Soru Kimlik doğrulama ve yetkilendirme arasındaki fark nedir?


Bir acemiden temel soru:

Arasındaki fark nedir kimlik doğrulama ve yetki?


127
2017-08-21 10:42


Menşei
Cevaplar:


  • Doğrulama kim olduğunuzu doğrulama sürecidir. Bir kullanıcı adı ve şifre ile bir PC'ye giriş yaptığınızda, kimlik doğrulaması yapıyorsunuz.

  • yetki bir şeye erişiminizin olduğunu doğrulama işlemidir. Bir kaynağa erişim (ör., Bir sabit diskteki dizin) kazanarak, üzerinde yapılandırılan izinler erişim izni verdiğinden izin alır.


188
2017-08-21 10:48Yetkilendirmeyi daha fazla açıklamak için, okuyun en.wikipedia.org/wiki/AAA_protocol#Authorization CS'nin çoğu, Temel olarak Erişim Denetimi anlamına gelen AAA Yetkilendirme tanımını kullanır. - chankster


Kimlik doğrulaması, birinin kim olduğuyla ilgilidir.

Yetkilendirme yapmasına izin verilen şeylerle ilgilidir.


67
2017-08-21 10:49basit ve alçakgönüllü :) - Habeeb Perwad
gayet basit! - Adly


Kimlik Doğrulama: Şirket çalışanıyım. İşte kimlik rozetim.

Yetkilendirme: Şirketin bir çalışanı olarak, binaya giriş izni aldım.


19
2017-08-25 22:57

Doğrulama Bir kim ya da bir şeyin, aslında, kim ya da ne beyan edildiği gibi bir şey olup olmadığının belirlenmesi sürecidir. Özel ve genel bilgisayar ağlarında (Internet dahil), kimlik doğrulama genellikle oturum açma şifreleri kullanılarak yapılır.
yetki Genel olarak bilgi güvenliği ve bilgisayar güvenliği ile ilgili kaynaklara erişim haklarının belirlenmesi ve özellikle de kontrole erişim işlevidir.
Daha fazla bilgi için lütfen bkz. wikipedia 


5
2017-08-25 23:25

Doğrulama

Kimlik doğrulama, kim olduğunuzu onaylar. Örneğin, ssh istemcisini kullanarak Unix sunucunuza giriş yapabilir veya POP3 ve SMTP e-posta istemcisini kullanarak sunucuya erişebilirsiniz. Tipik olarak, PAM (Geçmeli Kimlik Doğrulama Modülleri), alt düzey kimlik doğrulama şemaları olarak, altta yatan kimlik doğrulama şemasından bağımsız olarak kimlik doğrulamaya dayanan programlara izin veren yüksek düzeyli bir uygulama programlama arabiriminde (API) kullanılır.

yetki

Yetkilendirme yapmak için neye izin verildiğini onaylama işlemidir. Örneğin, Unx sunucunuza ssh istemcisi üzerinden giriş yapmanıza izin verilir, ancak tarayıcınıza / veri2'ye veya diğer dosya sistemlerine izin verilmez. Yetkilendirme başarılı olduktan sonra yetkilendirme gerçekleşir. Yetkilendirme, dosya sistemi düzeyinde kontrol edilebilir veya uygulama seviyesi chroot gibi çeşitli yapılandırma seçeneklerini kullanabilir. Normal olarak, bağlantı girişimi, sistem tarafından iyi bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme olmalıdır. Bağlantı girişimlerinin neden iki faktörün yardımıyla kabul edildiğini veya reddedildiğini kolayca öğrenebilirsiniz.


3
2017-07-20 12:52