyiciniz varsa, bağlantıda no barrier seçeneğini ayarlayabilirsiniz.


1
2017-08-16 20:53