Soru Kapasite planlamamda bana yardımcı olabilir misiniz?


Bu bir kurallı soru hakkında kapasite planlaması

İlgili:

Kapasite planlaması ile ilgili bir sorum var. Sunucu Hatası topluluğu şunları yapabilir:


 • Ne tür bir sunucuya ihtiyacım var bir miktar kullanıcıların
 • Bir sunucu ile kaç kullanıcı olabilir? bazı özellikler sap?
 • İrade bazı sunucu yapılandırması yeterince hızlı ol kullanım durumum?
 • Sosyal paylaşım sitesi yapıyorum: ne tür bir donanıma ihtiyacım var?
 • Ne kadar bant genişliği ihtiyacım var bazı proje?
 • Ne kadar bant genişliği olacak? bir miktar kullanıcı kullanımı bazı uygulama?

131
2018-04-30 19:20


Menşei
Cevaplar:


Sunucu Hatası topluluğu genellikle kapasite planlamasında size yardımcı olamaz - sunabileceğimiz en iyi cevap "Üretimde kullanacağınız şeye benzeyen donanımlarda kodunuzu kıyaslayın, herhangi bir darboğazı tespit edin, sonra mevcut donanımınızın ne kadar iş yükünün işleyebileceğini belirleyin ve / veya hedef iş yükünüzün üstesinden gelmek için gereken ne kadar donanım beygir gücü".


Kapasite planlamasında, bir Soru-Cevap sitesinde yeterli bir şekilde değerlendiremeyeceğimiz bir dizi faktör vardır:

 • Belirli kodunuzun / yazılımınızın gereksinimleri
 • Dış kaynaklar (veritabanları, diğer yazılım / siteler / sunucular)
 • İşyeriniz (zirve, ortalama, kuyruk)
 • Performansın işletme değeri (maliyet / fayda analizi)
 • Kullanıcılarınızın performans beklentileri
 • Sahip olabileceğiniz hizmet seviyesi sözleşmeleri / sözleşme yükümlülükleri

Bu faktörler ve diğerleri hakkında doğru bir analiz yapmak, basit bir soru-cevap sitesinin kapsamı dışındadır: Çevreniz ve gereksinimleriniz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekir, bunlar sadece ekibinizin (ya da yeterince telafi edilen bir danışmanın) verimli bir şekilde toplanabilmesini sağlar.


Bazı Kapasite Planlama Aksiyomları

 1. RAM ucuz
  Uygulamanızın çok fazla RAM kullanmasını bekliyorsanız, alabileceğiniz / doldurabileceğiniz kadar RAM koymalısınız.
 2. Disk ucuz
  Çok fazla disk kullanmayı düşünüyorsanız büyük diskler satın almalısınız - bunlardan birkaçı.
  SAN / NAS depolaması daha ucuzdur ve daha sonra maliyetli yükseltmeleri önlemek için genellikle küçükten ziyade büyüktür.
 3. İş yükleri zamanla büyür
  Kaynak ihtiyaçlarınızın artacağını varsayalım.
  Artışın simetrik olmayabileceğini unutmayın (CPU ve RAM diskten daha hızlı yükselebilir) ve doğrusal olmayabilir.
 4. Elektrik pahalı
  RAM ve diskler fiyatta önemli ölçüde azalmış olsa da, elektrik maliyeti sürekli artmıştır. Tüm bu ekstra diskler ve RAM, CPU gücünden bahsetmeyecek, elektrik faturanızı (veya tedarikçinize ödediğiniz faturayı) artıracaktır. Buna göre planlayın.

95
2018-01-17 15:46Bunu tamamen düşürmeli ve parçalara göre entegrasyonu kullanmalısınız! - Gilles
+1. Ve RAM, # 1 aksiyomunda önerdiğiniz gibi, büyük faydaları olan şeylerden biridir. Örneğin, önbelleğe alma işleminden daha iyi yararlanabilme yeteneğinizi artırır, bu da daha az veri tabanı sorgulaması yapmanızı sağlar ve bu da disk ve CPU üzerindeki yükü hafifletir. Sunucuları ve minimum miktarda RAM ile hızlı bir CPU sunan sağlayıcılar tarafından sık sık hayal kırıklığına uğruyorum. - Steve Wortham
Buna ekleyeceğim: Disk kapasite ucuz. Disk performans pahalı olur. Özellikle 10 yıldan fazla disk büyüklüğünde bir büyüme göreceğimiz gibi, ancak fizik yasaları değişmedi. Kullandığım kural (bugün itibariyle; Haziran 2014) en iyi performans için: SATA üzerindeki iş mili başına 75 IOP, FC üzerindeki iş mili başına 200 IOP ve SSD başına 1500 IOP. Büyük SATA diskleri gigabayt oranları başına gerçekten çok zayıf IO verir. - Sobrique


Sanal Makine Sayımı Planlama

Tek bir ana makinede kaç tane VM planlamanız gerektiğine karar verdiğinizde, aslında gerçekten iyi bir kural yoktur. Aslında, sadece bir tane var ve bu sadece iyi bir şey:

Sanal Makine sayıları genellikle olmadıkça RAM tarafından sınırlandırılır.

Bu çok yararlı değil. Bu VM'ler düşük CPU uygulamaları çalıştırıyorsa, sınırlayıcınız RAM'e dayanacaktır. Her bir VM platformunun RAM aboneliği için kendi yetenekleri vardır, bu nedenle TOTAL_RAM / Per-VM-RAM = MachineCount kadar kolay değildir, ancak bu sayı iyi bir planlama öğesidir.

Peki ya VM'leriniz düşük CPU'lu paket askılama dışında bir şeyler yapıyorsa?


Sanal makine sayıları, ana makineye sunulan yedi ayrı kaynak tarafından sınırlandırılır:

 • Hiper VMware, Xen, HyperV, KVM, her neyse. Her birinin kendi sayma etkisi olan özellikleri vardır. Bazıları bellek sayfası tekilleştirme işleminde çok iyi, diğerleri çok fazla değil. Bazıları CPU kapasitesinin aşırı abonelik yapmasına izin vermez, bazıları.
 • CPU Çekirdek Hızı Bu, bir VM'nin çalışabileceği maksimum tek iş parçacıklı performansı sınırlar. 1.8 GHz'lik bir CPU'nun 36 çekirdeği bir sunucuda 64.8 GHz CPU olabilir, ancak hiçbir iş parçacığı 1.8 GHz'den daha hızlı çalışamaz.
 • CPU Çekirdek Sayımı Bu, çekirdek hızıyla, yaşayabileceğiniz maksimum CPU performansının tavanını tanımlar.
 • Sistem RAM'i Yukarıda açıklandığı gibi, bu, çalıştırabileceğiniz VM sayısını sınırlar. Bazı hiper yöneticiler, bellek sayfası tekilleştirme gibi şeylerden ötekilerden daha iyidir, bu nedenle 100 aynı VM kullanıyorsanız, 100'den fazla farklı VM'yi çalıştırıyorsanız, bu gibi bir çoğaltma sistemlerinde bunlardan daha fazlasını toplayabilirsiniz.
 • Disk Boyutu Her işletim sistemi görüntüsü belli bir miktar alan alır. Hepsini depolamak için yeterli alana ihtiyacınız var. Bu nedenle, disk boyutu kaç sanal makineye ev sahipliği yapabileceğinize ilişkin bir üst sınır koyar.
 • G / Ç Bant Genişliği VM'lerin altında yatan disk, saniyede kaç I / O'ya kadar işlem yapabileceği hakkında bir maksimum değere sahiptir. Çok fazla fırlatırsanız, sistemler G / Ç işleminin tamamlanmasını beklerken batar. Bu, kaç G / Ç tüketen VM'lerin çalışabileceğine ilişkin bir üst sınır koyar.
 • Şebeke bant genişliği Ağ kullanan VM'ler için, mevcut ağ bant genişliği, söz konusu VM'lerin belirli bir sunucuda kaç adet çalıştırabileceğinize bir tavan koyacaktır.

Tüm bunlar sizin üzerinde gezdiğiniz şey olabilir, hepsi VM'leriniz ile yaptığınız şeye bağlıdır. Hatırlanması gereken bazı şeyler:

 • Genel bir sistem diye bir şey yoktur.
 • Genel bir web sunucusu gibi bir şey yokturUygulama kodu zorlukla hareket eden iğne ile çalışabileceğinden CDNstil dönüştürme, video kod dönüştürme gibi büyük derin çatlak şeyler.
 • Genel veritabanı sunucusu diye bir şey yoktur.. Bunlar sadece oturum durumu izleme için kullanılan küçük sistemlerden çok büyüklere kadar koşabilir.

Bir ana sisteme kaç tane VM'lerin yerleştirebileceğini anlamak için, sisteminizin nasıl çalıştığını ve ne kadar iyi çalışması gerektiğini bilmek zorundasınız. Bunu öğrendikten sonra, saymayı planlayabilirsiniz. Ve daha da iyisi, host sistemlerinizi yapmak için ne kadar becerikli olmanız gerektiğini anlayın!


43
2018-02-06 20:32her şeyden önce, vm tabanlı sistemleri, bağlı olmayan vm'leri olan iki ayrı fiziksel sunucu üzerinde kullanın. Bu, tüm sistem kaybı olmadan donanım hatası sağlar. vm'ler veri kaybı olmadan aynı sunucular arasında hareket edebilir. Sadece oturumlar kaybolur, sonra yeniden inşa edilir. kişisel olarak, bu hizmetleri sunan bir hosting şirketine (google veya amazon) outsource olacaktır. Pahalılar ama kendi başınıza koşmaktan çok daha azlar. - Random-IT
En sık VM uygulamalarında gördüğüm şey, disk G / Ç'sidir. Çoğu kişi disk alanını, CPU hızını ve belleği anlar. Bu disk performansını unutuyorlar. - Dan Pritts


Doğru soruyu sorduğundan emin ol.

 • Bilgisayarlar ucuz
 • Gelecek ihtiyaçların tahmin edilmesi çok zor
 • Önceden ne satın alınacağını değil, nasıl ölçekleneceğini planlayın

İhtiyacınız olanı bilmiyorsanız, bunun çok fazla gerek olmadığını ima eder. Sıcak bir web siteniz varsa, muhtemelen uygulamanızın ne kadar ram, disk, io, ağ vb. Olduğunu bilen bir operasyon ekibiniz de var. Rüya aşamasındaysanız, masaüstünüzle başlayıp yolunuza devam etmelisiniz.

İşler büyüdükçe nasıl ölçekleneceğiniz konusunda biraz fikriniz olduğundan emin olun. Yük dengeleyicisinin arkasında daha fazla sunucu ekleyebilir misiniz? Redis sunucusunu parçalayabilir misin?

Ayrıca kendi veri merkezinize sahip olmak berbat. Bir veri merkezi (sadece bir bilgisayar olsa bile) asıl amacınızdan bir sapmadır. Sadece bir bilgisayar satın alamazsın, açıp gidemezsin. Klima, hava filtreleme, güvenilir güç, güvenilir internet, yedekler, yedek parçalar, büyümek için fiziksel oda, büyümeye yönelik güç kapasitesi, takılmayan güç kabloları ve bir zillion diğer baş ağrısına ihtiyacınız var.


5