Soru Bir fiziksel sunucu kümesini kurmak için ne “parçalara” ihtiyaç vardır?


Arka fon:

Şu anda Rackspace bulut sunucularını kullanıyoruz. Bunları kullanmayı bırakma niyetimiz yok, ancak bazı yüklerimizi dengelemek ve ikincil, daha güçlü bir şekilde çalışmak için bir dizi fiziksel sunucu (muhtemelen her biri 8GB bellekle 400 $ aralığında masaüstü bilgisayarlar) oluşturmaya bakmak isteriz. daha az güvenilir sistem. İşleri perspektife koymak için, bir ay içinde Rackspace Cloud'da kiralamak üzere ödeyebildiğimiz aynı fiyata benzer masaüstü bilgisayarları satın alabiliriz.

Bunun genelde aptalca bir fikir olduğunu anlıyorum. Ancak, bu özel durumda, sunucu kümelenmesi hesaplama gücü için gereklidir. Görev kritik değil, tüketiciye yönelik bir web sitesine sahip değil ve bir veya iki günlüğüne inerse gerçekten bir sorun değil.

Şu anda, business class verizon fios'a erişimimiz var. Doğru anladıysam, bu hizmetle en az 25 özel IP adresi alabiliriz, bu yeterli olmalıdır.

Gereksinimler:

 • Her sunucu Linux Centos 6.3 çalışır
 • Bazı sunucular Python'u çalıştırır ve bir görev sırasındaki işlemleri yürütür (Redis veya RabbitMQ)
 • Bazı sunucular statik dosyalar ve Python ile çalıştırılan REST API'lerini sunabilir
 • Sunucuların bazıları bir Cassandra veritabanı kümesi barındırıyor
 • Bir veya daha fazla sunucu bir Redis veritabanı sunucusudur
 • Bir veya daha fazla sunucu PostgreSQL sunucusu

Sorular:

Ne tür bir yönlendirici veya anahtar gereklidir?

 • Bilgisayarların iç IP adresleri ile birbirleriyle etkili iletişim kurabilmelerini istiyoruz. Bu özellikle talepleri çok hızlı bir şekilde cevaplayabilmesi gereken Redis'i barındıran sunucularla iletişim kurmak için önemlidir. Sunucuları birbirine bağlamak için kullanılması gereken özel anahtarlar veya yönlendiriciler var mı?

Masaüstü bilgisayarlar bunun için uygun mu?

 • Biz çoğunlukla RAM-şişe boyunlu olduğumuzu fark ettik, bazı sunucuların oldukça üstün CPU'lara sahip olduklarını anlıyorum, ancak Masaüstü bilgisayarlarda ucuz olan RAM'e ihtiyaç duyduğumuz kadar CPU gücüne ihtiyacımız olduğundan emin değilim.
 • Masaüstlerindeki WIFI kartlarıyla veya başka beklenmeyen donanım sınırlamalarıyla ilgili sorunlarımız olacak mı?

Sunucuları "imajlamak" için hangi araçlar kullanılmalıdır. 

 • Örneğin, bir Redis sunucusu veya Cassandra düğümü için bir yükleme hakkı aldığımızda, sunucuyu bir USB sürücüsüne veya benzeri bir şeye benzetmek için Linux Centos 6.3 ile gelen araçlar var mı?
 • Yoksa bunun için başka bir yazılım kullanmalı mıyız?

Endişelenmemiz gereken başka şeyler neler?


7
2018-06-26 03:59


Menşei
Cevaplar:


 • Bunun için internet IP'sine ihtiyacınız yoktur - site VPN'ye bir site kurabilir ve özel olarak saklayabilirsiniz. Şu anki 2 konumla yaptığım işte budur (Polonya'da şu anda 2 raf sunucu kurulumu olan bodrumum ve chicago'daki dış sitem). Özel yönlendirme kurmak için 2 yönlendirici (chicago'da sanal, fiziksel burada) kullanıyorum.

 • Masaüstü tamam, ama ne yaparsanız yapın E3 Xeons ile gitmek isteyebilirsiniz - orada 32gb memroy mümkündür, ancak daha önemli: ECC bellek. Ben gerçekten benim taklitlerimin bellek saygısızlığı nedeniyle kötü sonucu olmasını istemiyorum. Açıklama olarak: biz 1gb / core atayız, bu bizim durumumuzda CPU yoğun simülasyonlar yapan bir kuyruk kontrollü HPC kümesidir.

 • Eğer RAM bağlı iseniz - AMD'yi arayın. G32 soketlerinde nispeten düşük bir fiyat 64gb ECC belleği için başa çıkabilen 8 çekirdekli bir kurulum var. Sanallaştırma için de iyi. Üstün RAM nedeniyle ana sunucularım (hiper-v platformları, aynı zamanda etki alanı denetleyicisi vb.) İçin bir yükseltme için bazılarını alıyorum.

 • Anahtar - tüm güzel ve züppe. Yaptıklarınıza bağlı olarak, 48x1gb ve 4x10gb'ye sahip net net anahtarlardan birini almak isteyebilirsiniz - ve dosya sunucularınıza bağlanmak için 10gb'yi kullanın. Sadece bunu yapıyoruz - çünkü şimdiki 2x bilgisayarlarla (sadece blade merkezinde 16 tane ekliyoruz) sunucu tarafı belirli işlemler sırasında ağ bilgisini aşırı yükler.

Aksi takdirde, teknolojinin geliştiğini gerçekten anlamanız gerekir - anahtarlar vb bugün güvenilir ve performanslıdır. Özel bir şey gerekli değildir. Ağ kurulumu önemsiz olacak, ancak gerçekten çok karmaşık değil.


3
2017-07-11 10:39Gerçekten, yüksek kullanılabilirlik için mühendislik yapmıyorsanız, donanım sorunu çok daha kolaydır. - sysadmin1138♦
Özellikle de HPC'ye giderseniz - düğümlerin kullanılabilirliği küçük bir sorundur. Ayrıca, ciddiye, masaüstü donanım da QUITE kullanılabilir - geri kalanı birçok yedek parça ve yedekli konfigürasyon (2xdns, veritabanı aynalama) daha fazla (finansal olarak) verimli ile ele alınabilir. - TomTom
Bu iyi bir cevap, ancak son soruya bir cevap eksik, bu yüzden şunu söyleyeyim: kukla. Bir çeşit konfigürasyon yönetim sistemi kullanın. Zaten bunun (göreceli olarak) güvenilmez olmasını beklediğinizi saptamışsınızdır, bu yüzden 12 ayda bir sisteme sahip olma becerisine sahip olmak, onu yepyeni bir sistemle değiştirmek ve kukla otomatik olarak ihtiyacınız olana göre geri getirmektir. Senin için büyü ol. - fukawi2
Bunu bilerek bıraktım - doldurduğunuz için teşekkürler. Linux yapmamak benim cevabım MS'ye çok özel olurdu (SCOM, SCCM). - TomTom


Yaklaşık 3000 dolar için 48GB RAM ile çok hızlı ve güvenilir (2 prizli 6-Core) sunucuları satın alabilirsiniz. Bu, fiziksel ILOM kartları gibi isteğe bağlı ekstralarla bile olsa, muhtemelen bunu birkaç yüz kadar azaltabilirsiniz.

İş istasyonu fiyatlarına ilişkin intial tahmininize geri dönersek benzer bir şey gelir (48/8) * 400 US $ = 2400 ABD doları. Kablolama, anahtarlar ve diğer yükler olmadan.

Şimdi, muhtemelen bu cevabı istemediğini biliyorum, ama bunu yapmak istediğine emin misin? Masaüstü kümelenme yoluna gitmenin tek sebebi, yeni teknolojiyi denemek istiyor (tabii ki yanlış bir şey yok).


0
2017-07-11 10:16Veya bir veri merkezi kurulumunun dışında daha fazla işlem gücü için - normalde bir SMB ofisi gibi. HPC kümelenmesi için de aynı şeyi kullanıyordum / çalışıyoruz ve SADECE bir Dell M1000e blade merkezi ekliyoruz - şu ana kadar çoğu düğüm son zamanlarda bize hizmet eden, çoğunlukla masaüstü donanımındaki sanal makinelerdir. Heck, ahşap çerçevelerde bir çift AMD octo çekirdeği. Daha iyi bir değer önerisi olabilecek küçük bir işletme için. - TomTom