Soru Linux üzerinde birincil ve genişletilmiş bölümler


Yüksek disk kullanım senaryolarında, birincil ve genişletilmiş disk bölümleri arasında herhangi bir performans farkı var mı?

Teşekkürler.


6
2017-09-21 13:17


Menşei
Cevaplar:


Sabit diskler için bölümler gerçekten mevcut değil. Onlar sadece os'un kullandığı bir yapıdır. Os'un bir hd üzerinde farklı dosya sistemlerine sahip olmaları gerekiyor. Bir bölümün içerdiği bilgiler temelde başlama_yeri  uzunluk. Bu bilgi os tarafından önbelleğe alınır ve blok cihaz katmanına verilir. Diske erişirken, bölümün başlangıç ​​ofseti, dosya sistemlerinin yazmak istediği bloğa eklenir. Bu kadar.

Genişletilmiş bölümler başlatma sırasında küçük bir dezavantaja sahiptir. Bir daha io isteğine neden olabilecek çözülmesi gereken ek bir referans var. Bu herhangi bir sorun olmamalı.


6
2017-09-21 13:58+1 Tam olarak. Bu sadece işletim sisteminin genişletilmiş bilgiye bilgi için MBR'yi okuması gerektiği ve daha sonra okuyacağı anlamına gelir. - sybreon
"Genişletilmiş disk bölmelerinin normal olanlara olan tek farkı, sabit sürücüyü başlatırken okunacak daha fazla bir istek alabilmeleridir." - Anlamıyorum ve İngilizce doğru değil. Lütfen yeniden düşünmeyi düşün. - OmarOthman


Hayır, tek fark ise birincil ve uzatılmış bölüm arasında sıfır performans farkına sahip olacaksınız.

Ancak, bölümler disk üzerinde farklı konumlardaysa, bu nedenle bir fark görürsünüz.


5
2017-09-21 15:04

Bildiğim kadarıyla, diskin hızına, disk önbelleğe almanıza ve diskin kullanımınıza bağlıdır. Yaptığın şeye bağlı. Video düzenleme? Veritabanı erişimi? İşletim sisteminden ve farklı bir kanaldan farklı sürücülere kapsamlı erişilen verileriniz var mı?

Eğer bir şeyi sadece bir diskte bölüyorsanız, genişletilmiş veya birincil bir diskse çok fazla yardımcı olmayacaktır. Diskin başarabildiği G / Ç verimi ile fiziksel olarak sınırlı olacaksınız.


1
2017-09-21 13:47

Performans açısından kayda değer bir fark yoktur. Eski işletim sistemlerinin farklılıkları hakkında endişelenmenize gerek yokken birincil bölümler kullanılmalıdır.

Genellikle açıklık için takas ve / boot için zorunlu birincil bölümleri kullanırım


0
2017-09-21 15:02