Soru Veri merkezlerinde yansıtılmış sunucular ülke çapında - nasıl?


Veri merkezlerindeki ülke çapındaki yansıtılmış sunucular - milyonlarca kullanıcı aynı anda "google.com" isteklerinin anlık sonuçlarını nasıl alır? Bu soruyu yanlış anlayarak BT röportajımı kaybettim.

Çeşitli metropollerde, bir "diye düşündüm."http://google.com"Talep, coğrafi olarak yakınlardaki birkaç http sunucusunun biri için bir IP adresi döndüren ISS'nin DNS sunucusuna gider ve daha sonra bir sonraki kullanılabilir yerel Google sunucusuna dahili olarak bir şeyler gönderir. Ancak, o zaman nerede olduğunu açıklayamadım. kullanılabilir yerel Google sunucuları aslında önbelleğe alınmış ya da IP adresi aktarımının ayrıntıları ya da herhangi bir yerden el ile bir sunucuyu döndürme işleminden el ile nasıl alabilirler.

Yani şimdi ne okumalıyım ki bu soruyu bir daha ki sefere atabilir miyim?

Ayrıca, tüm bu yansıtılmış veritabanı disklerini senkronize tutmak için 7/24 bu makinelerde ne gibi calemonlar çalışır?


5
2018-01-08 22:16


Menşei


DNS’e bakmayı bırakmalı ve çoklu bağlantılı yönlendirme / BGP’yi okumaya başladım! - Sysadmin Evstar


Cevaplar:


Burada karışıkım. Google ne yapar standarttır anycast.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anycast

Temel olarak kendi internet adresleriniz var, kendi AS'larınızda (sysadmin terimi bilmeli) sonra tüm kümeleri aynı IP aralığını (tüm veri merkezleri) atayın. DNS robin'i döndürecek, ancak bunu belirli bir adrese yönlendirmek için kullanmıyorsunuz .... bunun için bgp anycast duyurularını kullanıyorsunuz. İhtiyacınız olan şey, kendi AS'nizi gerektiren internet gbp seviyesine erişim. Hile, eğer bir DNS "x adresi" yazıyorsa, o zaman DNS anycast kurulumunuz tüm istekleri en yakın veri merkezine yönlendirir.

Bu, bunu bilmek bir nommal sysadmin için standart bilgi değil dedi. Yanlış cevaplarda gördüğünüz gibi, hatta standart bir yaklaşım olan Anycast'in farkında bile değil gibi görünüyor. BGP / internet omurga yönlendirme protokolleri, ağ yöneticilerinin% 99'unun bilmesi gereken bir şey değildir. Bu konuda, soru haksız ya da üst düzey bir pozisyon içindi.

Ayrıca, bu konularda ne deemons çalışır   hepsini tutmak için 7/24 makineleri   yansıtılmış veritabanı diskleri senkronize edildi mi?

Yok. Diskler senkronize edilmez. Bildiğim kadarıyla, Google makineleri, her biri (bir fonksiyonel birimi oluşturan) X makinelerinin kümelerinde çalışır ve kültürciler hiç güncellenmez. Yeni ve güncellenmiş bir görüntü ile düzenli olarak yeniden yüklenirler. Yüklemeler arasında senkronizasyon gerçekleşmez.


6
2018-01-08 23:04Google ayrıca GeoIP DNS kullanıyor. Bu, ülkenin farklı yerlerinden 'google.com' çözümlenerek kolayca görülebilir. Hem Washington Eyaleti'nde hem de evden ve işten, aynı liste, ama Utah'daki bir sunucudan daha kısa ve çok farklı bir liste. Utah sunucu traceroute, WA IP'leri ve UT IP'leri arasında 23 ms'lik bir fark olduğunu gösterir. - sysadmin1138♦


Bu röportaj bir sysadmin pozisyonu için miydi? Eğer öyleyse, sorunun biraz haksız olduğunu düşünüyorum. Bu sorunun tam kapsamını veya içeriğini bilmediğimi ve genel olarak DNS ve yük dengeleme gibi bileşenlerin nasıl çalıştığını bilmeniz gerektiğini bilmekteyim, ancak Google’ın nasıl olduğunu bildiğinizi sanmıyorum (örneğin). Küresel olarak çeşitli ve yüksek erişilebilirlik hizmetleri sunmayı başarır.

Veri merkezlerinde yansıtılmış sunucular ülke çapında mı? Bu bir şey anlamına gelebilir.

Yansıtılması gereken nedir? Bir internet sitesi? Bir Windows etki alanı altyapısı? Bir FTP servisi mi? Vesaire vesaire.


3
2018-01-08 22:50Everest Dağı'na nasıl giderdin? Hiçbir şey adil değil, öyle görünüyor. - Sysadmin Evstar
Aslında bilmelisin. Bu, aynı IP ve googles kontrolünü kendi sunucularından / bgp annoucements üzerinden paylaşan sunucular tarafından yapılır. BGP'yi bilmesi gereken herhangi bir yönetici (senio pozisyonu veya spesifikleştirilmiş) bu hileyi standart bilgi olarak bilmelidir. - TomTom
Benim amacım, sorunun bağlamını ve genişliğini bilmeden, hiçbirimiz doğru bir cevap veremeyiz. BGP, DNS, bir Windows etki alanı, vb. - joeqwerty


Yük dengeleme ve CDN'lere bakmak isteyebilirsiniz.

Farkında olduğum özel bir daemon yok. Bununla birlikte, bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Düzenleme: Yorumunuzu cevaplamak için, DNS buradaki bilet değildir. CDN'leri (içerik dağıtım ağları) ve yük dengeleyicileri ile ilgili, bir dizi kullanılabilir, yansıtılmış ana bilgisayara yönlendirme. Bu ana bilgisayarlar, (Google’ın durumunda olması muhtemel değildir) rsync ve bu türden şeyler de dahil olmak üzere herhangi bir sayıda teknolojiyle yansıtılır.


1
2018-01-08 22:34Üzgünüm, aynalama yok. Neye benzediği BGP'dir. Evet, içeriği yansıtırsınız, ancak bu yönlendirmeyi yapmıyor. - TomTom