Soru HP EVA 4000’de sering seviyesi


EVA4000’imizin disklerinden biri bugün öldü. Bu disk grubu (daha yüksek hacimlerde, 1TiB diskler için sınırsız seviye 1 ve hemen hemen hiç boşluk bırakılmayan tüm birimler vraid5) şu anda "yedek alan" ile yeniden oluşturuluyor ve seviye tespiti / yeniden inşası için en az 15 saat sürecek.

Cuma gününe kadar yeni bir disk alamıyoruz. Yani, soru, tesviye tamamlanmadan önce başka bir disk ölürse ne olur? Verileri kaybeder miyiz? Ve bundan sonra, veri kaybetmeden önce kaç tane adisyon diski öldürebilir? 1 yada 2?

"Her zamanki" RAID'de, yeniden oluşturma yapılırken veri kaybına karşı savunmasız kalırız, ancak bu durumda, korunma için ayrılan alan şudur: iki kere büyük diskin büyüklüğü, dolayısıyla en azından etkide iki yedeke sahip olmanın aynı olması gerekir.

Şimdiden teşekkürler.

Güncelleştirme: Bu soruyla ilgili bazı ilginç konular buldum ama yine de bu soruya cevap veremiyorum, bu yüzden bir ödül başlıyorum.

http://blog.thestoragearchitect.com/2008/10/27/understanding-eva/

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.experts-exchange.com%2FStorage%2FStorage_Technology%2FQ_25548177.html (Google'dan Uzman Değişim sorusu).


5
2017-10-31 18:28


Menşei


Desteğin var, doğru mu? - ewwhite
HP'den değil. Gerekli bütçe kesintileri, HP iş ortağı başına gelen bir desteğe gitti. - Samuel
Bummer ... Burada birkaç EVA uzmanı var. Bunu onların dikkatine sunacağım. - ewwhite


Cevaplar:


Kısa versiyon

Tesviye süreci sonra yeniden inşası. Diziniz dengeleniyorsa, Diskin başarısız olmasından önceki kadar güvendesin.

Uzun versiyon

Bir diski kaybettiğinizde, EVA otomatik olarak alanın herhangi birini kullanmaya çalışır. kullanılan verilerin yedek kopyasını oluşturmak için kalan sağlıklı diskler o diskte olmak. Bir büyük sanal diske sahip bir birim grubunuz varsa Vraid5 paritesi ve tek bir diski kaybettiniz, EVA verileri yeniden üretecek Bu, ilk diskteki boş alandaki başarısız diskte kullanılır. Eğer 2, 3 veya daha fazla disk kullanacağı yeterli alan yok ama Verilerinizin mümkün olan en kısa sürede yedekli kopyası. Ne kadar uzun alır, sana söyleyemem. Ama sen geri döneceksin "sen bir diski kaybedebilirsin ve Verilerinizi kaybetmeyin "çok kısa bir sürede. Yani, tabii ki, eğer diskinizde yeterli boş alan var.

Korumadan bahsetmiştin. Bu terimi bilmiyorum ama umarım öylesindir EVA'nın alacağı alan olan "arıza koruma seviyesi" hakkında konuşmak rezerv tarif ettiğin gibi acil bir durum için. Tek koruma seviyesi, en büyük ikinizin büyüklüğünü rezerve edeceği anlamına gelir diskler ve çift - dört diskin boyutu. EVA bu alanı şu şekilde bildirmeyecek ücretsiz. Yani tek bir koruma seviyeniz varsa ve 16 1TB ile% 95 kullanıyorsunuz diskler, 2TB'ye sahip olacak ve sadece kalanların% 95'ini kullanacaksınız 14TB. Bu 13.3TB ve 2.7TB ücretsizdir. Ve eğer Vraid5'i Hesap, yani 10.64TB kullanılabilir alan ve parite için 2,66TB israf edildi.

EVA, yedek kopyayı olabildiğince az disk yaptığında, seviyelemeyi başlat (Ben kişisel olarak bunu “dengeleme” olarak adlandırmayı tercih ediyorum). Bu süreç, verilerinizi hareket ettirmeyi içerir, böylece tüm diskleriniz biter. Sonunda yaklaşık aynı miktarda veri. Bu süreç çok muazzam uzun süre, özellikle kullanımınız oldukça yüksekse, ancak Şu anda başka bir başarısızlık var.

Komut Görünümü'ne gidin ve ses grubunun durumunu kontrol edin. Diyorsa Seviyelendirme - başarısızlıktan önce olduğu kadar güvenli.

Artık 15 TB ham disk alanınız var ve 13.3 TB kullanıyorsunuz. EVA, tek bir koruma seviyesini korumak istiyor ancak 2TB'yi rezerve edemiyor. (sadece 1.7TB kullanmadınız) bu yüzden muhtemelen talep edilen koruma seviyesi tek, ve gerçek koruma seviyesi Yok. Ayrıca kullanımınızı% 100'ü aştığınızı bildiriyor olabilirsiniz. 13.3TB kullanıyor ve yapmanız gereken tek koruma gereksinimini karşılamak için 13TB altında (15TB toplam - 2TB tek koruma için ayrılmıştır).

Bu hala yine başka bir diski kaybedebileceğin anlamına geliyor, ve hala sahip olacaksın. sağlıklı bir depolama. İkinci bir diski kaybedebilirsin ve Vraid5 olacak Verilerinizi koruyacak artıklık ( performansta bozulma. Ve tabi ki, eğer şansın varsa, hayatta kalabilirsin. Aynı Vraid içinde olmadıkları sürece üçüncü ve dördüncü disk hatası şerit (EVA'nın Vraid5'i 5'ten fazla çizgili RAID5 + 0'a benzer) diskler).

Güncelleştirme: Sorunuzla ilgisi yok, ancak en son FATA sabit yazılımı güncelleştirme "Nadiren ortaya çıkabilecek, kendiliğinden başlatılan resetler için düzeltme" özelliğine sahip "İnan bana, diskin atıldığını görmek güzel değil bir sebepten ötürü bir hacim grubunun.

Güncelleme 2: Tek koruma seviyesi, alan için anlamı olduğu için güncellendi iki diskler.


8
2017-11-05 13:00Tam sayılar 16 disk (şimdi 15), tek koruma seviyesi, vdiskler için kullanılan alanın% 95'idir. Soruyu yayınladığımda dizinin tesviye yaptığını düşünmüştüm, ama aslında yeniden inşa edildikten sonra başladığını düşünüyorum. Teşekkürler. - Samuel
Fireto işaret ettiği gibi, "tek" koruma seviyesi iki diskler. Cevabımı doğruladıktan sonra güncelledim. - chutz


MSA 4400'ümde de benzer bir deneyim yaşadım.% 95 kapasitede çalışmayı sürdürdük, ancak ayda 9 sürücü hatası yaşadık, bu yüzden veri kaybı felaketinin düzensiz kenarına biraz aşinayım.

Verilerinizi kaybetmenizi engelleyebilecek çeşitli düzeylerde boş alanınız var ve hangisinin şu anda bulunduğunuzu söylemek zor. Açık alan büyük bir boşluk. Ayrıca, kullandığınız vraid seviyesi de bir rol oynayacaktır. Ayrıca, bu sürücüyü değiştirdiğinizde bile yeniden yeniden inşa etmek zorunda kalacaksınız.

İzlemeniz gereken ana şey, havuzunuzdaki arıza koruma seviyesidir. İstenen bir seviyeyi (çift gibi) ayarlayabilir ve ardından bunu gerçek seviyeyle (tek veya hiç) karşılaştırabilirsiniz. Tek bir sürücü arızasında çiftten başlamamış olsanız bile (bu kutudan en çok nefret ettiğim şeylerden biri buna izin vermesidir), dizinin parite kullanarak veri kaybetmenizi engelleyebileceği çeşitli yöntemlere sahipsiniz. Vraid veya diğer kara büyü.


4
2017-11-05 12:37İlk günden beri tüm EVA'ları çok kullandım ve genelde mükemmeller. yaklaşmayacak 1TB FATA diskleri, onlarla büyük zorluklar yaşadıktan sonra. 24x365'lik iş için değil, sadece% 30'luk görev döngüsüne göre derecelendirilmişler ve bunları daha fazla çalıştırmaya çalışmak onları öldürüyor. Bu problemin tesviyesi, 24 saatlik bir süreçtir, bu yüzden bir FATA diskinin bir domino etkisi vardır. Bu, diğer diskleri öldüren ve diğer diskleri öldüren, yeniden düzeye getirme denemesi anlamına gelir. Ona göre, bu disklerden kaçınıyorum. - Chopper3
450GB'lık sürücülerimde ayda 9 başarısızlık görüyordum. Sanırım limon aldım. - Basil


HP EVA için:
Seviye 1 = konfigüre edilen en büyük iki sürücünün kapasitesi korunma için ayrılmıştır

Bunun anlamı, disklerinizin 2'sini kaybederseniz, yedeksiz kaldınız ve sadece RAID5 paritesine güvenebilirsiniz. Mevcut durumunuzda, 1 disk daha fazla disk bozulması ve 2 daha fazla veri kaybı olmadan, ancak bozulmuş performansla kaybedebilirsiniz. Kuruluşlarımızda, DAİMA 2 yedek diskleri muhafaza dışında tutuyoruz ve aynı sıcaklıkta tutuluyoruz (bu sayede takmadan önce temperleme gerekmeyecektir).


1
2017-11-06 16:56Haklısın. Tek seviye için alan demektir iki diskler. Cevabımı doğru numarayla güncelledim. - chutz