Soru Linux: Tüm mesajları birincil konsola * ve * ikincil konsola (monitör / KVM) yazdırır mısınız?


Çeşitli Supermicro ve diğer whitebox sunucularına Linux (Red Hat tabanlı, CentOS, SL, sürüm 5 ve 6) çalıştırıyorum. Bazılarında IPMI var, bazıları yok.

Bu sistemlerden bazıları bir Klavye / monitör (KVM) konsol anahtarına eklenmiştir. Diğer sistemler uzak bir seri konsola bağlanır. Ve daha yeni sunucular IPMI'ya bağlanır ve KVM-over-LAN Konsol Yeniden Yönlendirme veya Seri Over LAN (SOL) yoluyla kullanılabilir.

Tüm bu yöntemlerle, tüm seri konsollarda ve KVM ekranlarında tutarlı çıktı görmek isteriz. Örneğin, sistemle başlangıçtan kapanmaya kadar etkileşim kurma yeteneğini istiyoruz ve tüm önyükleme sırasını görmek istiyoruz. Bu, yazdırılan ve aşağıdakilerle etkileşimde bulunan iletileri görmeyi içerir:

 1. BIOS (Bu, birçok modern BIOS'ta BIOS konsolu yönlendirmesiyle ele alınır ve İşletim Sisteminden bağımsızdır)
 2. Bootloader (bu durumda Grub 0.97)
 3. Çekirdek tarafından basılan mesajlara bakın
 4. Tarafından basılan mesajlara bakın fsck, uzun süre boyunca fsckbüyük dosya sistemlerinden. Seri konsollu bir sistemde, bazen fsck Sysadmin'in bir şifre yazmasını beklemek için hiçbir şey yapmıyor. Ancak, sysadmin, seri konsolda oturum açmayı hatırlamadıkça bu şifre sorgusunu göremeyebilir.
 5. Başlangıç ​​oturumu sırasında programların yazdırdığı mesajları görün
  • (Örneğin. Starting sshd: [ FAILED ] typo in sshd_config on line 171)
 6. login: sor ve sisteme giriş yapmama izin ver.

Birkaç yöntem denedim, ama ne koyduğum önemli değil. grub.confBazı mesajlar monitöre veya seri konsola yazdırılır, ancak her ikisi de değil.

Tüm mesajları bağlı monitöre yazdırmak için bootloader, Linux çekirdeği, işletim sistemi vb. ve çok seri konsol?


6
2017-09-02 22:11


Menşei
Cevaplar:


Birkaç yöntem denedim, ama ne koyduğum önemli değil.   grub.conf, bazı mesajlar monitöre veya   Seri konsol, ama her ikisi de değil.

Teorik olarak çoklu kullanabilirsiniz console= içindeki seçenekler grub.conf Mümkün olduğunda, tüm çekirdeğe Linux çekirdeği çıktısını yapmak, böyle bir şey:

title CentOS (2.6.18-194.el5)
  root (hd0,0)
  kernel /vmlinuz-2.6.18-194.el5 ro root=LABEL=/ rhgb console=tty0 console=ttyS0,9600n8 
  initrd /initrd-2.6.18-194.el5.img

Ama aslında, göre Seri Konsol NASILinit ve syslog gelen mesajlar sadece son listelenen konsol cihazında görünür.


4
2017-09-03 02:11Birden çok konsol hakkındaki ipucu için +1. Grub.conf'daki çekirdek çizgisine bakarsak, ile biter console=ttyS0,115200n8r console=tty0. As I understand it, this will send kernel console messages to the screen (tty0). In addition, Upstart (and systemd?) will automatically assign the 'primary console' (e.g. the giriş: "istemi ve ötesi" olan konsolagrubundaki komut satırındaki son konsol" - Stefan Lasiewski
Quanta (ve diğerleri) 'Son listelenen konsol aygıtı' ile ilgili bu kuralın nerede olduğu konusunda bir fikrin var mı? Bunu daha iyi anlamak isterim. - Stefan Lasiewski