Soru “Kesmeler” süreci nedir ve neden CPU'umu çok seviyor?


Intel Core Duo 2GHz'de Windows XP SP3 var. Process Explorer'a göre "Kesmeler" işlemi, sürekli olarak% 30-40 CPU alır. Bu normal mi?


5
2018-06-23 09:26


Menşei
Cevaplar:


Genel anlamda, bir IO aygıtı (örneğin, disk denetleyicisi, ağ kartı, USB denetleyici, vb.) İşlemciden biraz dikkat çekmek istediğinde bir kesinti yaratılır - temelde haykırıyor 'Hey, biraz zaman alabilir miyim? Lütfen!'.

İşlemcinin üzerinde çalışmak için kendi işleri vardır, böylece bir kesinti olduğunda, ne yapmaktan vazgeçmek zorunda kalır ve veriyi taşımak için aygıtın gereklilikleri ile ilgilenir. Bu çok fazla çalışma olmamalı, ancak çok sayıda veri ile uğraşan modern adaptör kartları ile işlemci için saniyede çok fazla kesinti oluşturabilirler. Geleneksel olarak bilgisayarların sadece tek bir işlemciye sahip olması, bu kadar çok işletim sisteminin bu kesme işlemlerini ilk işlemciden daha fazla yaymayacağını düşünmüştü - bu durum hala geçerli, bir ağ kartı en modern multi değerinde bile 'çekirdek 0' taşabilir. İşletim sistemi bu iş yükünü paylaşmayacaksa, kük işlemci.

Bunun üstesinden gelmek için çeşitli yollar vardır, bunlardan biri 'interrupt-coalescence' olarak adlandırılır. Bu, bir grup kesinti grubunu bir araya getirecek ve bunları tek bir işlemciye gönderecek olan bir ağ kartının bir özelliğidir. Gecikme, ancak çok fazla işlemci yükünü kaydedebilir. Bir diğeri 'genel olarak', 'çekirdek 0' dan daha fazla kesintiye uğramakla uğraşma işini paylaşan 'yanal ölçekleme' olarak adlandırılır - 'çekirdek 0' vurgusunun düşürülmesi (ki bu hala çok fazla çekirdek çekiyor) OS, ancak en modern işletim sistemlerinde çalışır.

Kesintilerle fazla ilgisi olmayan, ancak 'TCP boşaltma' adı verilen genel sunucu performansını artıran başka bir serin işlev var - bu, ağ kartının işlemcinin normalde yapacağı bazı işleri yapmasını sağlar. Bu üç fonksiyonun tümü ağ bağdaştırıcısı, BIOS ve işletim sistemi tarafından desteklenmelidir, aksi halde işe yaramıyor - referans olarak bir bakın BU Microsoft'tan belge, daha detaylı olarak açıklıyor.

Umarım bu yardımcı olur.


10
2018-06-23 09:54

G / Ç işlemleri yapıyorsanız disk okuma / yazma, ağ trafiği vb.


0
2018-06-23 09:28MS Messanger, Outlook, Firefox'u bu siteyle birlikte çalıştırıyorum ve başka hiçbir şey kullanmam, disk veya ağ kullanabiliyorum. Ve hatırladım ki bunu daha çok uygulama ile evdeki makinemde gördüm. - Kamarey
Messenger, Outlook ve Firefox genellikle (bununla ne kadar bağlı olduğunuza bağlı olarak), birkaç I / O kesintisi (pratik olarak) üretir. Endişelenmeye gerek yok. Ayrıca eğer localhost üzerinde geliştirme / test yapıyorsanız, bunun da kesintiler üreteceğini unutmayın. - serverhorror


Yüksek kesmeler, diğerlerinin dediği gibi, CPU'nuzun ilgisini çeken bazı donanım parçalarına katılmakla meşgul olduğu anlamına geliyor. Sabit sürücüyü veya ağı kullanırken tamamen normaldir.

Sisteminiz gerçekten boşta ise (bittorrent veya defrag araçları veya çalışan bir şey gibi arka plan programlarının olmadığından emin olun) ve hala yüksekse, bu muhtemelen normal değildir.

Karşılaştırma için, Athlon çift çekirdekli 3.11GHz sistem, Windows 7 işletim sistemi, birkaç firefox penceresi açık, ve diğer birkaç arka plan programı, Process Explorer'da% 1'den daha az CPU'da Interrupts'a sahip. Dosyaları ağda yaklaşık 10MB / s hızında kopyaladığımda,% 10-15 oranında atlar.

Genellikle neden kötü bir sürücü veya kötü bir donanım parçasıdır. Aşağıda, onu daraltmaya çalışabileceğiniz birkaç sorun giderme aracı var:

  • Msconfig dosyasına gidin ve tüm başlangıç ​​programlarını kapatın, ardından yeniden başlatın. Eğer giderse, o zaman onun bir şey kullanan bir arka plan programı
  • Sabit sürücünüz için üreticinin test aracını edinin ve çalıştırın. Arızalı bir sabit sürücü çok yüksek kesintilere neden olur
  • USB aygıtları, DVD sürücüsü, ses ağı ve ekran kartı gibi temel olmayan donanımları çıkarın (aynı zamanda dahili videonuz varsa) ve tek tek sorun olup olmadığını görün
  • Tüm donanımlar için güncellenmiş sürücüleri denetle
  • Anakartınız için BIOS güncellemelerini kontrol edin
  • Memtest'i sistemde çalıştır

Belirli bir donanım parçasına kadar daraltmak isterseniz, başka bir bilgisayarda deneyin ve aynı yüksek kesme kullanımına neden olup olmadığını görün. Öyleyse, sürücü / ürün yazılımı güncellemeleri yardımcı olmazsa, değiştirilmesi gerekir.


0
2018-01-29 16:19