Soru Müşterinin / etc / fstab dosyasında UUID tarafından NFS paylaşımına nasıl başvurulur


Sunucumda aşağıdaki NFS dışa aktarım var. fsid Yeni oluşturulmuş bir UUID'ye ayarlanmış.

/ Etc / ihracat:

/mnt/data client(ro,fsid=b07f5af6-6b10-11e3-b4c1-00248115724d)

Sonra koşarım exportfs -rav hiçbir hata döndürmez, ancak bunu istemciye nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum.

Eğer fsid ayarlandı 0 veya root Aşağıdaki şekilde monte edebilirim:

# mount server:/ /mnt/Media

UUID'yi mount komutunda veya / etc / fstab dosyasında nasıl referanslarım?

Aşağıdakiler işe yaramaz:

server:$uuid
server:/$uuid
server:UUID=$uuid
server:/UUID=$uuid

Hatayla başarısız: mount.nfs: Operation not permitted


7
2017-12-22 14:29


Menşei


Her zamanki gibi çalışmalı, sadece sunucu çalıştır: / mnt / data mount_point. Temel dosya sistemi UUID olmadığı zaman fsid seçeneğinin kullanılması gerekebilir. - dsmsk80
Teşekkürler. Haklısın, bu işe yarıyor, ama UUID'yi özel olarak referans gösterecek bir yol arıyordum. /etc/fstabistemcideki sunucu tarafı yolunu adlandırmaktan ziyade. Belki de bu işlevsellik mümkün değildir, çünkü hiçbir yerde belgelenemedim. - v25


Cevaplar:


Ne yapmak istiyorsan, fsid'in amaçladığı şey değil.

Fsid, kümelenmiş dosya sistemleri gibi kendi benzersiz tanımlayıcılarına sahip olmayan dosya sistemlerini benzersiz şekilde tanımlamaya yardımcı olmak içindir. Diğer şeylerin yanı sıra, bu eski NFS bağlantı elemanları nedeniyle asılı sistemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur Başarısız bir dosya sistemini farklı bir cihazdan onarmanıza ve yeniden ihraç etmenize izin vererek, onarılan ihracat için aynı fsid değerini ayarlayın.

Bir dosya sistemi zaten bir UUID varsa, varsayılan olarak kullanılır. Aksi halde, NFS, kümelenmiş bir dosya sistemini dışa aktarırken çok kullanışlı olmayan, cihaz düğümündeki büyük ve küçük sayıları kullanır. Yani bunlar için açıkça bir fsid ayarlamanız gerekir.

Fsid NFS'de ayarlanır sunucuve tel üzerinde kullanıldığında, müşteri tarafında ayarlanması gerekli veya hatta mümkün değildir; müşteri kendi başına alacak.


3
2017-12-27 07:35