Soru SSD, mekanik sürücüler kadar güvenilir mi (2013)?


SSD sürücüler birkaç yıldan beridir. Ancak güvenilirlik konusu hala ortaya çıkıyor.

Sanırım bu, 4 yıl önce yayınlanan ve 2011'de en son güncellenen bu sorunun bir devamı niteliğindedir. Şimdi 2013, çok değişti mi? Sanırım gerçek bir kanıt arıyordum, sadece bağırsak hissinden daha fazlası. Belki bunları DC'nizde kullanıyorsunuzdur. Deneyimin neydi?

Ssd sürücülerinin güvenilirliği


GÜNCELLEŞTİRME:

Şimdi 2016. Ben cevabın muhtemelen evet olduğunu düşünüyorum (yine de GB başına daha pahalı olsa da yazık).

Bu raporda bazı kanıtlar verilmektedir:

Üretimde Flash Güvenilirlik: Beklenen ve Beklenmeyen

Ve (tüketici) mekanik sürücüler hakkında bazı ilginç veriler:

Backblaze: Sabit Sürücü Verileri ve İstatistikler


159
2018-05-14 04:11


Menşei


Neden güvenilirlik sorununun hala ortaya çıktığını söylüyorsunuz? - ewwhite
Eşimin dizüstü bilgisayar SSD'si birkaç ayda bir çalışmayı durdurur ve garip bir "güç açık ama yirmi dakika boyunca önyükleme yapmayı denemeyin" düzeltmesini gerektirir. O zaman yine iyiyim. Yeni teknoloji, başarısız olmanın yeni yolları. - Jaydee
Sadece tek bir veri noktası, korkarım: Geçen yıl Eylül ayında bir MacBook Retina Pro aldım ve 60 gün içinde terminal SSD hatası yaşadım. Yedek ünite gayet iyi, ancak şu anda çok dikkatli davranıyorum çünkü bunların yerine kullanıcı değiştirme / yükseltme gerçekten bir seçenek değil. - Roddy
Zaten güvenilir bir sürücü istemiyorsun. Her gün 2PM'de başarısız olursa, saatinizi ayarlamak için ona güvenebilirsiniz. İstediğiniz esnek bir sürücüdür. - Alan B
SSD'ler etrafta çok “birkaç yıldan uzun”. Aslında 40'a benziyor ve Flash tabanlı SSD'leri kastediyor olsanız bile, 20 yıldır çok konuşuyoruz. - alastair


Cevaplar:


Bu iş yükünüzün ve satın aldığınız sürücü sınıfının bir fonksiyonu olacak ...

Sunucu dağıtımlarımda, düzgün bir SSD başarısızlığı yaşamadım. Bu, birçok farklı sürücü, uygulama ve iş yükü arasındadır. 

Unutmayın, tüm SSD'ler aynı değildir!

Peki ne yapar "Düzgün-spec '" anlamına gelmek?

Sorunuz kurumsal ve sunucu uygulamalarında SSD kullanımı ile ilgili ise, son birkaç yılda asıl soru. Göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta:

 • Kullanım durumunuzu tanımlayın: Tüketici sürücüleri, kurumsal sürücüler ve hatta sağlamlaştırılmış endüstriyel uygulama SSD'ler. Masaüstü kullanımı için uygun bir disk satın almayın ve üzerine yoğun bir veritabanı çalıştırın.

 • Birçok form faktörleri mevcuttur: Bugünün SSD'leri PCIe kartları, SATA ve SAS 1.8 ", 2.5", 3.5 "ve diğer varyantlarda bulunabilir.

 • Sunucularınız için RAID kullanın: Sunucu durumundaki tek bir mekanik sürücüye bağlı olmazsınız. Neden SSD için de aynısını yapardın?

 • Sürücü kompozisyonu: DRAM tabanlı SSD'lerin yanı sıra MLC, eMLC ve SLC flaş türleri vardır. İkincisi sonlu yaşam süresine sahiptir, ancak üretici tarafından iyi tanımlanmıştır. Örneğin. günlük yazma limitlerini göreceksiniz 3 yıl için 5TB / gün.

 • Drive uygulaması önemlidir: Bazı sürücüler genel kullanım içindir, diğer yandan okuma-optimize edilmiş veya yazma-optimize edilmiş diğerleri vardır. DRAM tabanlı sürücüler gibi sTec ZeusRAM ve DDRDrive yıpranmaz. Bunlar yüksek yazma ortamları ve ön yavaş diskler için idealdir. MLC sürücüleri okuma için daha büyük ve optimize edilmiş olma eğilimindedir. SLC sürücüler, MLC sürücülerinden daha iyi bir ömre sahiptir, ancak kurumsal MLC, çoğu senaryo için gerçekten yeterince iyi görünmektedir.

 • TRIM önemli değil: Donanım RAID denetleyicileri hala tam olarak destek görmüyor. Ve çoğu zaman SSD kullanıyorum, bir donanım RAID kurulumunda olacak. Kurulumlarımda endişelendiğim bir şey değil. Belki yapmalıyım?

 • Dayanıklılık:Sunucu sınıfı SSD'lerde aşırı provizyon yaygındır. Bazen bu, ürün yazılımı seviyesinde veya sadece sürücüyü doğru şekilde bölümlere ayırmak suretiyle yapılabilir. Aşınma-tesviye algoritmaları da tahta boyunca daha iyidir. Bazı sürücüler bile ömür boyu ve dayanıklılık istatistiklerini rapor eder. Örneğin, HP markalı Sandisk kurumsal SSD'lerinden bazıları göster 98% life remaining iki yıl kullanımdan sonra.

 • Fiyatlar önemli ölçüde düştü: SSD'ler doğru fiyata çarptı: birçok uygulama için performans oranı. Performans gerçekten gerektiğinde, şimdi mekanik sürücüler için varsayılan olarak nadirdir.

 • İtibarlar katılaştı:  Örneğin. Intel güvenli ancak yüksek performanslı değil. OCZ güvenilmez. SandForcetabanlı sürücüler iyi. Stec / STEC son derece sağlam ve çok sayıda high-end dizi sürücüler için OEM. Sandisk/ Pliant benzerdir. OWC Düşük etkili sunucular ve iş istasyonu / dizüstü bilgisayar dağıtımı için mükemmel bir garanti ile mükemmel SSD çözümlerine sahiptir.

 • Güç kaybı koruması önemlidir: Güç olayları sırasında olağanüstü yazma işlemlerini yürütmek için süper kapasitörler / supercaps ile sürücülere bakın. Bazı sürücüler, tümleşik önbelleklerle performansı artırır veya aşınmayı azaltmak için bunları kullanır. Supercaps, bu yazmaların kararlı bir depolama alanına akıtılmasını sağlar.

 • Hibrit çözümler: Donanım RAID denetleyicisi satıcıları, okuma / yazma işlemlerini hızlandırmak veya akıllı önbellek görevi görmesi için SSD'lerle standart disk dizilerini artırma becerisini sunar. LSI var CacheCade ve Onun Nytro donanım / yazılım teklifleri. Yazılım ve işletim sistemi çözümleri, uygulama, veritabanı veya hiper yönetici sistemlerine yerel önbellek sağlamak gibi şeyler yapmak için de var. Gelişmiş dosya sistemleri gibi ZFS okuma ve yazma optimizasyonlu SSD'lerin çok akıllı kullanımını sağlamak; ZFS, ikincil önbelleğe alma ve amaç günlüğü için ayrı aygıtlar kullanacak şekilde yapılandırılabilir ve SSD'ler genellikle HDD havuzları için bile bu kapasitede kullanılır.

 • Üst düzey flaş geldi: PCIe flash çözümleri gibi FusionIO Kurumların, artan performansa dayanan kritik uygulamaları rahatlıkla kullanabildiği noktaya kadar olgunlaştı. Cihaz ve SAN çözümleri gibi RanSan ve Keman Hafızası hala oralardaydı, o alana giren daha fazla girenler var.

enter image description here


173
2018-05-14 04:52TRIM, çok az aşırı provizyona sahip sürücüler için gerçekten çok önemli, bu da tüketici sürücülerinde $ / GB'nin çok önemli olduğu durumdur. Çoğu kurumsal diskte TRIM'in hiçbir fark yaratmadığı kadar fazla yetkilendirme var. - Mr Alpha
@MisterSmith Yukarıda yazdıklarımı görün. Farklı SSD'ler farklı özelliklere sahiptir. İş için doğru aracı kullanın. Eğer bir tane alsaydım korsan ya da diğer tüketici seviyesinde sürücü ve aktif bir yazma-ağır veritabanı sistemi için SSD olarak ya da ZIL günlük aygıtı Bir ZFS depolama dizisi için, bir veya iki ay içinde yanmış olurdum. - ewwhite
Mükemmel gönderi. Benim bir evcil hayvanım: RAID kontrolörleri SSD'lerle her zaman doğru seçim değildir. RAID denetleyicileri, verileri şeritlemek ve birden çok manyetik diske hata düzeltme kodları eklemek için tasarlanmıştır. SSD denetleyicileri zaten Doğal olarak şerit verileri ve hata düzeltme kodları ekleyin NVRAM'ın birden çok bankasına. Ayrıca, bir RAID denetleyicisinin eklenmesi, RAID denetleyicinin kendisine ait bir ekstra SPOF sunar. Ayrı bir RAID denetleyicisi kullanmak sık sık Doğru seçim ama ara sıra kullanarak daha iyi SSD (daha yüksek kalite SATA / SAS veya Fusion-IO gibi PCI-E kartları) bir daha iyi seçim. - Jesper Mortensen
@rickyduck, Aslında bir veri merkezinde, tek bir sürücü arızası RAID tarafından korunur ve bir kaç $ değerin herhangi bir kesinti olmadan değiştirilebilmesi anlamına gelir; Bir oyun teçhizatında, tek sürücünün arızalanması toplam veri kaybıdır ve işletim sistemi yeniden yüklenir.
@MisterSmith bile yüksek uç masaüstü SSD'leri, tipik veri merkezi kullanımlarında hedeflenenlerden daha ucuzdur. Bazı durumlarda daha güçlü denetleyicilere ek olarak (veya yalnızca düşük hacimli ürün yazılımı patlama performansı yerine çıktı için ayarlanmıştır), birçok sunucu iş yükünün büyüklükleri daha fazla IO yoğun masaüstü olduğundan, üretim çalışmasının en üstünden kaybolan en iyi flaşı elde ederler. sürücüler ve bir tüketici sürücüsünü hızla öldürür. - Dan Neely


Çalışmamdaki her dizüstü bilgisayar 2009'dan beri SSD veya Hybrid'e sahip. Özetle SSD deneyimim:

 • 2009'da satılan "1. Nesil" sürücülere ne diyeceğim?
  • İlk yıl yaklaşık 1/4 öldü, hemen hemen hepsi Ani Ölüm Sendromu'ndan (SSD - Komik, gülmek). Bu son kullanıcılar için çok belirgindi ve can sıkıcıydı, ama şiddetli Hız farkı bu sabit hata desenini tolere edilebilir hale getirdi.
  • 3 yıl sonra, tüm sürücüler hala tekmelemek dışında (Aniden Ölüm veya Aşınma) öldü (aslında bir sunucuda L2Arc sürücüleri).
 • 2010-11 yılları arasında satılan “2. Gen” sürücüler, Sudden Death Sendromu oranları önemli ölçüde düştüğü için önceki nesilden farklıdır. Ancak, aşınma "sorun" devam etti.
  • İlk yıldan sonra çoğu sürücü hala çalıştı. Birkaç Ani Ölüm vardı. Bir çift aşınmadan başarısız oldu.
  • 2-3 yıl sonra yarımdan biraz daha çalışıyor. İlk yıl başarısızlık oranı esas olarak devam etti.
 • 2012+ satılan "3. Gen" sürücüler hala çalışıyor.
  • İlk yıldan sonra hala çalışıyor (ahşap çalın).
  • Sahip olduğum en eski sürücü Mar 2012'den, yani 2-3 yıllık bir veri olmaktan çıktı.

SSD Failure (Cumulative)


Mayıs 2014 Güncellemesi:
"2nd Gen" sürücülerinden birkaçı başarısız oldu, ancak orijinal sürücülerin yaklaşık üçte biri hala çalışıyor. Yukarıdaki grafikten gelen tüm "3rd Gen" sürücüler hala çalışıyor (ahşap vur). Başkalarından benzer hikayeler duydum, ancak hala aynı uyarıyı taşıyorlar hızlı kanatlarda ölüm. Bu uyanık, verilerini iyi bir şekilde yedekleyecek.


58
2018-05-14 04:27Benim deneyimim bunu yankılıyor. Bununla birlikte, katastrofik arıza veya kayıp durumunda hızlı, ayrıntılı geri yükleme yapılmasına izin vermek için çalışanların zaman makinesi yedeklemeleri (standart saha dışı yedekleme rejimimize ek olarak) olarak kullanmaları için USB sabit diskler sağlıyoruz. - EEAA
3. nesle bir iki yıl daha ver. ;) - Andy
Ayrıca, SSD'lerin sabit disk sürücü hatalarından HDD'lerden daha çok etkilendiğine dikkat edin; Firmware hem daha karmaşık ve daha az olgun, hem de iyi bir kombinasyon değil. - alastair
@Andy haklı. 2009 ile başlayarak, yarım ömrünün yaklaşık bir yıl olduğunu söylüyorsunuz. 2010 ile 2011 arasında, şu an bu aralığın ortasında, 3 senenin yarılanma ömrünün olduğu 3 yaşından küçük olduk. Bu sadece mevcut gözlemlere dayanabilirdi. 2012 ve 2013 sürücülerinin yarı ömrünün 3 yıldan daha uzun bir süreye kadar iyileştirilip geliştirilemeyeceği, en azından 2016 yılına kadar bilinemez. (Erken başarısızlıklardan daha fazlasını hesaplamaya çalışabiliriz, ancak bunlar sadece büyük olasılıkla değil, yalıtılmış üretim kusurları olabilir. - Normal kullanım.) - Andrew Vit
2010'dan beri 2 x Intel X25M 80Gb G1 kullanıyorum. Çalışmam ağır okuma / yazma işlemlerini içeriyor. Her birkaç ayda bir, performansı geri getirmek için sürücüyü (sıfırlamak zorunda değilim) sıfırlarım, aksi halde sıfır sorunları. Geçen sene 256Gb Samsung 230 ekledim. Şimdiye kadar sorun yok! - Antillar Maximus


Benim tecrübemde, asıl sorun, flash belleğin kendisi değil, ölümcül kontrolörlerdir. Ben yaklaşık 10 Samsung SSDs (830, 840 [pro] değil) kurdum ve bunların hiçbiri şimdiye kadar herhangi bir sorun yaptı. Tam tersi Sandforce denetleyicileri ile sürücüler, OCZ çeviklik sürücüleri ile ilgili birçok sorun vardı, özellikle düzensiz zaman aralıklarında donuyor, burada bilgisayar çalışana kadar bilgisayarımın çalışmasını durduracak. Sana iki tavsiyede bulunabilirim:

 1. Yüksek bir güvenilirliğe ihtiyacınız varsa, MLC ile daha iyi bir SLC flaşı olan bir sürücü seçin. Samsungs 840 f.e. TLC flaş ve kısa bir garanti var, hiçbir sebep olmadan düşünüyorum;)

 2. Kararlı olduğu bilinen bir denetleyici ile bir sürücü seçin.


17
2018-05-14 09:39Mevcut LED tabanlı aydınlatmadaki ölmekte olan denetleyicileri bana hatırlatıyor. LED'ler çok uzun bir süre geçiyor ama kontrolörler görünmüyor. - Matt
Kim bilir, ama belki de sanayinin eskimiş bir parçası olarak planlanmıştır :) - klingt.net


www.hardware.fr En büyük Fransız donanım haber sitelerinden biri ile ortaktır www.ldlc.com en büyük Fransız online satıcısından biri. Onların geri dönüş istatistiklerine erişimleri var ve 2009'dan beri yılda iki kez başarısızlık oranı raporları (ana kartlar, güç kaynakları, RAM, grafik kartları, HDD, SSD, ...) yayınlıyorlar.

Bunlar "erken ölüm" istatistikleri, 6 ay ila 1 yıl kullanımları. Ayrıca üreticiye doğrudan geri dönülmez, ancak çoğu kişi ilk yıl boyunca satıcıya geri döner ve markalar ile modeller arasındaki karşılaştırmaları etkilememelidir.

Genel olarak konuşan HDD arıza oranlarının markalar ve modeller arasında daha az varyasyonları vardır. Kural daha büyük kapasite> daha fazla plaka> daha yüksek başarısızlık oranıdır, ancak hiçbir şey dramatik değildir.

SSD başarısızlık oranı genel olarak düşüktür, ancak bazı SSD modelleri (2013) için sorduğunuz süre boyunca kötü niyetli olanlar için yaklaşık% 50 getiri ile gerçekten kötüydü. Artık o meşhur markanın satın alındığını durmuş gibi görünüyor.

Bazı SSD markaları ürün yazılımlarını sadece benchmarklarda biraz daha yüksek sonuçlar elde etmek için "optimize ediyor" ve bazen de donma, mavi ekranlar ile sonuçlanıyorsunuz. Bu, 2013'te olduğundan daha az sorun gibi görünüyor.

Hata oranı raporları burada:
2010
2011 (1)
2011 (2)
2012 (1)
2012 (2)
2013 (1)
2013 (2)
2014 (1)
2014 (2)
2015 (1)
2015 (2)
2016 (1)
2016 (2)


10
2018-05-14 08:11İşte fransız makalenin otomatik tercüme edilmiş bir versiyonuna bir link translate.googleusercontent.com/... - SDwarfs0
2017-09-05 07:39