Soru Solaris paketleri için en iyi kaynak hangisidir?


Solaris, blastwave, openCSW, Sunfreeware ve pkgsrc için paketler eklemek için birden fazla kaynak var. İdeal olarak, tek bir paketleme sistemine mümkün olduğunca yakın yapıştırmak isterim, hangisini kullanmamı önerirsiniz? Yoksa onları görmezden gelmem ve kendi başıma mı dönmeliyim?


6
2017-09-08 09:20


Menşei
Cevaplar:


Tam GNOME masaüstü malzemelerini istemediğiniz sürece OpenCSW, üç sitenin en güncel paketlerine sahiptir. Biz bugüne kadar tüm gtk / etc temel lib'lere ve hatta firefox3'e sahibiz. Şimdiye kadar hiç kimse, "masaüstü" yi güncellemek için gnome masaüstü ortamı hakkında yeterince bilgi sahibi olmadı.

Sahip olduğumuz şeylerin revizyonları için paketler sayfasına göz atın.

http://www.opencsw.org/packages


6
2017-09-08 10:15Paketlerle uğraşmayı sevenler için: OpenCSW'den yapı tanımlamaları kullanmak da kolaydır: svn co --ignore-externals gar.svn.sourceforge.net/svnroot/gar/csw/mgar OpenCSW yapı sistemi, Solaris paket binasının sıkıntılarının çoğunu soyutlar. - automatthias


Bence Sunfreeware en istikrarlı ve güvenilir kaynak olarak görülüyor, ancak Blastwave'ın son sürümleri konusunda sık sık geride kalmasına rağmen.

Mağazamda, üretim paketlerimiz için Sunfreeware ve geliştirme araçları için Blastwave kullanıyoruz. Bu, Sunfreeware'ın / usr / local ve / opt / csw altında Blastwave kurulumu altında olduğu için iki paket seti arasında fiziksel ve mantıksal bir ayrım olduğu için iyi bir yararı vardır.

Bu nedenle, geliştirme makinemize / usr / local'a karşı yazılım oluşturduğumuzda ve bağlantı kurarken, üretim ortamımızı yakından taklit ettiğimizden emin olurken, / opt / csw altındaki her şey, her türlü geliştirme paketinin bulunduğu bir tür serbest bölge olarak kabul edilir. ve bağımlılıkları yüklenir.

Blastwave ayrıca, Trac'ın yakın zamanda inşa edildiği bir yapıya sahiptir - ki bu bir nimettir çünkü Solaris'in kaynağından kaynaklanmak acı verici bir şeydir.

Not: Ve hayır, kesinlikle onları görmezden gelmemelisiniz, sadece çok fazla zaman tasarrufu değil, aynı zamanda var olan çeşitli uyumsuzlukları ve sorunları nasıl gidereceklerini bilen uzmanlar tarafından da inşa edilmişlerdir. İyi bir nedeniniz varsa, kendinizinkinden korkmaktan çekinmeyin - genellikle paketlerin '' lite '' versiyonlarını oluşturarak bağımlılıkları büyük ölçüde azaltabilirsiniz (ör., Tüm XML ile ilgili fonksiyonaliteyi dışlayan bir PHP sürümü oluşturabilirim). Nihayetinde ihtiyaç ve ortamınıza uygun bir denge bulmalısınız.


3
2017-09-12 22:39

Ubuntu veya Debian gibi bir ortamdan geliyorsanız, o zamanın% 99'u apt-get yüklemek istediğiniz her hangi bir paketden uzakta, daha sonra Blastwave daha iyi bir uyum olacak. Bindirmeleri olan bir araç ile geliyor pkg-add denilen pkg-get Bu, paket adını alacak, bunu ağ havuzunda bulacaktır ve yükleyecektir.

Solaris Express makinelerimizde, neredeyse sadece Blastwave kullanıyoruz. Hızlı, kolay ve paketlerle ilgili herhangi bir güvenilirlik sorunu yaşamadık (bir 7/24 mesajlaşma servisi çalıştırıyoruz). Bazen, Blastwave'ın sahip olmadığı bir paket var ve eğer mevcutsa veya kaynak oluşturuyorsa bunu el ile yüklemeliyiz.

Alternatif olarak, eğer Solaris ile çalışmaya başlıyorsanız, Opensolaris'e bir çekim yapmak da bir seçenektir. Benzer, apt-get Tüm paketler için deneyim (sistem olanlar dahil) gibi. Repolar henüz Blastwave kadar büyük değil ama oraya varıyor. Solaris Express kutularımızın yaklaşık% 80'ini Opensolaris 2008.11 ve 2009.06'ya taşıdık.


2