Soru MySQL, disk G / Ç ve SSD sürücüleri


Tüm işletim sistemini ve MySQL'i çalıştıran 2x yansımalı 1 TB WD Black Caviar diski bulunan bir LAMBA kutumuz var. 8 GB / RAM, 2x dört çekirdekli işlemci.

Disk G / Ç'de gerçekten vergilendirildik ve orada bir çift SSD sürücüsü almayı önerdiğimi düşünüyorum. /var/lib/mysqlve onunla yapılmalı. Biraz araştırma yaptım ve Intel X25-M 160 GB'nın fiyatını beğendim, ancak üretimde SSD'ler ile ilgili çelişen seçenekleri okudum.

~ 70 GB, çoğunlukla MyISAM tablolarıyız (>% 95). Üretimde (8-5) çoğunlukla okuma yapıyoruz, çoğunlukla bir gecede (12:00 - 8:00) yazıyor.

Burada daha önce SSD'lerle ilgili bazı yararlı mesajlar var, ama daha iyi olanların biraz tarihli olduğunu düşünüyorum (en iyisi 2008'de oldu). SSD'lerin orta ölçekli işletmeler için gerçekten hazır olup olmadığı konusunda daha güncel geri bildirim var mı? Değilse, veritabanı sunucumuzu biraz daha iyi nasıl ölçekleyebilirim?


5
2018-04-01 15:20


Menşei
Cevaplar:


Stephen, önce daha derine inmelisin.

  • 32 veya 64GB gibi daha büyük bir şeye RAM yüklediyseniz, veritabanının tüm "sıcak" (sık kullanılan) alt kümesi RAM'e sığar mı?
  • Veritabanınızın doğru dizinlere sahip olduğunu kontrol ettiniz mi, temel bir MySQL performans denetimi yaptınız mı?

Tüketici dişli hakkında: WD diskleriniz gibi tüketici sınıfı donanımları sunucularda kullanmak çok tartışılan bir konudur. Şahsen, bence genel olarak yanlış bir seçim. Ama kesinlikle, Intel X-25M gibi tüketici sınıfı SSD'leri kullanmayın (ana akım için M duruyor). Kurumsal dereceli SSD'ler, tüketicilerin SSD'lerinden radikal olarak farklı dayanıklılık ve dayanıklılık hedefleri yazmaktadır (Daha iyi aşınma tesviye, daha fazla alan aşırı provizyon).

Tipik kurulum: Sizinki gibi bir sunucu için tipik bir disk kurulumu, RAID10'da, uygun bir RAID denetleyicisi kullanarak, tüm yazıcının arabelleğe alınmasını sağlayan bir denetleyici RAM önbelleği ve önbellek için bir pil yedekleme birimi olan 4 adet kurumsal SAS diski olabilir. Bu tür bir dişli tam olarak ucuz değil, ama kanıtlanmış bir seçim.

SSD'lerin avantajları vardır ve RAID 10'daki bir çift geleneksel diskten (özellikle sıcak veri kümesinin RAM'e uymadığı varsayılarak) özellikle büyük ölçüde daha hızlı olabilirler. Percona ekibi blogları hakkında MySQL ile SSD'ler ve gerçek hayat performansı burada.

SSD'lerin orta ölçekli işletmeler için gerçekten hazır olup olmadığı konusunda daha güncel bir geri bildirim var mı?

Onlar IMHO sadece kurumsal sınıf SSD'ler ve tercihen hataların düzeltilmesi için bir süredir üretimde olan bir dizi SSD'dir. Şu anda iyi seçenekler, Intel X25-E (Extreme) serisi ve 4-6 ayda (daha olgun olduklarında) Kurumsal özellik seti ile Sandforce 25xx serisi sürücüler.

Değilse, db sunucumuzu biraz daha iyi nasıl ölçekleyebilirim?

Belki de bunu zaten yaptınız, fakat değilse: ilk önerim bir MySQL veritabanı yöneticisi bulmak ve sisteminizin performans denetimini yaptırmak olacaktır. Daha fazla disk-I / O eklemenin sizin durumunuz için uygun maliyetli bir çözüm olmadığını çok iyi anlayabilirsiniz.


10
2018-04-01 15:52Bir performans denetimi yapmak için bir SSD veya 2 MySQL veritabanı yöneticisini işe almak daha ucuz değil mi? - Petah


Bu tam sürücülerin baskın dizilerini, neredeyse bir yıldır 160GB intel G2'leri çalıştırıyorum. Şu anda saniyede yaklaşık 3500 sorgu yapan 12 sunucudan oluşan bir küme, ancak çok fazla boş kapasite ile 6 sunucuda buldum ve her şey yolunda gitti. Eğer araştırmayı ve matematiği yaparsanız, temelde "onları beş yıl veya daha uzun bir süre kullanmayın" diye kaynatır. Bu benim için yuvarlanıp başka bir yıl içinde değiştirmeyi planlıyorum. Kurtardıkları donanım ve geliştirici zamanının çılgın miktarı göz önüne alındığında, her çeyrekte bunların yerini alabilir ve yine de buna değecektir.


4
2018-04-01 18:23Gerçek dünya dağıtım hikayeleri için +1 - Daniel Lawson
"Donanım ve geliştirici zamanı için +1" kaydedildi. Ancak, saygılı bir şekilde, "... matematiğin ... 5 yıl boyunca kullanması" nın sunucuların zirvesinde olduğu anlamına gelir. 5 yıldan fazla dayanıklılık genellikle masaüstü iş yükleri, ancak çok kullanıcılı sunucu iş yükü Bu sunucu alışılmadık derecede yazmazsa ve / veya çok fazla yedek kapasite verilmediyse yüksek ses çıkarır: anandtech.com/show/4159/... - Jesper Mortensen
emin olun, bağlantılarınızdaki numaraları alın. 25nm için 7GB / günde 108 K güne geliyor. Yani 10x ve ben 70GB / gün (db sadece yaklaşık 150GB ve bu büyümeye 5 yıl sürdü) yazıyorum rakam izin verir. Sonra sırayla 10.800 güne baktığım anlamına geliyor. Ne cehennem, sadece safteylerin hatırı sayılır bir büyüklük sırasını ve 1080 günü söyleyin. Bu iki hafta 3 yıl utangaç. Bu yüzden 2 için planladım. Artı, bu bağlantı gibi, sadece tükendiklerinde, sadece veri kaybetmediklerinde sadece okumaya gitmeleri gerekiyor. - cagenut


Ciddi bir şey için FusionIO ve STEC'in sattığı kurumsal sınıf SSD'lere gitmelisiniz. Bakımın ne zaman yapılacağına (TRIM vb.) Dair verileri vardır ve bir şeyler ters giderse destek sağlarlar. HBA'lar tarafından tutulan STEC SSD'leri bile gördüm. Benim düşüncem şu ki buradaki asıl sorun, çoğu tedarikçinin SSD'leri flaş olarak değil, bir blok cihaz olarak ve denetleyici yazılımları disketleri ve disk bellenim arabirimini nasıl kullanacaklarını gerçekten bilmediğidir. Sadece deneyim anlatacak. Yedeklemeler ve RAID ile ilgili olağan şey SSD'ler için de geçerlidir.

Ama MyISAM'i bir depolama alanı olarak kullandığınızdan beri, güvenilirlik ve tutarlılık birincil endişeniz olmayabilir, bu yüzden sadece satın alın ve ne olduğunu görün.


0
2018-04-01 15:39

Özellikle SSD'nin I / O yetenekleri için ayarlanmış olan Percona MySQL'e geçmeyi düşünün. Sadece SSD sürücülere geçmek bazı gelişmeler sağlayacaktır ancak MySQL SSD'lerin özelliklerinden tam olarak yararlanamamaktadır. http://www.percona.com/software/percona-server/for-ssd/

Adresindeki referans istatistiklerini görün http://www.percona.com/docs/wiki/benchmark:ssd:start


0
2018-04-01 17:57