Soru Amazon EC2 terminolojisi - AMI vs EBS vs. Snapshot vs Volume


Amazon EC2'yi dolaştım ve bazı terminolojiler hakkında biraz kafam karıştı. AMI, anlık görüntüler ve hacimler ve bir EBS ile ilgili olarak

Lütfen yanılıyorsam düzeltin veya aşağıdaki ifadelerimde ciddi boşlukları doldurun:

  • Bir AMI (Amazon Machine Image), bir işletim sisteminin ve yapılandırmanın tam bir 'disk' yakalamasıdır. Bir örneği başlattığınızda, onu bir AMI'den başlatırsınız

  • Bir EBS (Elastik Blok Depolama), belirli bir AMI'den önyükleme yaptığınızda yaptığınız değişikliklerin durumunu devam ettirmenin bir yoludur. Aklımda, bu, örneğin, AMI'ye karşı örneğinizin son halindeki bir fark gibidir.

  • Bir enstantane ... iyi, emin değilim. Sadece belirli bir örneğin bir anlık görüntüsü olduğunu varsayabilirim, fakat bunun bir EBS'de depolanan durumdan nasıl farklı olduğu bana açık değil. Bir anlık görüntü, mevcut bir örnekten bir EBS AMI oluşturmanın farkı nedir?

  • Bir birim ... bir AMI / EBS çiftinin yüklü olduğu bir disk alanı mı görünüyor? Bu konuda da emin değilim. Anlık görüntüden bir birim oluşturabileceğinizi ve birimlere ekleyebileceğinizi / çıkarabileceğinizi (ancak AWS Konsolu'ndan) görebilirsiniz. niye ya veya ne zaman Bunu yapardın.


114
2018-05-11 18:30


Menşei
Cevaplar:


Bir AMI, not ettiğiniz gibi, bir makine görüntüsüdür. Bir örnek olarak başlatılabilen bir görüntü olarak saklanan bir sistemin toplam anlık görüntüsüdür. Bir saniye içinde AMI'lere geri döneceğiz.

EBS'ye bakalım. Diğer iki öğeniz bunun alt öğeleridir. EBS sanal bir blok cihazdır. Bunu bir sabit disk olarak düşünebilirsiniz, ancak bir çeşit yazılım sihirbazının bir çeşit depolama aygıtına bağlanması ancak bir örneğe sabit disk gibi görünmesini sağlayan bir yazılım sihiridir.

EBS tüm hizmet için sadece bir isim. EBS'nin içinde, hacim olarak adlandırılan şey var. Bunlar "birim" amazon seni satıyor. Bir birim oluşturursunuz ve size X gigabayt sayısını tahsis eder ve onu çalışan bilgisayarlarınızdan (örnekler) birine takabileceğiniz bir sabit sürücü gibi kullanırsınız. Birimler, bir sonraki konuya götüren, boş veya önceki birimin bir anlık kopyasından oluşturulabilir.

Anlık görüntüler ... iyi ... hacimlerin anlık görüntüleri: tüm verileri de dahil olmak üzere belirli bir anda bir hacmin nasıl göründüğünün tam olarak yakalanması. Bir cildiniz olabilir, örneğinize ekleyebilir, bir şeyler doldurabilir, ardından anlık görüntü alabilir, ancak kullanmaya devam edebilirsiniz. Birim içeriği, bir dosya sistemi olarak kullandığınız sırada değişmeye devam edecek, ancak anlık görüntü, zaman içinde donacaktı. Bu anlık görüntüyü bir taban olarak kullanarak yeni bir birim oluşturabilirsiniz. Yeni birim, anlık görüntüyü çektiğinizde yaptığınız ilk disk gibi görünür. Verilerinizi geri almak için yeni birimi kullanarak yeni birimi kullanmaya başlayabilir veya aynı veriyi ikinci bir makineye ekleyebilirsiniz. Zaman içinde herhangi bir noktada anlık görüntü çekmeye devam edebilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda yeni bir canlı diske (ses seviyesi) kolayca yapılabilen bir freeze frame örnek yedeklemesi gibi.

Dolayısıyla, birimler yeni boş alana veya anlık görüntüye dayanabilir. Anladım? Hacimler herhangi bir örnekden iliştirilebilir ve çıkarılabilir, ancak aynı anda sadece bir örneğe bağlanır, tıpkı sanal bir soyutlama olduğu fiziksel disk gibi.

Şimdi AMI'lere geri dönün. Bunlar çok zor çünkü iki tip var. Bir, kök dosya sisteminin bilgisayara bir sürücü gibi göründüğü, ancak aslında bir yere bellekte oturduğu ve kullanılmakta olduğu anda buharlaştığı bir geçici durum oluşturur. Diğer tür bir EBS destekli örnek olarak adlandırılır. Bu, örnekleriniz yüklendiğinde, kök dosya sistemini yeni bir EBS birimine yükler ve temel olarak EC2 sanal makine teknolojisini EBS teknolojisinin üzerine yerleştirir. Düzenli bir EBS hacmi, EC2'nin yanında bulunan ve takılabilen bir şeydir, ancak EBS destekli bir örnek de bir hatanın kendisidir.

Normal bir AMI, bir makine olarak yüklü olan büyük bir veri yığınıdır. Bir EBS destekli AMI bir EBS birimine yüklenecek, böylece kapatıp gerçek bir diskte olduğu gibi bıraktığınız yerden başlayacaktır.

Şimdi hepsini bir araya getirin. Bir örnek EBS destekli ise, aynı zamanda anlık görüntüyü de çekebilirsiniz. Temel olarak bu, normal bir anlık görüntünün tam olarak bilgisayarınızın kök diskinin donma karesi ... Pratikte, iki şey farklı yapar. Biri örneğinizi kapatır, böylece diskin bir kopyasını bir OFF bilgisayara değil de bir ON bilgisayara bakacak şekilde alırsınız. Bu, önyüklemeyi daha kolay hale getirir :) Böylece bir örneği anlık görüntülediğinizde, kapatır, disk resmini çeker ve sonra tekrar başlar. İkincisi, bu görüntüleri normal bir disk anlık görüntüsü yerine bir AMI olarak kaydeder. Temel olarak, bir cildin önyüklenebilir bir anlık görüntüsüdür.


142
2018-05-11 18:50Harika bilgi için teşekkürler, bence bu benim için bir araya geliyor. Bir takip sorusu: Bir EBS AMI'nin anlık görüntüsünü yapmak ile sağ tıklamak ve 'Create Image (EBS AMI)' yi EC2 web konsolundan seçmek arasındaki fark nedir? Yukarıdaki açıklamanıza bağlı olarak, bunları nasıl kullandığınız dışında aynı oldukları anlaşılıyor. Anlık görüntüden bir birim oluşturabilir ve ardından bu birimi bir AMI'ye ekleyebilirsiniz. EBS AMI görüntüsü sadece ... Bilmiyorum, bir cihaza bağlanma adımını ortadan kaldırır mı? - Matt
Aslında bir AMI'nin enstantane için konsol aracının web konsoluyla aynı şeyi yaptığını düşünüyorum. Tanımlama hatalarınızın nerede eklerle ilgili olduğu. Bir örneği anlık görüntülerseniz, evet kök birimden anlık görüntü oluşturulur, ancak anlık görüntü bir AMI haline gelir. Bir hacme yaptığınız ve bir örneğe eklediğiniz normal bir anlık görüntü. Bir örneğe yaptığınız örneğe ait bir anlık görüntü (birimi bir örneğe eklemezsiniz, örnek oluşturur). bu mantıklı mı? - Caleb
Ne zaman konsolu söylediğimi söylemek istedim web konsolu. Henüz komuta hattı api ile oynamamıştım. Sanırım kafam karıştı, bir örnekte bir EBS AMI oluşturuyorsunuz, ve bir cisimden bir anlık görüntü oluşturuyorsunuz, fakat bu sesin göründüğü gibi görünüyor. olduğu EBS AMI. Ve sonra, yeni bir örnek oluşturmak için, 1) oluşturulmuş bir AMI'den birini başlatabilir veya 2) Anlık görüntüyü bir birime kopyalayabilir ve bu birime eklenmiş bir AMI başlatabilirsiniz, ancak sonuçta sonuç aynıdır. Bu doğru mu? - Matt
"Görünüşe göre" bölümüne kadar iyiydin, o zaman gerçeği eşleştirmeyi bıraktı. Özellikle son kısım (2'niz) saçmadır. AMI'leri hacimlere eklemezsiniz. EBS AMI destekli Hangi Önyüklenebilir özel olarak etiketlenmiş birimler. Hacimler, başka bir şekilde değil, örneklere eklenir. - Caleb
Kök diski dışında bir şey takıyorsunuz. Herhangi bir bilgisayarın parçası olmayan veri kümelerini saklayan çok sayıda disk var. Sistem diski / kök sürücüyü takıyorsanız, EBS AMI oluşturma araçlarını kullanın. Ancak bazen belirli bir sisteme eklenmiş veya olmayabilir bile başka veri kümeleriyle başka birimleriniz var. Kendi zamanın üzerinde fotoğraf çekebilirsin. Anlık görüntüye bir örneğe eklendiğinde otomatik bir anlık görüntü alınır, ancak bir diski çoğaltmak ve başka bir örneğe atmak için bazen kendinizinkini yapmak isteyebilirsiniz. - Caleb


Sanırım basitleştirelim. Varolan bir örnekten bir AMI şablonu oluşturun (örneğin # 1 olsun. Not, bir AMI şablonu oluşturduğunuzda, bir anlık anlık görüntüsünüz de olacak, anlık görüntü bölümünüzün içine bakacaksınız. Yeni örnek oluşturmak istediğinizde, yeni oluşturulmuş olanı seçin. AMI şablonu, daha sonra AMI şablonunun oluşturulduğu anda anlık fotoğrafı seçecektir.

Şimdi, örnek 1'in hacminden anlık görüntüler oluşturuyorsanız, sorun değil. AMI şablonundan yeni örnek oluşturun, daha sonra otomatik olarak oluşturulan birimi ayırın, ardından örnek # 1 birimindeki anlık görüntülerden oluşturulan birimi ekleyin.


8
2018-05-01 17:26

Bir şeyleri özetlemek için:

  • EBS = AWS servisinin kendisi

  • EBS Hacim = EC2'ye ekleyebileceğiniz bir sabit sürücü gibi düşünün örnek

  • Enstantane fotoğraf = Haciminizin zaman içindeki bir kopyası

  • BEN MİYİM = tam örnek kopyası


1
2018-02-04 20:08