Soru Hyper-V'de çalışan MySQL veritabanı sunucusunu yedeklemenin en iyi yolu


Bir Windows 2008 R2 VM'de bir üretim MySQL v5.5 veritabanı sunucusu çalıştırıyoruz. Şu anda veritabanının günlük mysqldump'ını yapıyoruz ve sonra bunları destekliyoruz. Yedekleme çözümümüz (Veeam) Hyper-V'yi destekler ve VM'lerin tutarlı bir anlık görüntüsünü oluşturmak için VSS kullanır. Bu iyi bir yedekleme yöntemi mi? Bu en iyi yedekleme yöntemi mi? Bu VM'yi geri yüklemek zorunda kalsaydık, herhangi bir veritabanı bozukluğu yaşayabilir miyiz? Günlük mysqldumps yapmaya devam etmeli ve bunları ayrı ayrı yedeklemeli miyiz? Teşekkürler!


5
2018-05-05 18:30


Menşei


Veeam tutarlı bir dosya düzeyinde yedekleme veya veritabanı yedekleme yapıyor mu? Tutarlı bir yedek elde etmek için anlık görüntüden önce tüm tabloları kilitlemek için veeam'e söylemeniz gerektiğini düşünüyorum. - Jure1873
Aynı soru, sadece birkaç yaşında serverfault.com/questions/206784/... - Bret Fisher


Cevaplar:


Bir yedekleme sadece bir felaket kurtarma çözümü değil, aynı zamanda bir arşiv olabilir.

Felaket kurtarma parçası için, sanal makinelerinizin anlık görüntüleri ile iyi durumdasınız. Ancak, veritabanınızdan yalnızca tek bir tabloyu veya tek bir kaydı kurtarmak istediğinizi veya veritabanında bir kaydın zaman içinde nasıl geliştiğini görmek istediğinizi düşünün. Böyle bir durumda, veritabanlarınızın dökümü ile dolu bir dizinde muhtemelen daha iyi olabilirsiniz.

Bu nedenle, yalnızca anlık görüntülere güvenmemekle kalmayıp, çöplükleri bir yerlerde de tutmayı tavsiye edebilirim.


2
2018-05-05 20:09

Hyper-V, VM'lerin VSS anlık görüntülerini yapar ve bu işletim sistemlerinde tümleştirme hizmetlerinin yüklü olması durumunda, bir anlık görüntü için hazırlanmak üzere dahili işletim sistemini de bilgilendirir. Daha sonra, VM OS, VSS sağlayıcılarına sahip olan tüm uygulamaları diske yıkamak için söyler. quiescing). Öyleyse, havalı bir şey, VSS bildiriminin VM'deki Hyper-V-> VM-> Uygulamaları'ndan aşağıya doğru ilerlemesidir. Kötü olan şey sadece VSS'nin farkında olduğu uygulamalar için yardımcı olmasıdır. VSS, 2003'ten beri Windows Server'da bulunmakta ve Microsoft ürünlerinde yaygın olarak desteklenmektedir, ancak 3. parti içinde çok fazla desteklenmemektedir.

Yani MySQL'in yerel VSS desteği yok gibi görünüyor, ancak üçüncü taraf bir araç var buna göre.

Eğer ben olsaydım, MySQL'i DB ve Log yedeklerini yerel diske (sık sık, belki de Kurtarma Noktası Hedeflerinize bağlı olarak her 15 dakikada bir) yapar ve bu dosyaları yakalamak için Hyper-V anlık görüntülerini yapardım. Bir kurtarma senaryosunda, herhangi bir veri kaybınız varsa bunlardan kurtarabilirsiniz, bunun yerine sadece çevrimiçi (açık dosyalar) MySQL DB'ler ve Günlükler. Benim bir MySQL uzmanı olmadığımı unutmayın :)


3
2018-05-06 02:18