Soru /Etc/cron.daily'deki tüm cron işleri çalışmıyor


Ben 24x7 çalışan bir Debian GNU / Linux 4.0 kutu (yükseltilemez) var. Yedekleme komut dosyaları da dahil olmak üzere /etc/cron.daily adresinde birkaç iş var. Birkaç hafta önce, yedekleme komut dosyasının herhangi bir düzenlilik ile çalışmadığını fark ettim.

Bu sabah cron dizinini elle çalıştırdım (nice run-parts --report /etc/cron.daily) her ikisinde de görülür /etc/anacrontab ve /etc/crontab. Logwatch için bir e-posta aldım, ancak diğer işler için değil. Yedekleme komut dosyalarımız özellikle büyük miktarda çıktıya sahiptir ve birkaç saat sürebilir. İşleri yeniden düzenlemeyi denedim /etc/cron.dailyhiçbir etkisi olmadan ve yakın zamanda kaldırdım anacronBu kutunun aksama süresini "asla" göstermemesi gerektiğinden.

İşlerden herhangi birinin bireysel olarak yürütülmesi iyi çalışıyor gibi görünüyor. Yedekleme komut dosyasını yeni ekledim /etc/crontab düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için manuel olarak

Başka önerileri olan var mı?


6
2018-01-05 13:35


Menşei
Cevaplar:


Sorun, Debian'ın 'izin vermemesi' olduğu ortaya çıkıyor. saklanan bir cron işinin dosya adı /etc/cron.(d|daily|weekly|monthly). '.' Kaldırın ve iş iyi çalışır.


10
2018-01-14 17:06Aslında ... cron.daily içinde geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorum cron işleri varsa bunu akılda tutmak zorunda kalacağım. Bükümlü bir şekilde mantıklıdır: UNIX ve klonları, . dosya adlarının başında. - Powerlord
@R. Bemrose FYI, debian için. başlangıçta olmak zorunda değil. Olabilir herhangi bir yer betiğin adıyla. - Glen Solsberry
Bu bir hafta boyunca beni rahatsız ediyor. Teşekkürler :) - Ben Hughes


Herhangi bir hatayı gösteren veya belirtilen zamanlarda çalıştıkları için cron günlükleri mi?

Süreçlerin, çalışacakları zamanlarda çalıştıklarını izlerseniz (yani, saat 4: 00'te çalışması planlanıyorsa, sistem işlem listesinde neye benziyorsa ve 4:01'de oturum açarsa) ne olur?

Aptalca bir soru, ama günlükten e-posta aldığını söylemiştin ama başka işler için değil. İşlerin gerçekten başarısız olduğunu kontrol ettiniz mi, tamamlanmış işleri size bildiren e-postalarla bir iletişim sorunu yok mu?

İşler, gerekli şeyleri yapmak için gerekli izinlerle birlikte uygun kullanıcı bağlamı olarak mı çalışıyor? Bunlar sadece bazen başarısız oluyor ama diğerleri değil?

Bu zamanlarda başarısız olduklarını ancak başka zamanların olmadığını fark edersiniz (bu bir kesinti olmayan sistem ... diyorsun ki, komut dosyalarının üst üste geldiği bir şey yapıyor, böylece tamamlayamıyorlar mı?) onları engelle?)

Sistem üzerinde belirli bir yük seviyesinde süreçleri öldüren herhangi bir şey var mı? Yükleyici çok büyükse veya işlemci / koç kotası çok yüksek, vb. Olursa veya sistem yanıt vermiyorsa, izleme zamanlayıcıları vb. İşlemleri öldürebilir. Sunucunun işi çalıştırması gereken bir noktada bir ssh oturumu üzerinden bir gözünü tutabileceğini görmek için başka bir neden.


7
2018-01-05 14:03+1 Güzel kontrol listesi :-). - sleske
İlk şey, cronun günlüğüne (genellikle / var / log / cron, / var / log / messages veya / var / log / syslog) bir göz atmak olurdu. Cron her seferinde bir iş başlatmalıdır ("/ usr / sbin / cron [123]: (root) CMD / my / command ..." gibi bir şey). Mevcut olup olmadığını kontrol edin; Bu, cron bile işi yürütmeye çalıştığında size söyleyecektir. - sleske


Bart, belki de disk alanı dışında, bakacağım her şey hakkında çivilenmiş. İşlerin hepsi birlikte çalıştığı zaman alan tükeniyor mu? O zaman, sürücü alanında büyük, geçici bir yük koyabilecek başka bir şey var mı?

Yapabileceğiniz başka bir şey, eğer yapabiliyorsanız, onları farklı bir zamanda çalıştırmaktır. Ya bir kerede, 5:00 ya da bireysel olarak, 4:00 / 4:30 / 5:00 / 5:30 / etc ...


2
2018-01-05 14:18Bence son "çözüm", Debian'daki gizli nokta (.) Dosyalarında bir sorun olduğuydu. - Richard
Gizli dosyalar değil, sadece dosya isimleri ile. İçlerinde, örneğin "backup.sh" - Daniel Lawson


başka bir şey çevre olabilir. Komut dosyaları zaten başarıyla cron ile çalıştırmak mı? Cron ortamı test ortamınızdan farklı olabilir (PATH, ...). logger veya echo komutları ile yedekleme komut dosyalarına kayıt eklemek mümkün mü?


1
2018-01-05 16:24

Ben de aynı problemi yaşadım. komut dosyalarında. Herhangi bir '.' Kaldırılıyor komut dosyasında sorunumu çözdüm (hatta ".sh" uzantısı bile!)


0
2018-01-18 17:38

Çalışma bölümleri için --lsbsysinit veya --regex seçenekleri, hangi dosya adlarının geçerli kabul edildiğini değiştirmenize izin verir.


0
2018-02-16 16:51