Soru Ağ üzerinden uzak bir sistemin belleğini yerel disk aramadan daha hızlı mı ziyaret ediyor?


Şebeke bağlantılarının genellikle yerel disk arayışından daha hızlı olduğu anlaşılmaktadır. Ağlar artık disklerden daha mı hızlı?

Performansı iyileştirmek için önbelleğe alma mekanizmasını kullanan gömülü bir veritabanı olan Berkeley DB'yi kullandığımda bu soruyu soruyorum. Veritabanı çok büyük olduğunda ve yeterince büyük bir bellek olmadığında, disk arayışı performansı azaltır.

Eğer ağ daha hızlıysa, veritabanını sevral uzak bilgisayarların anılarına koyabiliyorum ve ağ aramasını önlemek için ağ üzerinden ziyaret edip edemeyeceğimi merak ediyorum. Bu, iş istasyonu sınıfı PC'lerin alternatif bir çözümü olabilir.

Not: Ben ana dili İngilizce konuşanı değilim. Bu yüzden yanlış ifadelerim için özür dilerim. Teşekkürler!


5
2017-07-20 08:16


Menşei
Cevaplar:


Soru ve cevabınıza göre, bir ağ üzerinden bir ev sahibi ile iletişim kurmak, yerel bir disk arama işlemini gerçekleştirmek için olduğundan daha hızlı olabilir (söz konusu ağa ve disklere bağlı olarak).

Bu, gerçek hayattaki bir çalışma sistemi için her zaman daha hızlı bir işlem haline gelmez - çeşitli dağıtılmış sistemlerin veritabanında "bellekte" yer alması (ve ortaya çıkabilecek kullanılabilirlik ve gecikme sorunlarını bir kenara bırakarak) hakkında konuşmak istediğinizde aklınızda bulundurun. Bu sistemlerin kendi bellek yönetimini gerçekleştireceğini (ve verilerinizi her iki dünyanın da en kötüsünü veren yerel disklerine kaydedebilir) ve ağ bağlantısı gibi bir sistem kaynağı yapacak başka işler yapabileceğini unutmayın. Söyleyin, meşgul ve hız avantajınızı azaltın.

Göreceli olarak basit bir önbellek sistemi arasında büyük bir fark var ve yaptığınız gibi bir dizi dağıtılmış sistemin belleğinde bir veritabanı çalıştırmaya çalışıyor. Bazı veritabanı işlemleri çok ucuza gelebilir (hızlı hızlı), ancak diğerleri çok daha pahalı olabilir ve bu tür bir sistemde hızlı performans için tasarım ihtiyacının, DB tasarımınızda herhangi bir yararı ortadan kaldıran kısıtlamalar getirdiğini görebilirsiniz.

Bu yüzden sana cevabım oldukça sıkıcı: Değişir. Belirli bir teorik performans kazanımının, sizin durumunuz için gerçek olanlara dönüştürüp dönüştürmediğini görmek için, belirli sisteminizi yük altında test etmeniz gerekir.


4
2017-07-20 08:26

Birçok soruda olduğu gibi, bu sorunun cevabı şöyledir:

"Belki. Durumunuzu ölçün ve öğrenin."


1
2017-07-20 10:11Sadece uygun olup olmadığından emin olmak istiyorum çünkü bu, onu kıyaslamak için çok zaman alacak. - Dz.
Bağlantınız olan soru zaten "bu mümkün mü?" - womble♦


Memcached popülaritesini göz önünde bulundurarak kesinlikle Evet.

Ağımdaki 4'ten fazla ağ atlama ile 1 ms alt zaman alırken, 7200rpm'lik bir diskteki bir diskte 1ms'lik bir yer aranabilir. son derece şanslı), 15 ms (ortalama) ile birkaç saniyeye kadar (sektör okunamıyor ve sürücü yeniden okuduğunda).

Memcached örneklerine erişim için özel bir LAN'a sahip olmanız gerekir.


0
2017-07-20 08:23Bu memcached yaygın olarak kullanılmaktadır diyor hiçbir şey değil Ağın diskten daha hızlı olup olmadığı. - womble♦
"okunamayan kesimler" bir hata modu IMHO'dur, bu nedenle memcached (ya da başka bir şey) normal performans ile karşılaştırılabilir değil - aksi takdirde "iyi gibi saçma sapan argümanlar her türlü alabilirsiniz" Eğer x okunamayan sektörler var ve ağ paketlerin y% sini düşürür, fakat Bazı veritabanları devasa henüz dolunaydan iki gün önce Ayrıca ..." - Piskvor
@Piskvor: Sorun şu ki, a) HDD'ler yeniden okumayı gerçekleştirir, b) Tamamen çalışır durumda bir kutu bile olsa HDD'nin her milyonda bir yeniden okumasını yapması gerekir. Her 100 milyon sektörde birden fazla yeniden okuma (her biri ek 8.33 ms alarak) yapın. Demek istediğim, diskin değişkenliğinin ağ değişkenliğinden çok daha büyük olmasıdır. - Hubert Kario
"Diskin değişkenliği ağın değişkenliğinden çok daha büyüktür." - oh eğer sadece 'doğru olanı', iki olsun ... 'tweriffic! - womble♦
@Hubert Kario: Her milyon endüstriyi tekrar okuyor musunuz? Oldukça makul bir durum - ama yine de bir ağda bir milyondan fazla paket içinde bir kereden çok daha sık tekrar göndermeyi görüyorum. - Piskvor