Soru VCenter bir VM mi olmalı? / Harici donanım olabilir mi?


+150 VM çalıştıran 6 ESX sunucumuz var. Şu anda VCenter sunucumuz bu VM'lerden biridir. Geçen gün, bu sunuculardan iki tanesini alan DC'deki (yaramaz bir UPS'in neden olduğu) bir donanım hatası yaşadık. İlk çıkardığı sunucu birincil VCenter sunucumuzu çalıştırıyordu, ikincisi HA / Heartbeat VCenter sunucumuzu çalıştırıyordu, bu yüzden bizim ev sahiplerimizin hiçbiri, 4 başarısız çalışanımızdan iki başarısız sunucumuzu taşıdı ve VM yönetimimizin çoğunu kaybettik. VSphere kullanın). Bu çok talihsiz bir durumdur ve umarız çok sık olmamalıydı, ama merak ettim ki, birincil VCenter sunucumuzu sadece VCenter'a ayrılmış farklı bir veri merkezindeki * / yedek blokta ayrı bir kutuda çalıştırmak iyi bir fikirdir. yedekleme bir VM mi? Bu mümkün mü? (Tek sahip olduğumuz sanal cihazdır, ancak eğer mevcutsa izini bulmak çok zor olmazdı).

* Söylemekten utanıyorum, tüm VMWare sunucularımızı tek bir DC'de çalıştırıyoruz. SAN'ı ikinci bir DC'ye yansıtıyoruz ancak orada hiç sunucumuz yok. Onlar sadece geliştirme / kritik olmayan sunuculardır fakat insanlar hala aşağıdaysa bağırırlar.


6
2018-02-07 22:06


Menşei
Cevaplar:


Neden olmasın diye bir sebep yok. VMware'in sizi vCenter'ı fiziksel veya sanallaştırılmış donanım üzerinde çalıştırması için yönlendirdiğini fark etmiyorum, bunun her ikisinde de desteklendiğine inanıyorum.

Karşılaşmaya çalıştığınız hata türlerine bağlı olarak, yedek / bekleme durumlarınızı birincil / canlı örneklerden mümkün olduğunca ayırmak genellikle iyi bir fikirdir. Ayrı ağlar, kabinler, güç kaynakları ve hatta binalar, şehirler ve ülkeler iyi fikirlerdir - sadece farklı miktarlardadırlar ve kendilerine özgü zorluklarla birlikte gelirler.

Bu özel durumda, tasarladığınız / muhasebeleştirmediğiniz veya bilerek tasarım yapmamaya karar verdiğiniz o kesintilerden birine sahip olduğunuz anlaşılıyor. Yönetim sunucularınızı ESXi ana bilgisayarları ile aynı güç kaynağına, aynı güç kaynaklarına, ağlara vb. Sahip bir yere koymak, her şeyi tek bir olayla aynı riski taşır.

Bir seçeneğiniz var - ya da herhangi bir şeyi değiştirmemeyi seçebilir ve bu tip bir olaydan kaynaklanan kesintilerle tekrar yaşayabilir ya da hafifletmek için biraz para harcamayı tercih edemezsiniz. Ya geçerli bir yaklaşımdır, kesintilerinde ne kadar maliyete mal olacağına ve ne kadar değişeceğine ne kadar mal olacağını gösterir.


7
2018-02-07 22:27+1 - olsa da, Bir keresinde vSphere kurulumumu gerçekten kaybettim çünkü sanallaştırıldı (endişelenme, geri aldım) - Mark Henderson♦
DC'nin onları çağırdığı gibi ayrı bir "yedek blok" a sahibiz, kendi gücümüzle çalıştırabiliriz. Farklı bir LAN üzerindedir, ancak birinden diğerine geçebiliriz, (biraz) artan gecikmenin VCenter'ın işini yapması için herhangi bir etkisi olur mu? Yarın biraz daha araştırma yapacağım, eğer VMWare önceden var olan bir RHEL sunucusuna kurulabilecek bir paket sağlasaydı, bu çok yardımcı olurdu, ama şüphem var. - Smudge
@MarkHenderson Ugh, en azından fiziki kutularla korkunç sesler duyuyorsa, tüm bunlar başarısız olursa, önlerine gidip durabilir ve onları biraz - Smudge
Gecikmeli olarak yüzlerce milisaniye eklemediğiniz sürece, büyük bir performans farkı olmamalıdır. - growse


Ben çıplak metal kurulum veya sanallaştırılmış bir fark yarattığına inanmıyorum. Mevcut Yüksek Kullanılabilirlik ayarıyla gördüğüm tek sınırlama, düğümler arasında 10 ms'den daha az olmasıdır. Bizim için bu, bizi tek bir veri merkezine sınırlıyor - 10 ms erişim için yeterince yakın başka veri merkezim yok.

Burada VCenter 6.5 Yüksek Kullanılabilirlik İçin En İyi Uygulamalar Kılavuzu.

HA yapılandırması için 3 vCenter örneğine sahip tek bir Datacenter'da takıldığınızdan, her biri arasında olabildiğince çok sayıda ortaklıkları ortadan kaldırmak isteyeceksiniz. Ayrı sunucular, ayrı raflar, odanın veya binanın farklı bölümleri, farklı depolama alanları, vb. Her bir düğümü diğerinden ayırabildiğinizde, bir yerde tek bir başarısızlığın, hepsini yitirmediği şansınız o kadar iyi olur.


0
2018-05-25 15:20