Soru Sanallaştırma kurulumu için Xen alternatifleri


Şu anda Xen'i bir dizi Ubuntu VM'sini (Intrepid / Jaunty) çalıştırmak için kullanıyorum. Daha fazla misafir işletim sistemi çalıştırmak için bir VM sunucusu olarak kurmak istediğim ve gereksinimlerimiz için en iyi seçenekleri arayan başka bir sunucum var:

  • 64-bit "modern" konuk işletim sistemlerini çalıştırma yeteneği (özellikle Ubuntu Lucid) - Şu anda bir sorunumuz var: bazı Xen kurulumlarımızda Lucid için bazı ciddi yeniden yapılandırma / güncelleme yapmadan destek almıyoruz.
  • "Çıplak metal" / başsız yapılandırma - Üzerinde bir düzine veya daha fazla misafir çalıştırabileceğimiz düşük kaynak bir ana sistem
  • Sanal makineleri bir "ana" görüntüden dağıt - şimdi Xen ile böyle bir şey yapabiliriz ve yeni şeyler sağlamak için çok uygun

Ayrıca bir çeşit sahip olmak isterim GUI yönetim araçlarıBu seçenek mevcutsa ...

Muhtemelen şu anda düşünemediğim bazı şeyler var, ama bunlar başarmak için en önemli ve en zor iki şey.

Diğer çözümlere açığım: KVM, OpenVZ, vs ... Yukarıdaki gereksinimleri karşılayabilecek bir şey. Ana bilgisayar işletim sistemi gittikçe, şu anda Debian kullanıyoruz, ama buna bir bağım yok. Xen'i CentOS ya da Debian Lenny'de hiçbir işe koymaya çalışıyoruz, sadece bir şey istiyoruz. Eserleri. Herhangi bir öneri / tavsiye çok takdir edilecektir.


7
2017-07-24 00:21


Menşei
Cevaplar:


KVM libvirt ile yönetilen virtio ağ ve blok cihazları ile. Tüm gereksinimlerinize uyar, Xen'e benzer performans özelliklerine sahiptir ve grafik yönetimine örn. virt-manager (isterseniz Xen ana bilgisayarlarını yönetmek için de kullanabilirsiniz).

Ana bilgisayar işletim sistemi olarak Ubuntu Lucid, Debian Squeeze veya Debian Lenny'i backported paketlerle (bu sırayla) öneririm. KVM / libvirt geliştirme istikrarlı bir şekilde ilerler, bu yüzden tipik olarak vanilya Lenny'de kullanılabilir olandan daha yeni versiyonlar istersiniz.

KVM'nin benimsenmesi yeterince güçlüdür, böylece karşılaşabileceğiniz çoğu soru için kolayca öneri ve yardım bulabileceksiniz.


5
2017-07-24 00:26KVM'yi çalıştırmaya başladık ve harika çalışıyor. Şu anda UEC (Ubuntu Kurumsal Bulutu) yerine şimdi çalışmayı düşünüyoruz, böylece EC2 barındırılan altyapımıza daha kolay bağlanabiliriz. - colemanm


Ticari bir çözüme karşı değilseniz, şeye benzeyebilirsiniz. Citrix Xenserver. Ücretsiz sürüm (Citrix Xenserver Free), VM / ana bilgisayar kapasitesi açısından sınırsızdır, paylaşılan depolamayı ve havuzlanmış ana bilgisayarlar arasında sanal makinelerin canlı geçişini destekler; VM'lerin kurulumu ve klonlanması; depolama anlık görüntüleri; ve bir grafik yönetim aracı vardır.


1
2017-08-01 02:09

Bir süredir Debian Lenny'de KVM kullanıyoruz. Sağlam ve Xen ile yaptığımız kıkırdama sorunlarından hiçbiri yoktu.

Donanım gelince, şu anda RAID10 ve 64GB RAM'de 12 sürücülü Dell R510'ları kullanıyoruz. Paravirt ve HVM misafirlerinin bir kombinasyonunu kullanarak, bu kadar kolay bir şekilde 20'ye yaklaşabileceğimizi görüyoruz.

HTH.


0
2017-07-24 00:36

KVM'den daha önce bahsedilmişti, ancak şablonlar ve hızlı VM dağıtımı için, RHEV'e bir göz atmanızı öneririm - bu ücretsiz değil, ama sizi oraya götürüyor.


0
2017-07-24 06:34Paradan daha fazla zamanınız varsa, cobbler ve koan KVM ile çok iyi çalışır. - Rodger
PXEboot olabilecek her şeyle çalışırlar. - dyasny
"Çok iyi" dediğimde, koan'ın, kurucukta depolanan bir spekülasyondan misafirlerin yapım sürecinin ilk adımı olarak tanımlanabileceğini kastediyorum. - Rodger
Teşekkürler, bunun farkında değildim. Mümkünse, özellikle KVM'ye özel şeyler için, ya da gmail'de $ my_nick için, bir howto ya da rehber için bir bağlantı görmeyi çok isterim. - dyasny