Soru Korkunç chown [çoğalt] sonra CentOS'ta varsayılan sahipliğini geri yükleme


Olası Kopyalama:
Tüm dosya sistemi üzerinden ayarlanmış kötü izinlerden RHEL 4.3 sunucusunu nasıl kurtarırım? 

Bir yanlışlıkla chown -R kullanıcısı: group / *? Sonra bir CentOS dosya sisteminin varsayılan sahipliğini geri yüklemek için herhangi bir yolu var mı?

Gitmeden ve yeniden yüklemeden önce, belki biraz zaman kazanacağımı düşündüm. Ben yeni bir dev makine (şükür prod) kurma ve çok hızlı yazdım veya cevapsızdır. anahtar ya da bir şey. Yakaladığı anda iptal etmeye çalıştım ama tüm / bin / boot / dev vb. Önceden değiştirilmişti.

Umut var mı, yoksa sadece bir tamir makinesi değil mi?


5
2018-05-14 15:38


Menşei


Bu bir demet, gerçekten rahatsız edici :-) sorulmuştur - Kyle Brandt♦
Umarım üretim makinelerinizin iyi yedekleri vardır. Yani böyle bir şey olursa, yapmanız gereken tek şey geri yüklemektir. - Zoredache


Cevaplar:


"Sadece yeniden yüklemek ve mutlu olmak bir üretim makinesi değildi?"

Evet.


7
2018-05-14 15:50

rpm -a --setugids

8
2018-05-14 20:54Bunu kullandım, bir çekicilik gibi çalıştım, ama bazı özel klasörler değişmedi, onlara el ile dikkat etmeliydim. - zero.zero.seven


Bu makinenin tam bir kopyasına sahipseniz, diğer makine modelini kullanarak izinleri geri yüklemek mümkündür. Gibi bir şey:

server1:# find / /usr /home -xdev | xargs getfacl -P > /tmp/permissions_from_server1

server2:# setfacl --restore=/tmp/permissions_from_server1

YMMV, işte başlangıç ​​noktası.


2
2018-05-14 20:47

Yeniden yükleme, sonuçta daha kolay ve alacağım yoldur. Bu bir üretim sunucusuysa ve yedeklemeniz yoksa, ilk göreviniz root ayrıcalıklarını /bin/su ve /usr/bin/sudo artık çalışmayabilir.

Kök olarak yerel olarak oturum açın, bu ikili öğelerin sahipliğini sıfırlayın ve çalışmayan kitaplıklar gibi, hemen kırptığınız hatalar üzerinde çalışmaya başlayın.

Benzer bir makineden, bir kabuk / Perl / Python betiğine sahip çeşitli sistem dizinlerindeki dosyaların bir listesini oluşturabilir ve daha sonra dosyaları ilgili dosyalara vermek için etkilenen sistemde betiği tersine çalıştırabilirsiniz.

Dünyanın sonu değil, oldukça yakın olmasına rağmen ve serseride büyük bir acı.


1
2018-05-14 19:20