Soru systemd-journald Hiç başlamıyor


Silindikten sonra /var/log/journal Kaza sonucu, sonuçlardan kurtaramam. systemd-journald Her başlatmaya başladığımda tekrar tekrar başarısız oluyor. koştuğumda:

$ journalctl --verify
PASS: /run/log/journal/system.journal

bunu çözmek için bana bir adım daha yaklaştırmıyor çünkü /run/log/journal/system.journal koştuğumda oluşturuldu /usr/lib/systemd/systemd-journald doğrudan, hangi kendi kendine çıkışları

$ /usr/lib/systemd/systemd-journald
Failed to open runtime journal: Invalid argument

Şimdiden denediğim şeyler:

  1. temizlik /var/log/journal and/ / Log / journal` çalıştırın.
  2. kopyalama /var/log/journal başka bir makineden her iki yola da journalctl --verify kontrol etmek için ve bir kez daha --file bayrağı.
  3. Depolama ayarını değiştirme /etc/systemd/journald.conf için Storage=volatile sadece devre dışı bırakmak için /var/log/journald.
  4. Rebooting.

6
2017-08-29 20:01


Menşei
Cevaplar:


Ana makine adını yeniden adlandırdıktan sonra, silme ve yeniden oluşturma /etc/machine-id koşarak systemd-machine-id-setup Bunları uygulamak için yeniden başlatma, systemd-journald hayata geri döndü!


4
2017-08-30 17:33Sildim ve yeniden oluşturdum /etc/machine-id ve sonra koştu systemd-tmpfiles --create --prefix /var/log/journal yeniden başlatmadan ve çalıştı. - Federico
Dergi servisimin ortasında, yolun ortasında yeni bir satır olduğu için aynı şekilde başarısız oldu. /etc/machine-id dosya. Dunno oraya nasıl geldi! Dosyayı kaldırılıyor, çalışıyor systemd-machine-id-setup sonra systemctl start systemd-journald.service onu düzeltti. Yeniden başlatma gerekli değil. - markshep


Silmeyi dene /var/log/journal Önceki geri yükleme denemelerinden herhangi bir kalıntı olması durumunda. Sonra ayarlandı Storage=persistent içinde /etc/systemd/journald.conf ve yeniden başlat.

Normalde systemd yeniden oluşturmalı /var/log/journal yeniden başlatma sırasında.

Eğer bu işe yarıyorsa

mkdir -p /var/log/journal
systemd-tmpfiles --create --prefix /var/log/journal

1
2017-08-29 21:39

Deneyin: systemctl stop systemd-journald && strace systemctl start systemd-journald

Bu akış olmalı çok Süreç devam ederken neler olduğu hakkında ayrıntılı bilgi. Son satırlar, neden başarısız olmaya devam ettiğine dair bir ipucu verebilir.


-1
2017-08-29 21:33Sonra strace sadece sistemctl izler, gerçek sistemd değil. Ana daemon ile iletişim kurmak için IPC'yi kullanır. - Top Sekret