Soru Centos'un aynısını kopyalayın


Çalışan bir CENTOS sunucusuna sahibim ve aynısını yapmak için ikiz sunucu gibi özdeş bir kopyasını (tüm yazılımları, kullanıcıları) yapmak istiyorum. bunu nasıl yaparım?


6
2017-07-27 19:24


Menşei
Cevaplar:


Dd takılı bir sürücüyü diğerine kopyalayacak, kopya ise tutarsız. Dosya sistemi sürekli değişiyor ve bir günlük dosya sistemi kullanıyorsanız daha da fazla. Dd kullanımı, sürücü statik olduğunda, yani salt okunur olduğunda en iyi şekilde çalışır. Çoğu zaman, bu bir seçenek değildir, ancak bunu salt okunur yaparsanız, bu iyi çalışır.

Bu klonlama işlevini gerçekleştirmek için başka araçlar vardır. Ama en kolayı LVM'nin ayna işlevini kullanmaktır. Uyarı, mevcut dosya sistemini zaten LVM'ye yüklemeniz gerekecek.  Bir LVM aynası kullanarak, dosya sisteminin sıcak kopyalarını yapabilir ve ikinci sürücünüzü elde etmek için aynayı kırdığınızda, dosya sistemi görüntüsü tutarlı bir durumda olacakÇünkü tüm kaydedilen değişiklikler tutarlı bir şekilde gönderilecektir. Ayna işlemine başlamanın ve orijinalin tamamen kopyalanmasının ardından durdurmanın dışında çok az iş gerektirir.

Herhangi bir nedenle ayna işlevini kullanmak istemezseniz, her zaman dosya sisteminin bir anlık görüntüsünü oluşturabilir ve salt okunur anlık görüntüsünü başka bir sürücüye çoğaltabilirsiniz. Bu, yansıtma kadar otomatik olmasa da ve biraz dağınık (ekstra adımlar) olsa da, gayet iyi çalışmak için yapılabilir.

Son olarak, buna her zaman rsync'i deneyebilirsiniz. Bu, bunu yapmak için garip bir yol gibi geliyor, ama bunu 400 mil uzakta bir yerel sürücüye başarıyla bir sunucu çoğaltmak için kullandım. Avcı, manüel bir değişiklik yapmam gerektiğiydi. /etc/fstab dosya (paritions farklıydı) ama aksi takdirde iyi çizer.

Bu, tek bir boğaz noktası bırakır: sürücüyü önyüklenebilir yapmak. Dd'nin kullanılması, önyükleme yükleyicisini (blok bir blok kopya olduğu için) üzerine kopyalayacaktır, ancak LVM veya rsync yöntemlerini kullanırsanız, önyükleyiciyi yeniden yüklemeniz gerekir. Neyse ki, bu çok zor ve mevcut (orijinal?) Kök filesystmem dışındaki sürücüler için kolayca yapılabilir.


5
2017-07-27 20:35

Ben 'dd' aradığınız şeyi yapacağını düşünüyorum - aşağıdaki makalelere göz atın.

Linux Yedekleme: "dd" ile Sabit Disk Clone

dd: nihai disk klonlama aracı

Wikipedia: dd

[Düzenle]

Eğer aradığınız şey daha çok sistem şablonudur, burada birden fazla sistem aynı şekilde kurulur ve yapılandırılır. ayakkabı tamircisi aradığınız şey olabilir:

Cobbler bir Linux kurulum sunucusu   Bu ağ hızlı kurulumuna izin verir   kurulum ortamları. Yapıştırıcılar   birlikte ve birçok ilişkili otomatik   Linux görevleri böylece atlama gerekmez   çeşitli komutlar arasında ve   yeni kullanıma sunulurken   Sistemler ve bazı durumlarda, değişen   mevcut olanlar.


3
2017-07-27 19:31Unutmayın - dd biraz seviye kopyalama aracıdır. O rotaya gitmek istiyorsanız, sunucuyu kapatmanız, canlı bir CD'den önyükleme yapmanız ve ardından dd görüntüsünü yapmanız gerekir. Aksi takdirde görüntü işe yaramaz. - Michael Kohne


hakkında okudum Hotcopy Linux formatında birkaç sorun geri. Hile yapmalı.


2
2017-07-27 19:29Kulağa hoş geliyor ... - Kyle Brandt♦


Orijinal yüklemeden olduğu gibi bir sunucu oluşturmak için sağlanan anaconda sağlanan kickstart dosyasını kullanabilirsiniz. /root/anaconda-ks.cfg, bölümleme ve muhtemelen ağ / ana bilgisayar adı için düzenlemeniz gerekir.

Bu size iyi bir yeniden üretilebilir taban hattı sunucu yapılandırması sunacak ve makineleri hızlı bir şekilde inşa etmeyi kolaylaştıracaktır. Bakın CentOS Kurulum Kılavuzu daha fazla ayrıntı için. Yapım sürecinizi otomatikleştirmenin nasıl harika bir uygulama olduğunu yeterince savunamıyorum.

Bunun üzerine yapmak istediğiniz yazılım / yapılandırma için, %packages bölüm ve %post kickstart komut dosyaları ama ben şahsen bir yapılandırma yönetim aracı kullanın - benim için bu esas olarak kukla. Bu, bir makinenin ömrü boyunca bir şeyleri değiştirmenize izin verir ve bu değişikliklerin bir sistemde korunmasını sağlar (genellikle kaynak kontrolünde). Sadece birkaç sunucunuz olsa bile, tüm değişiklikler konfigürasyonda yakalandığından emin olarak DR senaryosunda büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Başlamak için kukla denilen bir araç sağlar ralsh Bir sistemin kaynaklarını (kullanıcılar veya paketler gibi) alabilir ve sistemin bir kopyasını oluşturmak için kullanılabilecek kukla dilinin parçacıklarını tükürebilir.

Yapılandırma yönetimine geçmek büyük bir adım olabilir ve çalışma şeklinizi değiştirmeyi içerir. Doğrudan bir klon için de bakabilirsiniz SystemImager


1
2017-07-27 19:54+1 çünkü hepimiz kuklayı seviyoruz :) - David Pashley


Daha fazla detay yardımcı olur ...

Bu bir üretim, kamuya açık bir sistem ise, yeni bir yükleme yapmanızı ve el ile klonlamanın nasıl yapıldığını anlamanızı öneririm. Muhakeme, sisteminizin nasıl çalıştığını bileceğiniz ve muhtemelen bu bilgiye sahip olduğunuzda daha iyi başarısızlık yaratabileceğinizdir. Örneğin, bu bir veritabanı arka ucuna sahip bir web uygulamasıysa, iki kurulumun olması size gerçekten iyi bir ayna vermeyecek, çeşitli veritabanı çoğaltmalarına bakmak isteyeceksiniz.

Fark ettiğim diğer ana seçenekler şunlardır:

  1. Bölümü, dd gibi bir şeyi kullanarak görüntü
  2. Yeni bir CentOS kurulumu yapın ve eski yüklemeyi -a seçeneğiyle yenisiyle değiştirin. Bu aslında oldukça iyi çalışıyor, / proc dizini ve birkaç tane başkalarını hariç tutmak isteyeceksiniz.

1
2017-07-27 19:31

gg aynı sürümü oluşturmak için sabit sürücüyü doğrudan kopyalayacaktır. Bununla birlikte, bunu yapmak için düzenli bir iş kurmanız ve çapraz bağlanmış sürücülere sahip olmanız veya fiziksel olarak hareket ettirmeniz gerekir.


0
2017-07-27 19:31

Diğerleri çözümlerin çoğunu hallettiler, ancak klonlama kısmını kapsayan bir tane daha var. Bir kerelik bir kopya için Clonezilla'yı kullanmanızı öneriyorum. (http://clonezilla.org/Norton Ghost gibi ama bedava. Hedef sürücü en az kaynak kadar büyük olduğu sürece (daha küçük bir diske kopyalayabileceğine inanmıyorum), sizin için tüm klonlamayı yapabilir. Her iki sistemin de paralel olarak çalışmasını istiyorsanız, IP / ana bilgisayar adını ve diğer bazı şeyleri değiştirmek için önyüklemeden sonra oturum açmanız gerekir.


0
2017-07-28 03:29

DRBD ve Pacemaker'ı entegre eden bir çözüme bakmak isteyebilirsiniz; DRBD, ağ seviyesinde bir RAID-1 yapılandırması gibi çalışır. Buradan, aynı veri bölümlerine sahip iki sunucuya sahip olabilirsiniz, daha sonra bir sistem arızalanırsa / kalp pili eski sistemi devre dışı bırakırsa ve diğer sunucu gevşekliği alırsa.

Bu, yüksek kullanılabilirlik mi yoksa yük dengeleme mi aradığınıza da bağlıdır ... DRBD ve Pacemaker kullanılabilirlik için tasarlanmıştır, ancak son sürümler bir "birincil-birincil" yapılandırma ekledi, böylece yük dengeleme ile de çalışabilir, ancak Uygulamayı nasıl şekillendirdiğine bağlı. Ayrıca, web üzerinde, iki sistemde DRBD ile dengelenmiş ve aradığınız şeyi size verebilecek bir sanal makine oluşturmak için Xen'i kullanabileceğiniz örnekler de bulabilirsiniz.


0
2017-07-28 03:32

LVM ve anlık görüntüleri okuyun İşte. Bence ihtiyacın olan şey bu.


0
2017-08-20 18:07